FC w Notodden: Hamann znów najlepszy, upadek Tomasiaka

Martin Hamann wygrał sobotni konkurs FIS Cup na skoczni w Notodden (HS98). Reprezentant Niemiec oddał skoki na odległość 97 m oraz 98 m. Polacy w komplecie awansowali do finału. Najlepszy z nich, Wiktor Szozda zajął piętnaste miejsce. Upadek w finale zanotował Kacper Tomasiak.

Z uwagi na opóźniony początek konkursu kobiet oraz śnieżycę, zawodnicy przystąpili do rywalizacji w Notodden bez serii próbnej. Na półmetku zmagań prowadził Martin Hamann. Niemiec wylądował na 97 metrze i wyprzedzał o 1,3 punktu Maximiliana Steinera (94 m). Trzeci był Francisco Moerth (92,5 m) przed Ulrichem Wohlgenanntem (91,5 m) oraz Maximilianem Lienherem (94 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowani zostali ex aequo Janni Reisenauer (93,5 m), Jonas Schuster (95 m) oraz Iver Olaussen (94,5 m). Dziewiąty był Anders Haare (91,5 m), a dziesiąty Thomas Lackner (90,5 m).

Reprezentanci Polski w komplecie awansowali do finału. Trzynaste miejsce po pierwszej serii zajmował Adam Niżnik (90 m). Siedemnasty był Marcin Wróbel (92,5 m), dziewiętnasty Wiktor Szozda (89 m), z kolei dwudziesty pierwszy Kacper Tomasiak (94 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 12. belki startowej.

W finale Martin Hamann wylądował na 98 metrze i po raz drugi triumfował a Notodden. Niemiec wygrał z przewagą 0,7 punktu nad Maximilianem Steinerem (96 m). Podium uzupełnił Francisco Moerth (96,5 m), który pokonał Ulricha Wohlgenannta (97 m), Maximiliana Lienhera (96,5 m) oraz Ivera Olaussena (95 m).

Na siódmej pozycji zawody zakończył Felix Hoffmann (95,5 m), ósmy był Jonas Schuster (93,5 m), dziewiąty Espen Jacobsen (95 m), natomiast dziesiąty David Haagen (95,5 m).

Wiktor Szozda w finale uzyskał 92,5 metra i zakończył zawody na piętnastej pozycji. Siedemnasty był Adam Niżnik (89 m), z kolei dwudziesty czwarty Marcin Wróbel (86,5 m).

Kacper Tomasiak doznał upadku po skoku na 95 metr. 15-letniemu reprezentantowi Polski nic nie stało, ale zanotował spadek w zawodach na 29. miejsce.

Rundę finałową przeprowadzono w całości z 13. platformy.

W klasyfikacji generalnej FIS Cup prowadzi Janni Reisenauer (482 pkt.) przed Maximilianem Lienherem (439 pkt.) oraz Clemensem Leitnerem (364 pkt.). Najlepszy z Polaków, Marcin Wróbel (136 pkt.) zajmuje dziewiętnaste miejsce.

Zawody w Notodden były jedynymi w ramach 3. periodu FIS Cup w sezonie 2022/2023. Dodatkowe miejsca startowe na konkursy Pucharu Kontynentalnego w Engelbergu i Kranju wywalczyły reprezentacje Niemiec (dwa miejsca) i Austrii.

Kolejne konkursy FIS Cup rozegrane zostaną 7-8 stycznia na Wielkiej Krokwi (HS140) w Zakopanem.