Strona główna • Puchar Świata

PŚ Pań w Titisee-Neustadt: Zwycięstwo Althaus, Polki bez punktów

Katharina Althaus wygrała niedzielne zawody Pucharu Świata pań na Hochfirstschanze (HS142) w Titisee-Neustadt. Reprezentantka Niemiec oddała skoki na odległość 130 m oraz 137,5 m i została nową liderką klasyfikacji generalnej cyklu. Drugie miejsce zajęła Silje Opseth, a trzecie Ursa Bogataj. Nicole Konderla i Kinga Rajda nie awansowały do finału.

Najdłuższy skok pierwszej serii był dziełem Kathariny Althaus. Dwukrotna wicemistrzyni olimpijska wylądowała na 130 metrze i na półmetku zmagań prowadziła z przewagą 1,4 punktu nad Ursą Bogataj (129 m) oraz 1,9 pkt. nad Silje Opseth (129 m). Tuż za czołową trójką plasowały się Eva Pinkelnig (129 m), Abigail Strate (127,5 m) oraz Selina Freitag (125 m).

Siódme miejsce zajmowała Josephine Pagnier (123,5 m), ósma była Chiara Kreuzer (120,5 m), dziewiąta Nika Kriznar (128 m), natomiast dziesiąta Anna Odine Stroem (124,5 m).

Reprezentantki Polski nie zdołały awansować do serii finałowej. Nicole Konderla po skoku na 104 metr zajęła trzydzieste pierwsze miejsce. Trzydziesta szósta była z kolei Kinga Rajda z wynikiem 96 metrów.

Pierwszą serię konkursową przeprowadzono z 20. platformy startowej.

W finale Katharina Althaus ponownie oddała najdłuższy skok. 137 metrów pozwoliło triumfować zawodniczce gospodarzy z przewagą 8,4 punktu nad Silje Opseth (134 m). Na najniższym stopniu podium stanęła Ursa Bogataj (133 m), a tuż za nią uplasowały się czwarta Abigail Strate (135 m), piąta Selina Freitag (129,5 m) oraz szósta Nika Kriznar (132 m).

Liderka Pucharu Świata, Eva Pinkelnig (125,5 m) zajęła siódmą pozycję, przed Anną Odine Stroem (130,5 m), Chiarą Kreuzer (126,5 m) oraz Josephine Pagnier (125 m).

Rundę finałową rozegrano z 21. belki.

Dzięki zwycięstwu w Titisee-Neustadt, Katharina Althaus (340 pkt.) została nową liderką Pucharu Świata. Niemka wyprzedziła Evę Pinkelnig (336 pkt.). Trzecie miejsce zajmuje Silje Opseth (327 pkt.). Trzydziesta siódma jest Nicole Konderla (4 pkt.).

W klasyfikacji Pucharu Narodów prowadzą Austriaczki (900 pkt.) przed Norweżkami (867 pkt.) i Niemkami (799 pkt.). Polki z dorobkiem 54 punktów zajmują jedenaste miejsce.

Kolejne zawody Pucharu Świata pań rozegrane zostaną już po świętach Bożego Narodzenia, 28-29 grudnia w Villach (HS98). Będą to pierwsze konkursy zaliczane do Turnieju Sylwestrowego.