PŚ Pań w Willingen: Japońskie podium, triumf Ito, upadek Rautionaho

Yuki Ito wygrała niedzielne zawody Pucharu Świata pań na Muehlenkopfschanze (HS147) w Willingen. Reprezentantka Japonii triumfowała dzięki skokom na odległość 137 m oraz 135,5 m. Drugie miejsce zajęła Nozomi Maruyama, a trzecia była Sara Takanashi. Groźny upadek na odjeździe zaliczyła Jenny Rautionaho, która opuściła zeskok na noszach.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowała się Yuki Ito. Japonka wylądowała na 137 metrze i wyprzedzała o 6,3 punktu Sarę Takanashi (137,5 m). Trzecie miejsce zajmowała Kanadyjka Abigail Strate (134,5 m) przed Nozomi Maruyamą (133 m), Kathariną Altahus (125 m) i Chiarą Kreuzer (130 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowana została Selina Freitag (124,5 m), ósma była Josephine Pagnier (127 m), dziewiąta Ema Klinec (119 m), z kolei dziesiąta Yuka Seto (125 m).

Groźnie wyglądający upadek krótko po wylądowaniu zaliczyła Jenny Rautionaho (128,5 m). Reprezentantka Finlandii opuściła na noszach zeskok Muehlenkopfschanze. Swojej próby nie ustała również Maren Lundby (116 m), a na wybiegu wywróciła się Katra Komar.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 22., 20. i 18. platformy.

W finale Yuki Ito uzyskała wynik 135,5 metra i tym samym odniosła swoje szóste w karierze, a pierwsze od blisko sześciu lat zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Japonka pokonała o 4,3 punktu swoją koleżankę z kadry, Nozomi Maruyamę (136,5 m). Azjatyckie podium skompletowała Sara Takanashi (133 m), która po raz 115. w karierze ukończyła pucharowe zawody w czołowej trójce.

Na czwartej pozycji sklasyfikowana została Abigail Strate (127,5 m) przed Chiarą Kreuzer (124,5 m) i Emą Klinec (128,5 m). Siódma była Selina Freitag (121 m), ósma Katharina Althaus (118 m), a dziewiąta Josephine Pagnier (120,5 m). Czołową dziesiątkę zamknęła Yuka Seto (121,5 m).

Liderka Pucharu Świata, Eva Pinkelnig (113 m i 121,5 m) ukończyła niedzielne zmagania w Willingen na trzynastej pozycji.

Serię finałową rozegrano z 19. belki.

W klasyfikacji Pucharu Świata prowadzi Eva Pinkelnig (1142 pkt.), ale jej przewaga nad Kathariną Althaus (1003 pkt.) stopniała do 139 punktów. Trzecie miejsce zajmuje Anna Odine Stroem (815 pkt.). Jedyna sklasyfikowana Polka, Nicole Konderla (6 pkt.) jest czterdziesta szóśta.

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriaczki (2828 pkt.) przed Niemkami (2760 pkt.) i Norweżkami (2567 pkt.).

Kolejne zawody Pucharu Świata pań rozegrane zostaną za tydzień, 10-11 lutego w austriackim Hinzenbach (HS90).