Strona główna • Puchar Świata

PŚ w Titisee-Neustadt: Zwycięstwo Laniska, Kubacki drugi!

Anze Lanisek został zwycięzcą piątkowego konkursu indywidualnego Pucharu Świata na Hochfirstschanze (HS142) w Titisee-Neustadt. Reprezentant Słowenii wygrał dzięki skokom na odległość 133,5 m oraz 141 m. Drugie miejsce zajął lider klasyfikacji generalnej cyklu - Dawid Kubacki, a trzecie Niemiec Karl Geiger. Szósty był Piotr Żyła. Pucharowe punkty zdobyło czterech Polaków.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Halvor Egner Granerud. Reprezentant Norwegii poszybował na odległość 136,5 metra i na półmetku miał przewagę 1,5 punktu nad Anze Laniskiem (133,5 m). Trzecie miejsce zajmował Michael Hayboeck (135 m), a czwarty był Karl Geiger (135 m).

Na piątej pozycji sklasyfikowany został Dawid Kubacki. Lider Pucharu Świata uzyskał 130,5 metra i tracił 8,4 punktu do prowadzącego Graneruda. Tuż za Polakiem plasowali się Constantin Schmid (132,5 m), Bendik Jakobsen Heggli (136 m) oraz Stefan Kraft (131 m). Dziewiąte miejsce zajmował Piotr Żyła (132 m), a czołową dziesiątkę zamykał Ryoyu Kobayashi (132 m).

Awans do finału wywalczyło jeszcze dwóch reprezentantów Polski. Paweł Wąsek z wynikiem 130,5 metra zajmował czternastą lokatę. Dwudziesty szósty był z kolei Aleksander Zniszczoł (128 m).

Jakub Wolny po skoku na odległość 124,5 metra zakończył udział w konkursie na trzydziestym piątym miejscu. Czterdziesty był Kamil Stoch (119,5 m), zaś czterdziesty dziewiąty Tomasz Pilch (113,5 m).

W trakcie serii doszło do pogorszenia warunków wietrznych. Pomimo wydłużenia rozbiegu, wielu znanych zawodników nie zdołało awansować do finału. Obok Kamila Stocha, taka sytuacja spotkała m.in. Mariusa Lindvika (125 m), Petera Prevca (123,5 m), Philippa Aschenwalda (120 m), Andreasa Wellingera (121,5 m) oraz Jana Hoerla (116,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 5., 6. i 7. belki startowej.

W finale po zwycięstwo w zawodach poszybował Anze Lanisek. Słoweniec wylądował na 141 metrze i tym samym odniósł trzecią pucharową wygraną w karierze. Atak na drugie miejsce wytoczył Dawid Kubacki. Polak oddał najdłuższy lot konkursu (144 m) i stracił 1,3 punktu do triumfatora. Na najniższy stopień podium wskoczył Karl Geiger (141,5 m), który wyprzedził Michaela Hayboecka (138,5 m) oraz Halvora Egnera Graneruda (135 m).

Piotr Żyła dzięki próbie na 136 metr zanotował awans na szóstą pozycję. Tuż za nim uplasowali się Constantin Schmid (134 m), Stefan Kraft (133 m) i Manuel Fettner (134,5 m). Czołową dziesiątkę zamknął Ryoyu Kobayashi (131 m).

Na czternastej pozycji zawody ukończył Paweł Wąsek (128,5 m), natomiast dwudziesty dziewiąty był Aleksander Zniszczoł (121 m).

Rekordowy wynik w historii reprezentacji Turcji zanotował Fatih Arda Ipcioglu, który po skokach na odległość 132 m oraz 124,5 m został sklasyfikowany na dwudziestym czwartym miejscu.

Rundę finałową rozegrano w całości z 9. platformy.

Dawid Kubacki po raz dwudziesty szósty w karierze, a trzeci w obecnym sezonie stanął na podium zawodów indywidualnych Pucharu Świata. Dla mistrza świata z Seefeld to również trzecie podium wywalczone w Titisee-Neustadt. Lider Pucharu Świata ma w swoim dorobku siedem zwycięstw, sześć drugich oraz trzynaście trzecich miejsc. To także 241. indywidualne polskie podium w zawodach tej rangi.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Dawid Kubacki (370 pkt.) przed Anze Laniskiem (336 pkt.) i Stefanem Kraftem (317 pkt.). Piąte miejsce zajmuje Piotr Żyła (222 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (834 pkt.) przed Norwegami (739 pkt.) i Polakami (716 pkt.).

W sobotę w Titisee-Neustadt rozegrany zostanie konkurs drużyn mieszanych z udziałem dziesięciu zespołów. Początek zawodów zaplanowano na 11:50, z kolei o 10:30 rozpocznie się seria próbna.