Strona główna • Japońskie Skoki Narciarskie

Mistrzostwa Japonii w Hakubie: Takanashi i R. Kobayashi górą na dużej skoczni

Ryoyu Kobayashi obronił tytuł mistrza Japonii na dużej skoczni. Obrońca Kryształowej Kuli triumfował w jednoseryjnym konkursie w Hakubie (HS131) po skoku na odległość 131,5 metra.. Srebrny medal wywalczył kombinator norweski - Ryota Yamamoto, a brąz trafił do Rena Nikaido. U pań triumfowała Sara Takanashi, która dwukrotnie biła kobiecy rekord skoczni (134 m i 136,5 m), przed Yuki Ito i Yuką Seto.

Z uwagi na zbyt silne podmuchy wiatru, rywalizacja mężczyzn została zakończona już po pierwszej serii. Tytuł mistrza Japonii obronił Ryoyu Kobayashi. Mistrz olimpijski z Pekinu poszybował na odległość 131,5 metra i uzyskał 59 punktów od sędziów za styl. Obrońca Kryształowej Kuli wyprzedził o 12,4 punktu kombinatora norweskiego, Ryotę Yamamoto (129,5 m). Brązowy medal wywalczył Ren Niakido (123,5 m), a tuż za nim znalazł się dawny dwuboista - Daimatsu Takehana (128 m) przed Junshiro Kobayashim (126,5 m) i Reruhim Shimizu (122,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Sora Yachi (126 m), ósmy był Rikuta Watanabe (123,5 m), dziewiąty Yoshito Watabe (122 m), a dziesiątkę zamknął Yuken Iwasa (115 m).

W czołowej "30", która pierwotnie wywalczyła awans do finału, znaleźli się m.in. jedenasty Naoki Nakamura (118 m), piętnasty Yukiya Sato (120,5 m), szesnasty Taku Takeuchi (122 m) oraz dwudziesty trzeci Noriaki Kasai (111,5 m).

Konkurs mężczyzn przeprowadzono z 8. i 6. belki startowej.

Zobacz wyniki Mistrzostw Japonii w formacie PDF (j. japoński) >>

W rywalizacji pań w pierwszej serii najdalej poszybowała Sara Takanashi. Czterokrotna triumfatorka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wylądowała na 134 metrze, czym poprawiła swój własny letni rekord skoczni. Liderka japońskiej kadry prowadziła z przewagą 5,4 punktu nad Yuki Ito (123 m) oraz 7,1 pkt. nad Yuką Seto (125,5 m). Czwarte miejsce zajmowała Ringo Miyajima (114 m), piąta była Nozomi Maruyama (112,5 m), a szósta Nagomi Nakayama (106 m).

Czołową dziesiątkę pierwszej rundy uzupełniały Riko Iwasaki (107 m), Ayuka Kamoda (103,5 m), Yuka Kobayashi (nieustany skok na odległość 108,5 m) oraz Riko Sakurai (97 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 17. belki startowej.

W finale Sara Takanashi ponownie pobiła rekord skoczni, tym razem szybując na odległość 136,5 metra. Tym samym rekordzista w liczbie wygranych zawodów Pucharu Świata sięgnęła po tytuł mistrzyni Japonii z przewagą 16,5 punktu nad Yuki Ito (131 m). Brązowy medal wywalczyła Yuka Seto (132,5 m), która okazała się lepsza od Nozomi Maruyamy (129,5 m) i Ringo Miyajimy (131 m).

Na szóstej pozycji, ze stratą 56,9 punktu do piątej lokaty, sklasyfikowana została Nagomi Nakayama (111,5 m). Czołową dziesiątkę uzupełniły Yuka Kobayashi (123,5 m), Riko Iwasaki (113 m), Riko Sakurai (101 m) oraz Haruka Iwasa (100 m).

Runda finałowa została przeprowadzona z 16. platformy. Ringo Miyajima i Nozomi Maruyama oddawały skoki z 14., Yuka Seto z 13., zaś Yuki Ito i Sara Takanashi z 12. belki.