Strona główna • Mistrzostwa Świata Juniorów

MŚJ w Whistler: Loutitt ze złotym medalem, Bełtowska dwudziesta

Alexandria Loutitt mistrzynią świata juniorek w skokach narciarskich 2023! Reprezentantka Kanady zwyciężyła w zawodach indywidualnych rozgrywanych w rodzimym Whistler (HS104), oddając skoki na odległość 100,5 m oraz 101,5 m. Srebrny medal zdobyła Słowenka Nika Prevc, a brązowy Austriaczka Julia Muehlbacher. Najlepsza z Polek, Pola Bełtowska zajęła dwudzieste miejsce.

W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybowała Alexandria Loutitt. Faworytka gospodarzy uzyskała odległość 100,5 metra i wyprzedzała na półmetku o 4,6 punktu Nikę Prevc (98,5 m). Trzecia, ze stratą 24,7 pkt. do liderki, była Julia Muehlabcher (92,5 m). Tuż za czołową trójką plasowały się Kurumi Ichinohe (89,5 m), Nora Midtsundstad (90 m) i Michelle Goebel (86 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowana została Kjersti Graesli (90 m), ósma była Ajda Kosnjek (88,5 m), dziewiąta Nagomi Nakayama (89 m), a dziesiąta Sina Arnet (88 m).

Do finału awansowała tylko jedna reprezentantka Polski. Pola Bełtowska wylądowała na 83 metrze i na półmetku zawodów zajmowała osiemnastą lokatę.

Natalia Słowik z wynikiem 76 metrów ukończyła konkurs indywidualny na trzydziestym pierwszym miejscu. Trzydziesta czwarta była Wiktoria Przybyła (72 m), a trzydziesta dziewiąta Sara Tajner (68,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 20. belki startowej.

W finale Alexandria Loutitt znokautowała rywalki szybując na odległość 101,5 metra. Reprezentantka Kanady sięgnęła po złoty medal mistrzostw świata juniorów w przewagą 14,9 punktu nad srebrną medalistką, Niką Prevc (95 m). Brąz zdobyła Julia Muehlbacher (90 m), a tuż za podium rywalizację zakończyły czwarta Kurumi Ichinohe (91,5 m), piąta Nora Midtsundstad (88,5 m) oraz szósta Ajda Kosnjek (90 m).

Na kolejnych pozycjach konkurs w Whistler zakończyły Ingvild Synnoeve Midtskogen (90 m), Klara Ulrichova (89 m) i Sina Arnet (87 m). Pierwszą dziesiątkę zamknęła Michelle Goebel (88 m).

Pola Bełtowska w drugiej serii wylądowała na 77 metrze i ukończyła konkurs na dwudziestej pozycji.

Rundę finałową przeprowadzono z 22. platformy.

Alexandria Loutitt jako pierwsza reprezentantka Kanady w historii wywalczyła tytuł mistrzyni świata juniorek w skokach narciarskich. W męskich skokach tylko dwóch jej rodaków dokonało tej sztuki - Horst Bulau w 1979 oraz Steve Collins w 1980 roku.

W czwartek w Whistler rozegrany zostanie jeszcze konkurs indywidualny mężczyzn. Początek pierwszej serii o 0:05 w nocy czasu polskiego.