Strona główna • Letnie Grand Prix

LGP Pań w Szczyrku: Kriznar ponownie niepokonana, dwie Polki z punktami

Trzeci konkurs Letniego Grand Prix pań 2023 zakończył się po raz trzeci identycznym układem zawodniczek na podium. Po zwycięstwo na skoczni Skalite (HS104) poszybowała Nika Kriznar. Reprezentantka Słowenki triumfowała po skokach na odległość 98,5 m i 102 m. Drugie miejsce zajęła Sara Takanashi, a trzecia była Alexandria Loutitt. W finale wystąpiły dwie Polki - Anna Twardosz i Nicole Konderla.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowała się Nika Kriznar. Liderka Letniego Grand Prix oddała skok na odległość 98,5 metra i miała 4,8 punktu przewagi nad Sarą Takanashi (96 m). Trzecie miejsce zajmowała Alexandria Loutitt, która lotem na 102 metr ustanowiła oficjalny kobiecy letni rekord skoczni Skalite. Czwarta była Nika Prevc (99,5 m), piąta Abigail Strate (98 m), a szósta Liu Qi (98 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane zostały Yuka Kobayashi (95,5 m), Kurumi Ichinohe (96 m) i Julia Kykkaenen (89,5 m). Skład czołowej dziesiątki zamykała Daniela Haralambie (96 m).

Awans do finału wywalczyły dwie reprezentantki Polski. Nicole Konderla wylądowała na 88 metrze i na półmetku zmagań zajmowała piętnastą pozycję. Dwudziesta trzecia była Anna Twardosz (83 m).

Na trzydziestej drugiej pozycji sobotnią rywalizację w Szczyrku zakończyła Pola Bełtowska (76 m). Trzydzieste piąte miejsce zajęła Paulina Cieślar (71,5 m).

Pierwszą serię zawodów przeprowadzono z 13., 11., 10. i 9. belki startowej.

W finale Nika Kriznar przypieczętowała trzecie zwycięstwo z rzędu lotem na 102 metr. Tym samym Słowenka wyrównała oficjalny letni rekord skoczni Skalite. Drugie miejsce, ze stratą 15,1 punktu do triumfatorki, zajęła Sara Takanashi (100,5 m). Na najniższym stopniu podium stanęła Alexandria Loutitt (98 m), a tuż za nią znalazły się Nika Prevc (98,5 M), Liu Qi (98,5 m) i Abigail Strate (90 m).

Na siódmej pozycji uplasowała się Kurumi Ichinohe (99 m). Ósma była Yuka Kobayashi (94 m), dziewiąta Haruka Iwasa (94 m), natomiast dziesiąta Ajda Kosnjek (90 m).

Anna Twardosz w drugiej próbie wylądowała na 85 metrze i awansowała na dwudziestą pierwszą lokatę - najwyższą w karierze w zawodach najwyższej rangi. Piętnastej lokaty nie utrzymała Nicole Konderla, która po skoku na 80 metr zanotowała spadek na dwudzieste trzecie miejsce.

Rundę finałową rozegrano z 13. i 11. platformy. Nika Kriznar na życzenie trenera oddawała skok z 10. belki.

Dzięki wygranej w Szczyrku, Nika Kriznar (300 pkt.) umocniła się na prowadzeniu w Letnim Grand Prix. Słowenka z kompletem punktów wyprzedza Sarę Takanashi (240 pkt.) i Alexandrię Loutitt (180 pkt.). Trzydziesta druga jest Anna Twardosz (10 pkt.), natomiast trzydziesta czwarta Nicole Konderla (8 pkt.).

W Letnim Pucharze Narodów liderują Japonki (552 pkt.) przed Słowenkami (532 pkt.) i Niemkami (344 pkt.). Polki z dorobkiem 18 punktów zajmują dziesiątą lokatę, ex aequo z drużyną Finlandii.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Szczyrku. Początek zawodów o 17:30. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.