FC w Notodden: Triumf Hamanna, dwóch Polaków z punktami

Martin Hamann wygrał piątkowy konkurs FIS Cup na skoczni w Notodden (HS98). Reprezentant Niemiec zwyciężył dzięki skokom na odległość 101 m oraz 97,5 m. Pucharowe punkty zdobyło dwóch Polaków.

W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybował Martin Hamann. Reprezentant Niemiec wylądował na 101 metrze i na półmetku wyprzedzał o 0,4 punktu Maximiliana Steinera (99 m). Trzeci był Francisco Moerth (96,5 m) przed Ulrichem Wohlgenanntem (98 m), Andersem Haare (96 m) oraz Thomasem Lacknerem (95 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Sindre Ulven Joergensen (95 m), Felix Hoffmann (95 m) oraz Iver Olaussen (93 m). Pierwszą dziesiątkę zamykał Adrian Thon Gundersrud (93 m).

Awans do finału wywalczyło dwóch reprezentantów Polski. Kacper Tomasiak po skoku na 88 metr zajmował dwudziestą czwartą lokatę, zaś na trzydziestej pozycji sklasyfikowany był Adam Niżnik (83 m).

Marcin Wróbel po skoku na odległość 83,5 metra zajął trzydziestą trzecią pozycję. Tuż za nim rywalizację w zawodach zakończył Wiktor Szozda (81 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 12. belki startowej przy intensywnych opadach śniegu.

W finale Martin Hamann uzyskał 97,5 metra i triumfował w Notodden z przewagą 11,9 punktu nad Maximilianem Steinerem (92 m). Na najniższym stopniu podium stanął Francisco Moerth (91 m), który wyprzedził swoich rodaków - Ulricha Wohlgenannta (91 m), Thomasa Lacknera (88 m), Dawvida Haagena (93,5 m) oraz Petera Resingera (92 m).

Na ósmej pozycji zawody zakończył Felix Hoffmann (86,5 m). Dziewiąty był Anders Haare (85,5 m), a dziesiąty Adrian Thon Gundersrud (89,5 m).

Kacper Tomasiak w finale uzyskał odległość 92,5 metra i awansował na dziewiętnaste miejsce. Dwudziesty piąty był z kolei Adam Niżnik (91 m).

Rundę finałową, opóźnioną przez opady śniegu, przeprowadzono z 14. i 12. platformy.

W klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup prowadzi Janni Reisenauer (460 pkt.) przed Maximilianem Lienherem (394 pkt.) oraz Clemensem Leitnerem (364 pkt.). Najlepszy z Polaków, Tomasz Pilch (132 pkt.) zajmuje siedemnastą pozycję.

Na sobotę zaplanowano drugi konkurs w Notodden. O 12:45 rozpocznie się seria próbna przed zaplanowanymi na 14:00 zawodami.