TCS w Ga-Pa: Granerud ponownie najlepszy, Kubacki trzeci!

Halvor Egner Granerud odniósł drugie konkursowe zwycięstwo w 71. Turnieju Czterech Skoczni. Reprezentant Norwegii triumfował w noworocznych zawodach na Grosse Olympiaschanze (HS142) w Garmisch-Partenkirchen, oddając skoki na odległość 140 m oraz 142 m. Drugie miejsce zajął Słoweniec Anze Lanisek, a trzeci był Dawid Kubacki. W czołowej dziesiątce uplasowali się szósty Piotr Żyła i dziewiąty Kamil Stoch. Pucharowe punkty zdobył również dwudziesty drugi Paweł Wąsek.

Halvor Egner Granerud prowadził już po pierwszej serii noworocznej rywalizacji. Lider Turnieju Czterech Skoczni wylądował na 140 metrze i na półmetku miał przewagę 0,6 punktu nad drugim Anze Laniskiem (140,5 m). Trzecie miejsce zajmował Dawid Kubacki (136 m), a czwarte Piotr Żyła (135,5 m). Polacy tracili odpowiednio 6,8 oraz 7,7 pkt. do prowadzącego Norwega.

Na piątej pozycji plasował się Andreas Wellinger (137 m) przed Manuelem Fettnerem (136 m) i Janem Hoerlem (136 m). Ósme miejsce zajmował Kamil Stoch (135 m), dziewiąty był Daniel Tschofenig (131 m), a pierwszą dziesiątkę zamykał Karl Geiger (131,5 m).

Awans do finału wywalczył Paweł Wąsek, który wylądował na 130 metrze i po pierwszej serii zajmował trzynastą lokatę.

W gronie "lucky loserów" noworocznych zawodów znaleźli się jedenasty Philipp Aschenwald, dwudziesty pierwszy Johann Andre Forfang, dwudziesty piąty Roman Koudelka, dwudziesty siódmy Vilho Palosaari oraz dwudziesty ósmy Domen Prevc.

Stefan Hula doleciał do 113 metra i zakończył drugi konkurs 71. Turnieju Czterech Skoczni na czterdziestym siódmym miejscu.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 15. belki startowej. Za nieregulaminowy kombinezon zdyskwalifikowany został Marius Lindvik.

W rundzie finałowej Halvor Egner Granerud poszybował najdalej. Lotem na 142 metr przypieczętował szesnasty triumf w zawodach Pucharu Świata w karierze, a drugi w obecnym Turnieju Czterech Skoczni. Drugą pozycję zajął Anze Lanisek (137 m), zaś na trzeciej pozycji konkurs zakończył Dawid Kubacki (138,5 m). Lider PŚ wyprzedził Manuela Fettnera (138 m) i Jana Hoerla (138,5 m).

Piotr Żyła po finałowej próbie na odległość 134,5 metra zanotował spadek na szóstą pozycję, tuż przed Danielem Tschofenigem (136 m) oraz Andreasem Wellingerem (133 m). Dziewiąte miejsce zajął Kamil Stoch (134,5 m), a do czołowej dziesiątki wskoczył Michael Hayboeck (140 m).

Na dwudziestym drugim miejscu noworoczne zawody w Ga-Pa zakończył Paweł Wąsek (126 m).

Runda finałowa została przeprowadzona z 15., 14. i 13. platformy.

Dawid Kubacki po raz 31. w karierze, ósmy w obecnym sezonie, a szósty z rzędu stanął na podium Pucharu Świata. Dla lidera cyklu to czwarte "pudło" w Garmisch-Partenkirchen, po zwycięstwie w 2021 oraz trzecich miejscach w 2019 i 2020 roku. To 248. indywidualne polskie podium w zawodach PŚ.

Halvor Egner Granerud (616,1 pkt.) umocnił się na prowadzeniu w 71. Turnieju Czterech Skoczni. Norweg prowadzi z przewagą 26,8 punktu nad Dawidem Kubackim (589,3 pkt.). Trzeci jest Piotr Żyła (576,0 pkt.), a ósmy Kamil Stoch (548,8 pkt.).

Liderem Pucharu Świata pozostaje Dawid Kubacki (770 pkt.), który wyprzedza Anze Laniska (682 pkt.) oraz Halvora Egnera Graneruda (616 pkt.). Na piątej pozycji sklasyfikowany jest Piotr Żyła (497 pkt.).

Na czele klasyfikacji Pucharu Narodów znajdują się niezmiennie Austriacy (1815 pkt.) przed Polakami (1616 pkt.) oraz Norwegami (1506 pkt.).

Teraz na zawodników czeka podróż z Niemiec do Austrii. We wtorek na Bergisel (HS128) w Innsbrucku rozegrane zostaną treningi i kwalifikacje do trzeciego konkursu 71. Turnieju Czterech Skoczni.