Raw Air Pań w Vikersund: Klinec wygrywa konkurs i turniej z rekordem świata!

Ema Klinec triumfatorką finałowego konkursu Raw Air pań i zarazem pierwszego w historii konkursu lotów narciarskich kobiet w Vikersund (HS240). Reprezentantka Słowenii w pierwszej serii ustanowiła nowy kobiecy rekord świata, szybując na 226 metr. W finale zaliczyła 223,5 metra. Słowenka tym samym zwyciężyła w klasyfikacji generalnej norweskiego turnieju. Drugie miejsce w konkursie zajęła Silje Opseth, a trzecie Yuki Ito.

Pierwsza seria historycznego konkursu lotów pań zakończyła się nowym kobiecym rekordem świata w długości skoku. Ema Klinec poszybowała na 226 metr, poprawiając o cztery metry sobotni wyczyn Alexandrii Loutitt. Na półmetku zawodów Słowenka miała 17,5 punktu przewagi nad Silje Opseth (211 m - nowy rekord życiowy) oraz 34,9 pkt. nad Kathariną Althaus (194 m).

Tuż za czołową trójką sklasyfikowane zostały Yuki Ito (200,5 m - rekord Japonii), Maren Lundby (186 m) oraz Nika Kriznar (193,5 m - nowy rekord życiowy). Siódma była Selina Freitag (188 m - "życiówka"), ósma Abigail Strate (183,5 m - "życiówka"), zaś dziewiąta Eva Pinkelnig (168 m). Czołową dziesiątkę zamykała poprzednia rekordzistka świata, Alexandria Loutitt (172,5 m).

Nowe rekordy życiowe w pierwszej rundzie ustanowiły również Anna Rupprecht (173 m), Chiara Kreuzer (159 m) oraz Josephine Pagnier (156 m - rekord Francji).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 22., 21. i 20. belki.

W drugiej rundzie Ema Klinec przypieczętowała zwycięstwo lotem na odległość 223,5 metra. Słowenka wygrała historyczne zawody w lotach narciarskich kobiet z przewagą 41 punktów nad drugą Silje Opseth (207 m). Na najniższy stopień podium wskoczyła Yuki Ito (190 m), która wyprzedziła Katharinę Althaus (190 m).

Awans na piąte miejsce zanotowała Alexandria Loutitt. Mistrzyni świata oddała drugi najdłuższy lot w historii kobiecych skoków, szybując na 225 metr. Jest to jednocześnie nowy rekord Kanady bez podziału na płeć, o metr dłuższy od wyczynu Mackenziego Boyd-Clowesa (224 m).

Szóstą pozycję w zawodach zajęła Maren Lundby (184,5 m). Siódma była Nika Kriznar (187 m), ósma Abigail Strate (188 m - rekord życiowy), dziewiąta Eva Pinkelnig (191 m - "życiówka"), a dziesiąta - Selina Freitag (170,5 m).

Nowe rekordy życiowe w rundzie finałowej ustanowiły również Chiara Kreuzer (188 m) i Anna Odine Stroem (193,5 m).

Drugą serię przeprowadzono z 22. i 21. platformy.

Loty w Vikersund zakończyły rywalizację pań w turnieju Raw Air. Zwyciężczynią klasyfikacji generalnej została Ema Klinec (1859,6 pkt.), która za swój sukces otrzyma 40 tysięcy euro. Drugie miejsce zajęła Katharina Althaus (1771,5 pkt. - 15 tysięcy euro), a trzecia była Selina Freitag (1704,3 pkt. - 5 tysięcy euro).

Do zakończenia sezonu kobiet pozostały już tylko jedne zawody. W piątek, 24 marca odbędzie się finał Pucharu Świata pań na skoczni w Lahti (HS130), z udziałem czołowej trzydziestki klasyfikacji generalnej cyklu.