PŚ w Willingen: Czwarte z rzędu zwycięstwo Graneruda, Żyła siódmy

Halvor Egner Granerud odniósł czwarte z rzędu zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Lider klasyfikacji generalnej triumfował w niedzielnym konkursie na Muehlenkopfschanze (HS147) w Willingen po skokach na odległość 147,5 m oraz 142 m. Drugie miejsce zajął Ryoyu Kobayashi, a trzeci był Daniel Andre Tande. Awans do finału wywalczyło trzech Polaków. Najlepszy z Biało-Czerwonych, Piotr Żyła był siódmy.

W pierwszej serii Halvor Egner Granerud odleciał rywalom i uzyskał odległość 147,5 metra. Norweg prowadził na półmetku z przewagą 10,6 punktu nad rodakiem, Danielem Andre Tande (141,5 m). Trzecie miejsce zajmował Manuel Fettner (141 m). Czwarty był Ziga Jelar (134,5 m), piąty Domen Prevc (132,5 m), szósty Michael Hayboeck (134 m), natomiast siódmy - Ryoyu Kobayashi (134,5 m).

Najlepszym reprezentantem Polski na półmetku konkursu jest Piotr Żyła. Wiślanin z wynikiem 135,5 metra zajmował ósmą lokatę, przed Andreasem Wellingerem (132 m) oraz sklasyfikowanymi ex aequo Naokim Nakamurą (135 m) i Stephanem Leyhe (133,5 m).

Awans do finału wywalczyło jeszcze dwóch Polaków. Dawid Kubacki po skoku na 127 metr zajmował dwudziestą pierwszą lokatę. Dwudziesty ósmy był Aleksander Zniszczoł (119 m).

Na trzydziestym dziewiątym miejscu konkurs zakończył Paweł Wąsek (106 m). Czterdziestą ósmą lokatę zajął Jakub Wolny (98,5 m).

Pierwszą serię zawodów przeprowadzono z 10. belki startowej.

W finale Halvor Egner Granerud doleciał do 142 metra i odniósł dwudzieste drugie pucharowe zwycięstwo w karierze, dziewiąte w sezonie oraz czwarte z rzędu. Norweg pokonał róznicą 20,7 punktu Ryoyu Kobayashiego (145,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Daniel Andre Tande (137 m) przed Manuelem Fettnerem (139 m), Zigą Jelarem (135,5 m) i Domenem Prevcem (135 m).

Piotr Żyła po finałowym locie na 140 metr awansował na siódmą pozycję. Ósmy był Michael Hayboeck (128,5 m), dziewiąty Markus Eisenbichler (135 m), natomiast dziesiąty Timi Zajc (134,5 m).

Dawid Kubacki w drugiej serii wylądował na 128 metrze i został sklasyfikowany na siedemnastej pozycji. Dwudziesty piąty był Aleksander Zniszczoł (126 m).

Rundę finałową przeprowadzono w całości z 11. belki. Zdyskwalifikowany został Włoch Giovanni Bresadola.

Po niedzielnym konkursie w Willingen przewaga Halvora Egnera Graneruda (1516 pkt.) nad Dawidem Kubackim (1278 pkt.) wzrosła do 238 punktów. Trzecie miejsce zajmuje Anze Lanisek (1083 pkt.). Piąty jest Piotr Żyłą (804 pkt.), a na jedenastą pozycję spadł Kamil Stoch (423 pkt.).

W Pucharze Narodów prowadzą Austriacy (3904 pkt.) przed Norwegami (3452 pkt.) i Polakami (3117 pkt.).

Teraz pucharowa karuzela zawita po raz pierwszy od 19 lat do Stanów Zjednoczonych. Po 33 latach przerwy do kalendarza cyklu powraca Lake Placid (HS128). W sobotę 11 lutego rozegrane zostaną zawody indywidualne oraz premierowa rywalizacja duetów. Na niedzielę (12 lutego) zaplanowano drugi konkurs indywidualny.