MP w Wiśle: Kamil Stoch obronił tytuł, Żyła i Wąsek na podium

Kamil Stoch obronił tytuł mistrza Polski na dużej skoczni, wywalczony przed rokiem w Zakopanem. Trzykrotny złoty medalista olimpijski triumfował w Wiśle (HS134) po skokach na odległość 138 m oraz 125,5 m. Srebrny medal wywalczył Piotr Żyła, a brązowy Paweł Wąsek. Z powodu przeziębienia w zawodach nie wziął udziału lider Pucharu Świata, Dawid Kubacki.

Po pierwszej, loteryjnej serii konkursowej na prowadzeniu znajduje się Piotr Żyła. Mistrz świata z Oberstdorfu jako jedyny startował z 9. belki, z której uzyskał 127 metrów. Wiślanin wyprzedzał o 4,3 punktu Kamila Stocha (138 m) oraz o 6,7 punktu Pawła Wąska (130 m). Czwarty był Jan Habdas (122 m), piąty Stefan Hula (124,5 m), zaś szósty Jakub Wolny (121 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Jarosław Krzak (124 m), Klemens Murańka (118,5 m) i Aleksander Zniszczoł (118,5 m). Czołową dziesiątkę zamykał Wiktor Szozda (125,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 17., 14., 12., 11. i 9. belki startowej. Na górze skoczni zabrakło przeziębionego lidera Pucharu Świata, Dawida Kubackiego.

W finale Kamil Stoch zaatakował najwyższy stopień podium. Skoczek z Zębu oddał skok na odległość 125,5 metra i ostatecznie obronił tytuł mistrza Polski, wyprzedzając o pół punktu Piotra Żyłę (123,5 m). Brązowy medal zdobył Paweł Wąsek (120,5 m). Czwarte miejsce wywalczył Stefan Hula (127,5 m), piąty był Jan Habdas (118,5 m), natomiast szósty - Jarosław Krzak (126,5 m).

Klemens Murańka po próbie na 123 metr zakończył mistrzostwa na siódmej pozycji. Ósma lokata przypadła Maciejowi Kotowi (114,5 m). Wysokie, dziewiąte miejsce zajął Wiktor Szozda (122 m), a pierwszą dziesiątkę zamknął Aleksander Zniszczoł (117,5 m).

Trwająca godzinę runda finałowa została przeprowadzona z 16., 14. i 11. platformy.

Kamil Stoch wywalczył swój dziewiąty tytuł mistrza Polski. Częściej po złote medale krajowego czempionatu sięgali tylko Adam Małysz (21 razy), Piotr Fijas (13) oraz Stanisław Marusarz (11). Co ciekawe, dzisiejszy konkurs zakończył się identyczną kolejnością na podium jak podczas ubiegłorocznych mistrzostw w Zakopanem. 23 grudnia 2021 roku na Wielkiej Krokwi również triumfował Stoch przed Żyłą i Wąskiem.