Strona główna • Inne

Chiński Harbin zorganizuje Zimowe Igrzyska Azjatyckie w 2025 roku

Obradująca w sobotę w Bangkoku w Tajlandii na 42. Zgromadzeniu Ogólnym Azjatycka Rada Olimpijska przyznała chińskiemu Harbinowi prawa organizacji IX Zimowych Igrzysk Azjatyckich zaplanowanych na 2025 rok. Na tę okoliczność modernizację przejdą skocznie narciarskie w Yabuli, które ostatnie międzynarodowej zawody gościły w 2009 roku.


ZIA to impreza, która odbywa się nieregularnie od 1986 roku. Do tej pory rozegrano osiem edycji w czterech krajach - Japonii, Chinach, Korei Południowej i Kazachstanie. Odstępy pomiędzy poszczególnymi imprezami bywały nawet sześcioletnie, choć zdarzyło się, że na kolejną edycję czekano tylko trzy lata. Sześciokrotnie w programie imprezy figurowały skoki narciarskie (trzy razy jako konkurencja pokazowa). Harbin był już raz - w 1996 roku - gospodarzem imprezy. Na skoczni K-90 triumfował wówczas Dmitrij Czwykow i reprezentacja Kazachstanu. 

Ostatnia jak dotąd edycja imprezy odbyła się w 2017 roku w Sapporo. Od tamtej pory nie udało się znaleźć chętnego do przeprowadzenia imprezy miasta. Złote medale na Miyanomori i Okurayamie zdobyli etatowi dziś kadrowicze japońscy Yukiya Sato i Naoki Nakamura. Dwa srebra zgarnął Yuken Iwasa, a brązowymi medalami podzielili się Kazachowie - Siergiej Tkaczenko i Marat Żaparow. W konkursie drużynowym najlepsza okazała się ekipa japońska, wyprzedzając drużynę Kazachstanu i Korei Południowej.

W Yabuli ostatnie międzynarodowe zawody przeprowadzono w 2009 w ramach Zimowej Uniwersjady. Srebrny medal na mniejszej skoczni wywalczył Marcin Bachleda, który tak wspominał tę imprezę na naszych łamach: - Decyzja o tym, że tam pojadę zapadła w ostatniej chwili, bo początkowo miałem w tym czasie jechać na inne zawody, już nie pamiętam jakie. Wszystkie formalności załatwialiśmy na szybko, za pięć dwunasta. Ale warto było tam pojechać. Urocze miasteczko Yabuli, gdzie rozgrywano skoki, to taki typowy kurort narciarski pięknie położony w górach. W zasadzie same hotele i obiekty oraz trasy do uprawiania narciarstwa. Tamte skocznie bardzo mi pasowały, dobrze się na nich czułem. Wszystko logistycznie i organizacyjnie było świetnie przygotowane, nie przypominam sobie żadnej organizacyjnej wpadki. Pamiętam, że w okolicy było dużo wojska z uwagi na stan napięcia z Tybetem, ale czuliśmy się bezpiecznie.

Najdłuższy skok na większej z tamtejszych skoczni podczas rzeczonej Uniwersjady oddał Koreańczyk Heung-Chul Choi, który w jednej z prób ustał skok na odległości 145,5 m. Rekord mniejszego obiektu - 103 m - ustanowił Chińczyk Sun Jianping podczas mistrzostw kraju w 2016 roku. 

Jak już informowaliśmy, Zimowe Igrzyska Azjatyckie w 2029 roku zorganizuje Arabia Saudyjska. Impreza miałaby się odbyć w położonej na północnym zachodzie prowincji Tabuk, konkretnie na terenie powstającego ośrodka sportów zimowych Trojena, który zlokalizowany będzie w pobliżu także rodzącego się dopiero miasta Neom. Cały projekt budowy metropolii opiewa na 500 miliardów dolarów. Program tej imprezy nie przewiduje rozegrania konkursów skoków narciarskich.