PŚ w Wiśle: Kolejny triumf Dawida Kubackiego!

To był weekend Dawida Kubackiego! Lider Pucharu Świata odniósł drugie zwycięstwo podczas inauguracyjnego weekendu sezonu na Skoczni im. Adama Małysza (HS134) w Wiśle. Polak triumfował dzięki próbom na odległość 131 m i 133,5 m. Drugi był Słoweniec Anze Lanisek, a trzeci Norweg Marius Lindvik. W finale wystąpili jeszcze Piotr Żyła i Paweł Wąsek.

Mistrz świata z Seefeld prowadził już po pierwszej serii. Dawid Kubacki wylądował na 131 metrze i liderował z przewagą 1,2 punktu nad Anze Laniskiem (131,5 m) oraz 5,5 punktu nad Ryoyu Kobayashim (128,5 m). Czwarty był Marius Lindvik (131 m), piąty Halvor Egner Granerud (128 m), z kolei szósty Jan Hoerl (131 m).

W czołowej dziesiątce sklasyfikowani zostali również Timi Zajc (128,5 m), Stefan Kraft (126 m), Daniel Andre Tande (127,5 m) oraz Manuel Fettner (127 m).

Oprócz Kubackiego, awans do drugiej serii wywalczyło jeszcze dwóch reprezentantów Polski. Trzynaste miejsce na półmetku zajmował Piotr Żyła (125,5 m), zaś dwudziesty trzeci był Paweł Wąsek (125 m).

Na trzydziestej pierwszej pozycji, ze stratą 1,6 punktu do awansu do finału, rywalizację w Wiśle zakończył Kacper Juroszek (121 m). Trzydziesty czwarty był Jan Habdas (118,5 m), trzydziesty siódmy Stefan Hula (118,5 m), czterdziesty Jakub Wolny (116,5 m), czterdziesty piąty Aleksander Zniszczoł (118,5 m), a listę wyników zamknął Maciej Kot (113 m).

Pierwszą serię przeprowadzono w całości z 12. belki startowej.

W finale Dawid Kubacki nie dał odebrać sobie zwycięstwa w niedzielnym konkursie. Lider Pucharu Świata uzyskał 133,5 metra i triumfował z przewagą 8,3 punktu nad Anze Laniskiem (131 m). Na najniższym stopniu podium stanął Marius Lindvik (133,5 m), który wyprzedził Halvora Egnera Graneruda (133 m) i  Stefana Krafta (132 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowany został Jan Hoerl (131,5 m), zaś siódmy był Daniel Andre Tande (130 m). Piotr Żyła dzięki próbie na odległość 130,5 metra awansował na ósmą lokatę, przed Manuelem Fettnerem (129 m) i Timim Zajcem (127 m).

Paweł Wąsek w drugiej serii uzyskał odległość 123,5 metra i zajął dwudziestą drugą lokatę.

Runda finałowa została rozegrana z 12. belki. Za nieregulaminowy kombinezon zdyskwalifikowany został obrońca Kryształowej Kuli, Ryoyu Kobayashi.

Dla Dawida Kubackiego to 7. zwycięstwo (a drugie w obecnym sezonie) oraz 25. podium w zawodach Pucharu Świata w karierze. To także 95. indywidualna wygrana oraz 239. polskie podium w zawodach tej rangi.

Po weekendzie w Wiśle, Dawid Kubacki (200 pkt.) prowadzi z kompletem punktów w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Reprezentant Polski wyprzedza Halvora Egnera Graneruda (130 pkt.) oraz Stefana Krafta (105 pkt.). Szósty jest Piotr Żyła (77 pkt.).

Na czoło tabeli Pucharu Narodów wysunęli się Norwegowie (351 pkt.), którzy minimalnie wyprzedzają Polaków (340 pkt.) oraz Austriaków (333 pkt.).

Teraz przed skoczkami blisko trzytygodniowa przerwa w startach. Kolejne zawody Pucharu Świata zostaną rozegrane już na śniegu, 26-27 listopada w fińskiej Ruce (HS142).