Strona główna • Puchar Świata

PŚ w Ruce: Lanisek triumfuje z rekordem skoczni, Żyła trzeci!

Anze Lanisek został zwycięzcą sobotniego konkursu Pucharu Świata na skoczni Rukatunturi (HS142) w Ruce. Reprezentant Słowenii w pierwszej serii ustanowił nowy rekord obiektu lądując na 149 metrze, zaś w finale uzyskał 141,5 metra. Drugie miejsce zajął Austriak Stefan Kraft, a trzeci był Piotr Żyła. Czwarty Dawid Kubacki utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu. W finale wystąpiło czterech Polaków.

Największą gwiazdą pierwszej serii okazał się Anze Lanisek. Ubiegłoroczny zwycięzca zawodów w Ruce poszybował na 149 metr, ustanawiając nowy oficjalny rekord Rukatunturi. Słoweniec prowadził na półmetku z przewagą 5,2 pkt. nad Stefanem Kraftem (141,5 m) oraz 5,4 pkt. nad Halvorem Egnerem Granerudem (143 m).

Czwarte miejsce po skoku na 143 metr zajmował Piotr Żyła, tracący 2,3 punktu do miejsca na podium. Piąty był Manuel Fettner (142,5 m), a szósty - lider Pucharu Świata, Dawid Kubacki (139,5 m). Triumfator zawodów w Wiśle do czołowej trójki tracił 5,6 punktu.

Czołową dziesiątkę serii skompletowali Daniel Tschofenig (141,5 m), Stephan Leyhe (140 m) oraz Daniel Andre Tande (139,5 m) ex aequo z Karlem Geigerem (139,5 m).

Awans do finału wywalczyło jeszcze dwóch Polaków. Czternaste miejsce na półmetku zajmował Kamil Stoch (135,5 m), natomiast dwudziesty szósty był Paweł Wąsek (133,5 m).

Aleksander Zniszczoł wylądował na 130 metrze i został sklasyfikowany na trzydziestej piątej pozycji. Czterdziesty czwarty był Tomasz Pilch (123,5 m), zaś dwie lokaty niżej uplasował się Jakub Wolny (119 m).

Do drugiej rundy w komplecie nie awansowali reprezentanci Japonii, na czele z obrońcą Kryształowej Kuli, Ryoyu Kobayashim. Mistrz olimpijski z Pekinu po skoku na odległość 126,5 metra zajął czterdzieste pierwsze miejsce.

Pierwsza seria konkursowa rozpoczęła się z 11. belki, zaś po rekordowej próbie Anze Laniska obniżono rozbieg do 10. platformy.

W finale Anze Lanisek przypieczętował drugie pucharowe zwycięstwo w karierze lotem na odległość 141,5 metra. Słoweniec triumfował z przewagą 1,3 punktu nad Stefanem Kraftem (144 m). Na najniższy stopień podium wskoczył Piotr Żyła (142 m), który wyprzedził czwartego Dawida Kubackiego (139,5 m) i piątego Manuela Fettnera (138,5 m).

Na szóstej pozycji rywalizację zakończył Karl Geiger (139,5 m). Siódme miejsce zajęli ex aequo Marius Lindvik (137 m) i Daniel Andre Tande (135,5 m). Dziewiąty był Michael Hayboeck (140 m), zaś dziesiąty Johann Andre Forfang (141 m).

Kamil Stoch po finałowej próbie na 131 metr ostatecznie zajął siedemnastą lokatę. Dwudziesty piąty był Paweł Wąsek (129,5 m).

Rundę finałową rozegrano z 11. i 10. platformy. Za nieregulaminowy kombinezon zdyskwalifikowany został Halvor Egner Granerud, który pierwotnie zajął piąte miejsce ex aequo z Manuelem Fettnerem.

Piotr Żyła po raz dwudziesty w karierze, a pierwszy w obecnym sezonie stanął na podium zawodów indywidualnych Pucharu Świata. Dla wiślanina to również trzecie podium wywalczone w Ruce. Mistrz świata z Oberstdorfu ma w swoim dorobku dwa zwycięstwa, sześć drugich oraz dwanaście trzecich miejsc. To także 240. indywidualne polskie podium w zawodach tej rangi.

Liderem Pucharu Świata pozostał Dawid Kubacki (250 pkt.), który wyprzedza Anze Laniska (186 pkt.) oraz Stefana Krafta (185 pkt.). Na czwarte miejsce awansował Piotr Żyła (137 pkt.).

W Pucharze Narodów na prowadzenie wyszła Austria (509 pkt.). Drugie miejsce zajmują Norwegowie (477 pkt.), a trzecie Polacy (470 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Ruce. O 7:30 czasu polskiego rozpoczną się kwalifikacje, zaś początek zawodów wyznaczono na 9:00 naszego czasu.