PŚ w Sapporo: R. Kobayashi wygrywa na Okurayamie, Kubacki drugi!

Ryoyu Kobayashi zwyciężył w piątkowym konkursie Pucharu Świata na Okurayamie (HS137) w Sapporo. Reprezentant gospodarzy oddał skoki na odległość 135 m oraz 130 m. Drugie miejsce zajął Dawid Kubacki (137 m i 125,5 m), a trzecie - Halvor Egner Granerud (130,5 m i 126 m). Tuż za podium zawody zakończył Kamil Stoch. Pucharowe punkty zdobył jeszcze czternasty Piotr Żyła.

W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybował Dawid Kubacki. Lider Pucharu Świata wylądował na 137 metrze i na półmetku zmagań na Okurayamie prowadził z przewagą 3,9 punktu nad Ryoyu Kobayashim (135 m) oraz 4,6 pkt. nad Halvorem Egnerem Granerudem (130,5 m). Czwarte miejsce zajmował Kamil Stoch (133 m), tracący 1,2 punktu do miejsca na podium.

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani byli Andreas Wellinger (133,5 m), Michael Hayboeck (131 m) oraz Anze Lanisek (130,5 m). Na ósmej pozycji plasował się Piotr Żyła (131,5 m), a czołową dziesiątkę skompletowali Daniel Andre Tande (127 m) i Stefan Kraft (130 m).

Pozostali Polacy nie zdołali awansować do finału. Paweł Wąsek (118 m) zajął trzydzieste trzecie miejsce, zaś pięć lokat niżej sklasyfikowany został Aleksander Zniszczoł (114 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 12. belki. Na życzenie trenera, Halvor Egner Granerud oddawał swoją próbę z 10. platformy.

W serii finałowej po swoje premierowe zwycięstwo na Okurayamie poszybował Ryoyu Kobayashi. Faworyt gospodarzy wylądował na 130 metrze i tym samym zwyciężył z przewagą 7,2 punktu. Lider na półmetku, Dawid Kubacki uzyskał 125,5 metra i ostatecznie był drugi, o 2,3 pkt. przed trzecim Halvorem Egnerem Granerudem (126 m). Tuż za konkursowym podium znalazł się Kamil Stoch (123,5 m) przed Stefanem Kraftem (132 m).

Na szóstej pozycji zawody zakońćzył Anze Lanisek (127 m) przed Timim Zajcem (132 m), Andreasem Wellingerem (122 m) i Danielem Andre Tande (130 m). Pierwszą dziesiątkę konkursu zamknął Szwajcar Gregor Deschwanden (132,5 m).

Piotr Żyła w serii finałowej zaliczył odległość 124,5 metra i zanotował spadek na czternastą pozycję.

Rundę finałową przeprowadzono z 9. platformy startowej.

Dla Ryoyu Kobayashiego to 28. pucharowa wygrana w karierze, dzięki czemu w klasyfikacji wszech czasów zrównał się pod tym względem z Niemcem Martinem Schmittem. Więcej wygranych od Japończyka mają tylko Gregor Schlierenzauer (53), Matti Nykaenen (46), Adam Małysz (39), Kamil Stoch (39), Janne Ahonen (36) i Jens Weissflog (33).

Dawid Kubacki po raz trzydziesty piąty w karierze, dwunasty w obecnym sezonie, zaś dziesiąty z rzędu stanął na podium zawodów Pucharu Świata. Dzisiejsza druga lokata lidera klasyfikacji generalnej to ponadto 252. polskie podium w zawodach indywidualnych PŚ.

Liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata jest Dawid Kubacki (1090 pkt.), który powiększył przewagę punktową nad Halvorem Egnerem Granerudem (956 pkt.) i Anze Laniskiem (912 pkt.). Piąty jest Piotr Żyła (567 pkt.), a na siódme miejsce awansował Kamil Stoch (351 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (2910 pkt.) przed Polakami (2553 pkt.) i Norwegami (2300 pkt.).

Na sobotę zaplanowano drugi konkurs w Sapporo. O 6:30 czasu polskiego mają rozpocząć się kwalifikacje, zaś o 8:00 - zawody indywidualne.