Strona główna • Puchar Świata

PŚ Pań w Lillehammer: Zwycięstwo Althaus, Konderla z punktami

Katharina Althaus wygrała sobotni konkurs Pucharu Świata pań na normalnej skoczni Lysgaardsbakken (HS98) w Lillehammer. Reprezentantka Niemiec triumfowała dzięki skokom na odległość 99 m oraz 96,5 m. Druga była Eva Pinkelnig, a trzecia Marita Kramer. Pierwsze w sezonie pucharowe punkty zdobyła Nicole Konderla, która zajęła dwudzieste siódme miejsce.

Katharina Althaus znajdowała się na prowadzeniu już po pierwszej serii. Reprezentantka Niemiec wylądowała na 99 metrze i na półmetku wyprzedzała o 3,9 punktu Nikę Prevc (97,5 m) oraz o 7,3 pkt. Evę Pinkelnig (95 m). Czwarta byłą Abigail Strate (96,5 m), piąta Anna Rupprecht (95 m), natomiast szósta Marita Kramer (93 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane zostały Selina Freitag (93 m), Nika Kriznar (94 m) oraz Ursa Bogataj (95,5 m). Czołową dziesiątkę zamykała Yuki Ito (91 m).

Sara Takanashi po skoku na 91 metr zajmowała piętnastą pozycję. Dwudziesta byłą z kolei Maren Lundby (88 m).

Awans do finału wywalczyła Nicole Konderla. Reprezentantka Polski wylądowała na 83 metrze i na półmetku rywalizacji w Lillehammer była sklasyfikowana na dwudziestej dziewiątej pozycji.

W finale Katharina Althaus skokiem na odległość 96,5 metra przypieczętowała dziewiąte pucharowe zwycięstwo w karierze. Niemka triumfowała z przewagą 9,9 punktu nad Evą Pinkelnig (97 m). Na trzecie miejsce wskoczyła Marita Kramer (97 m), która wyprzedziła Abigail Strate (93,5 m), Ursę Bogataj (95 m) oraz Selinę Freitag (94,5 m).

Spadek na siódmą pozycję zanotowała Nika Prevc (88 m). Ósme miejsce zajęła Nika Kriznar (94,5 m), dziewiąta była Anna Rupprecht (89 m), z kolei dziesiąta - powracająca po kontuzji Eirin Maria Kvandal (89 m).

Sara Takanashi (86 m) oraz Maren Lundby (86 m) zakończyły sobotni konkurs w Lillehammer odpowiednio na osiemnastej i dziewiętnastej pozycji.

Nicole Konderla w drugiej próbie wylądowała na 81 metrze. Ta odległość pozwoliła Polce awansować na dwudzieste siódme miejsce.

Sobotni konkurs rozegrano w całości z 10. belki startowej.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzenie utrzymała Eva Pinkelnig (240 pkt.), która wyprzedza Katharinę Althaus (190 pkt.) oraz Maritę Kramer (180 pkt.). Nicole Konderla z dorobkiem 4 punktów zajmuje trzydzieste czwarte miejsce.

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriaczki (496 pkt.) przed Norweżkami (354 pkt.) i Niemkami (349 pkt.). Reprezentacja Polski (4 pkt.) jest sklasyfikowana na dwunastej pozycji.

W niedzielę najlepsze zawodniczki przeniosą się na dużą skocznię w Lillehammer (HS140). O 10:30 rozegrane zostaną treningi, zaś o 15:30 - kwalifikacje do zaplanowanego na 16:30 konkursu.