PŚ Pań w Wiśle: Inauguracyjny konkurs dla Opseth, Polki bez punktów

Silje Opseth zwyciężyła w inauguracyjnym konkursie Pucharu Świata pań 2022/2023 na Skoczni im. Adama Małysza (HS134) w Wiśle. Reprezentantka Norwegii triumfowała po skokach na odległość 123 m oraz 127 m. Drugie miejsce zajęła Marita Kramer, a trzecia była Eva Pinkelnig. Nicole Konderla i Kinga Rajda nie weszły do finału.

Silje Opseth znajdowała się na prowadzeniu już po pierwszej serii. Reprezentantka Norwegii wylądowała na 123 metrze i liderowała z przewagą 4 punktów nad Maritą Kramer (121,5 m) oraz 4,2 pkt. nad Sarą Takanashi (121 m). Czwarte miejsce zajmowała Eva Pinkelnig (125,5 m), piąta była Jenny Rautionaho (124 m), a szósta Frida Westman (127,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane zostały Anna Odine Stroem (123 m), Ema Klinec (119 m) oraz Yuki Ito (114,5 m). Czołową dziesiątkę zamykała Nika Kriznar (118 m).

Reprezentantki Polski nie zdołały awansować do serii finałowej. Nicole Konderla i Kinga Rajda uzyskały odległość 93,5 metra i zajęły odpowiednio trzydziestą czwartą i trzydziestą szóstą pozycję.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 22. i 20. belki startowej.

W finałowej rundzie Silje Opseth przypieczętowała drugie pucharowe zwycięstwo w karierze skokiem na 127 metr. Tym samym triumfowała z przewagą 7,3 punktu nad Maritą Kramer (125 m) oraz 8,4 pkt. nad Evą Pinkelnig (126,5 m). Tuż za podium rywalizację zakończyła Frida Westman (126 m) przed Anną Odine Stroem (121 m) i Sarą Takanashi (122 m).

Na siódmej pozycji rywalizację ukończyła Nika Kriznar (121 m). Ósma była Ema Klinec (124 m), dziewiąta Jenny Rautionaho (117 m), zaś dziesiąta - Thea Minyan Bjoerseth (120,5 m).

Powracająca do Pucharu Świata Maren Lundby (117 m i 115,5 m) uplasowała się na szesnastym miejscu. Osiemnasta była Ursa Bogataj (112,5 m i 114,5 m), a dwudziesta pierwsza Katharina Althaus (109,5 m i 114,5 m).

Serię finałową przeprowadzono w całości z 22. platformy.

Dzięki wygranej w Wiśle, Silje Opseth (100 pkt.) została pierwszą liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2022/2023. Norweżka wyprzedza reprezentantki Austrii - Maritę Kramer (80 pkt.) i Evę Pinkelnig (60 pkt.).

W klasyfikacji Pucharu Narodów prowadzą Norweżki (186 pkt.) przed Austriaczkami (179 pkt.) oraz Słowenkami (87 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs pań w Wiśle. O 10:45 rozpoczną się kwalifikacje do zaplanowanych na 12:00 zawodów.