LGP Pań w Courchevel: Nika Kriznar nokautuje rywalki z rekordową przewagą

Nika Kriznar zdominowała inauguracyjny weekend Letniego Grand Prix pań na skoczni w Courchevel (HS132). Po sobotnim zwycięstwie, liderka cyklu triumfowała w niedzielę z ponad 43-punktową przewagą. Drugie miejsce zajęła Sara Takanashi, a trzecia była Alexandria Loutitt. Polki nie startowały.

Pierwszą serię konkursową zdominowała Nika Kriznar. Liderka Letniego Grand Prix ustanowiła kobiecy rekord skoczni lotem na 133 metr, dzięki czemu Słowenka prowadziła na półmetku z przewagą 21,2 punktu nad Abigail Strate (124,5 m) oraz 25,2 pkt. nad Sarą Takanashi (118,5 m). Czwarte miejsce zajmowała Josephine Pagnier (120 m), piąta była Alexandria Loutitt (116 m), a szósta Liu Qi (125 m).

Na kolejnych miejscach sklasyfikowane zostały Haruka Iwasa (124,5 m), Pauline Hessler (109 m) oraz Katharina Schmid (107 m). Czołową dziesiątkę zamykała Juliane Seyfarth (110 m).

Pierwsza runda zawodów została rozegrana z 21., 19., 17. i 16. belki startowej. Za nieprzepisową długość nart zdyskwalifikowana została Peng Qingyue, która z racji 26-osobowej obsady konkursu otrzymała szansę występu w drugiej serii.

W finale Nika Kriznar ponownie nie dała swoim rywalkom żadnych szans. Reprezentantka Słowenii z obniżonego o dwie belki rozbiegu poszybowała najdalej, uzyskując 128,5 metra. Liderka cyklu triumfowała z rekordową w historii LGP Pań przewagą 43,4 punktu nad Sarą Takanashi (128 m). Podobnie jak w sobotę, na najniższym stopniu podium stanęła Alexandria Loutitt (125 m), która wyprzedziła Abigail Strate (118 m), Katharinę Schmid (121,5 m) oraz Harukę Iwasę (111 m).

Na siódmym miejscu rywalizację zakończyła Nika Prevc (122 m). Ósme miejsce zajęła Josephine Pagnier (103 m), dziewiąta była Selina Freitag (118 m), z kolei dziesiąta - Pauline Hessler (107,5 m).

Serię finałową przeprowadzono z 19., 18. i 17. platformy. Nika Kriznar jako jedyna oddawała skok z 15. belki startowej.

W klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix z kompletem punktów prowadzi Nika Kriznar (200 pkt.). Słowenka wyprzedza Sarę Takanashi (160 pkt.) oraz Alexandrię Loutitt (120 pkt.).

Na czele Letniego Pucharu Narodów znajdują się Japonki (348 pkt.) przed Słowenkami (334 pkt.) oraz Niemkami (320 pkt.).

Kolejne zawody zaliczane do Letniego Grand Prix pań rozegrane zostaną za tydzień, 5-6 sierpnia na skoczni Skalite (HS104) w Szczyrku.