LGP Pań w Rasnovie: Kriznar wciąż niepokonana, słoweńskie podium

Nika Kriznar niezwyciężona. Słowenka odniosła szóste zwycięstwo w szóstym tegorocznym konkursie Letniego Grand Prix pań. Triumfatorka cyklu tym razem wygrała w Rasnovie po skokach na odległość 95,5 m oraz 89,5 m. Drugie miejsce zajęła Ema Klinec, a trzecie Nika Prevc. Najlepsza z Polek, Nicole Konderla była dziewiętnasta. Punkty zdobyły również Natalia Słowik i Pola Bełtowska.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowała się Nika Kriznar. Triumfatorka Letniego Grand Prix poszybowała na odległość 95,5 metra i wyprzedzała o 3,1 punktu Emę Klinec (90,5 m). Trzecia była Alexandria Loutitt (93 m), czwarta Nika Prevc (88,5 m), piąta Ajda Kosnjek (90 m), a szósta Nozomi Maruyama (86,5 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowały się Haruka Iwasa (91 m), Abigail Strate (86,5 m) i Kjersti Graesli (90 m). Czołową dziesiątkę zamykała Kurumi Ichinohe (87,5 m).

Awans do finału wywalczyły trzy reprezentantki Polski. Dwudzieste pierwsze miejsce zajmowała Nicole Konderla (82 m) przed Natalią Słowik (86,5 m), a dwudziesta piąta była Pola Bełtowska (77,5 m).

Anna Twardosz została zdyskwalifikowana. Jej los podzieliła Rumunka Alessia Mitu-Cosca.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 30. i 28. belki startowej.

W finale Nika Kriznar z obniżonego rozbiegu uzyskała 89,5 metra i ostatecznie triumfowała z przewagą 0,4 punktu nad rodaczką, Emą Klinec (96 m). Na najniższy stopień podium wskoczyła Nika Prevc (87,5 m), która wyprzedziła Nozomi Maruyamę (88,5 m), Ajdę Kosnjek (87,5 m) i Alexandrię Loutitt (83 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończyła Juliane Seyfarth (87 m). Ósma była Haruka Iwasa (82,5 m), dziewiąta Abigail Strate (83,5 m), a dziesiąta Katra Komar (85 m).

Nicole Konderla po skoku na odległość 80,5 metra awansowała na dziewiętnaste miejsce. Dwudziesta druga była Natalia Słowik (75,5 m), a dwudziesta piąta Pola Bełtowska (75,5 m).

Rundę finałową rozegrano z 30. platformy. Ema Klinec oddawała skok z 28., a Nika Kriznar z 26. belki.

W klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix prowadzi - z kompletem punktów i pewna końcowego triumfu - Nika Kriznar (600 pkt.). Słowenka wyprzedza Alexandrię Loutitt (316 pkt.) i Sarę Takanashi (290 pkt.). Najwyżej sklasyfikowana Polka, Nicole Konderla (43 pkt.) zajmuje dwudzieste szóste miejsce.

W Letnim Pucharze Narodów prowadzą Słowenki (1310 pkt.) przed Japonkami (1004 pkt.) i Kanadyjkami (581 pkt.). Polki z dorobkiem 107 punktów zajmują dziewiąte miejsce.

Finał Letniego Grand Prix pań odbędzie się za dwa tygodnie, 7-8 października w Klingenthal. W sobotę na Vogtland Arenie (HS140) rozegrany zostanie finałowy konkurs indywidualny, zaś w niedzielę - zawody drużyn mieszanych.