Strona główna • Polskie Skoki Narciarskie

Wiślański plac budowy. "Będziemy mieć nową skocznię"

Niespełna cztery miesiące dzielą nas od inauguracji długo wyczekiwanego mini-cyklu na terenie naszego kraju. PolSKI Turniej, który odbędzie się na trzech polskich arenach w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich, zostanie zainaugurowany w drugi weekend stycznia na obiekcie w Wiśle-Malince. W sierpniu na skoczni im. Adama Małysza (HS134) ruszył zapowiadany remont, który został podzielony na kilka etapów.


- Jest stuprocentowe zapewnienie, że PolSKI Turniej w styczniu nie jest zagrożony. Skocznia na pewno zostanie otwarta, nawet jeżeli przed zimą nie uda się położyć igelitu. Ten zostanie położony wówczas na wiosnę. Następnie czeka nas także przebudowa kolejki. Można powiedzieć, że będziemy mieć nową skocznię - mówił nam Adam Małysz, prezes Polskiego Związku Narciarskiego, podczas Letniego Grand Prix w Szczyrku. 

- Zakres prac jest dość spory. Remontowi podlega cały zeskok oraz przeciwstok. Oczywiście murowana część przeciwstoku, wraz z trybunami, zostanie na miejscu. Cały przeciwstok będzie jednak zmodernizowany i unowocześniony. Tak, by mógł służyć latami. Nowy wyciąg to fajna informacja dla turystów. Będzie to zadaszona kolejka, jak na Bergisel w Innsbrucku. Dla zawodników lepszy byłby wyciąg krzesełkowy, ale Centralny Ośrodek Sportu (COS) postawił na przepustowość, dzięki czemu więcej turystów wyjedzie na górę i zwiedzi tę skocznię - kontynuował patron obiektu.

- Miejmy nadzieję, że znów będzie to miejsce na światowym poziomie, gdzie będą odbywać się zawody w obecności 9-10 tysięcy kibiców - dodał wiślanin, który 27 września 2008 roku oficjalnie otworzył dużą skocznię w Wiśle, która na stałe zagościła w kalendarzu Pucharu Świata czy Letniego Grand Prix.

Koszt inwestycji - jak podaje COS w Szczyrku - to prawie 53 mln złotych. Za remont odpowiada firma MALKOW z Zakopanego, która uczestniczyła w realizacji wielu podobnych projektów. Jak dokładnie mają przebiegać prace, których koniec zapowiedziano na czerwiec 2024 roku? O tym mówi harmonogram przedstawiony przez Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku.

Zamawiający wymaga, aby zamówienie było zrealizowane w terminie 335 dni od dnia zawarcia umowy i obejmuje sześć etapów:

1) etap pierwszy (I) obejmuje wykonanie robót rozbiórkowych konstrukcji  zeskoku skoczni  wraz z poszyciem z igelitu, band drewnianych, schodów technologicznych, instalacji naśnieżania i zraszania zeskoku skoczni oraz dostawę tarcicy impregnowanej ciśnieniowo – próżniowo, który Wykonawca zobowiązuje się wykonać do 90 dni od dnia zawarcia umowy,

2) etap drugi (II) obejmuje wykonanie konstrukcji zeskoku skoczni wraz z poszyciem z tarcicy, band drewnianych, schodów technologicznych, wymianę hydroizolacji i nawierzchni trawiastych na wybiegu skoczni, który Wykonawca zobowiązuje się wykonać do 90 dni od dnia zawarcia umowy,

3) etap trzeci (III) obejmuje wykonanie wymiany instalacji naśnieżania, zraszania, teletechnicznej opomiarowania skoczni oraz dostawę systemu utrzymania śniegu, który Wykonawca zobowiązuje się wykonać do 120  dni od dnia zawarcia umowy,

4)etap czwarty (IV) obejmuje wykonanie dostawy i montażu urządzeń i sprzętu instalacji branżowych naśnieżania i zraszania skoczni oraz teletechnicznej opomiarowania skoczni wraz z robotami pomocniczymi, który Wykonawca zobowiązuje się wykonać do 130 dni od dnia zawarcia umowy,

5)etap piąty (V) obejmuje wykonanie montażu systemu utrzymania śniegu oraz dostawę i montaż kompletnego pokrycia z mat igelitowych (wg. rozwiązań systemowych dostawców), który Wykonawca zobowiązuje się wykonać do 130  dni od dnia zawarcia umowy.

6)etap szósty (VI) obejmuje wykonanie budowy kolei  (winda pochylona skośna ) oraz dostawę wraz z montażem i uruchomieniem nowych urządzeń systemu kontroli przejść pracujących w trybie on line / off line, który winien stanowić funkcjonalną całość, integralną, skorelowaną i  współpracującą z istniejącym  systemem sprzedaży i kontroli przejść w obiektach OPO Szczyrk oraz systemami zainstalowanymi w ośrodkach współpracujących z Zamawiającym w ramach systemu wspólnej karty (SON, BSA)(w tym dostawa i montaż automatów sprzedażowych), który Wykonawca zobowiązuje się wykonać do 335 dni od dnia zawarcia umowy.

Najbliższej zimy Puchar Świata ma zawitać do Wisły kilka dni po zakończeniu 72. Turnieju Czterech Skoczni - w terminie 12-14 stycznia. Obiekt im. Adama Małysza (HS134) będzie pierwszym z trzech przystanków imprezy o nazwie PolSKI Turniej. W ramach mini-cyklu w Wiśle odbędą się dwa konkursy - duetów oraz indywidualny, 17 stycznia Szczyrk zadebiutuje w Pucharze Świata z konkursem indywidualnym, a na 19-21 stycznia zaplanowano finał w Zakopanem. Na Wielkiej Krokwi, podobnie jak w ostatnich latach, odbędzie się klasyczna drużynówka i zawody indywidualne. Szczegóły dotyczące polskiego mini-cyklu, jak klasyfikacja generalna czy nagrody, poznamy niebawem.