PŚ w Lahti: R. Kobayashi wygrywa jednoseryjny konkurs, Habdas jedenasty

Ryoyu Kobayashi został zwycięzcą niedzielnego, jednoseryjnego konkursu indywidualnego Pucharu Świata na skoczni Salpausselka (HS130) w Lahti. Reprezentant Japonii zwyciężył po skoku na odległość 136,5 metra. Drugie miejsce zajął Stefan Kraft, a trzeci był Karl Geiger. Pucharowe punkty zdobyło pięciu Polaków. Najlepszy z Biało-Czerwonych, Jan Habdas zajął jedenastą pozycję.

Od początku dnia organizatorzy zawodów w Lahti musieli mierzyć się z trudnymi warunkami wietrznymi. Z problemami w ciągu blisko 90 minut rozegrano kwalifikacje. Sam konkurs był wielokrotnie przerywany z powodu warunków atmosferycznych i po niespełna dwóch godzinach zmagań został zakończony już na pierwszej serii.

Triumfatorem konkursu został Ryoyu Kobayashi, który tym samym odniósł 30. pucharowe zwycięstwo w karierze. Japończyk poszybował na odległość 136,5 metra i wygrał z przewagą 4,1 punktu nad Stefanem Kraftem (130 m). Skład podium uzupełnił Karl Geiger (133 m), a tuż za nim znaleźli się Daniel Tschofenig (127 m), Anze Lanisek (127,5 m) i Michael Hayboeck (133 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończył Timi Zajc (127,5 m), ósmy był Lovro Kos (123,5 m), a dziewiąty Johann Andre Forfang (119 m). Czołową dziesiątkę zamknął Kristoffer Eriksen Sundal (122 m).

Punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wywalczyło pięciu Polaków. Najlepsze w karierze, jedenaste miejsce zajął Jan Habdas (124 m), a tuż za nim uplasował się Paweł Wąsek (123 m). Czternasty był Aleksander Zniszczoł (129 m), osiemnasty Kamil Stoch (117,5 m), natomiast dwudziesty Piotr Żyła (120,5 m).

Tomasz Pilch po skoku na odległość 84,5 metra zakończył zawody na czterdziestej dziewiątej pozycji.

Zdobywca Kryształowej Kuli, Halvor Egner Granerud po skoku na 95 metr zajął najgorsze w tym sezonie, czterdzieste szóste miejsce. Punktów do klasyfikacji Pucharu Świata w Lahti nie zdobyli również m.in. Andreas Wellinger, Gregor Deschwanden i Domen Prevc.

Konkurs rozegrano z 7. i 6. belki startowej. Zdyskwalifikowany został Muhammed Ali Bedir.

Na czele Pucharu Świata znajduje się Halvor Egner Granerud (2058 pkt.), a na drugie miejsce awansował Stefan Kraft (1630 pkt.). Trzeci jest Dawid Kubacki (1592 pkt.), a czwarty Anze Lanisek (1519 pkt.).

W Pucharze Narodów liderują Austriacy (6350 pkt.) przed Norwegami (5140 pkt.) i Słoweńcami (4782 pkt.). Polacy z dorobkiem 4484 punktów są sklasyfikowani na czwartej pozycji.

Do zakończenia sezonu Pucharu Świata pozostał finałowy weekend z lotami narciarskimi w Planicy (HS240). W piątek rozegrane zostaną zawody indywidualne, w sobotę rywalizacja drużynowa, zaś w niedzielę wielki finał z udziałem najlepszej trzydziestki klasyfikacji generalnej cyklu.