Strona główna • Letnie Grand Prix

LGP w Hinzenbach: Zwycięstwo Wellingera, Kubacki i Żyła w czołowej dziesiątce

Andreas Wellinger wygrał sobotnie zawody Letniego Grand Prix, rozgrywane na Aigner-Schanze (HS90) w Hinzenbach. Reprezentant Niemiec oddał skoki na odległość 92 m oraz 90,5 m. Drugie miejsce zajął Stephan Leyhe, a trzecie Daniel Tschofenig. Siódmy był Dawid Kubacki, zaś dziesiąty Piotr Żyła. Pucharowe punkty zdobyło czterech Polaków.

Pierwsza seria konkursowa zakończyła się niemieckim dubletem. Liderem na półmetku był Andreas Wellinger (92 m), który o 0,9 punktu wyprzedzał Stephana Leyhe (91,5 m). Trzecie miejsce zajmował Stefan Kraft (89,5 m), a czwarty był Dawid Kubacki. Reprezentant Polski z wynikiem 90,5 metra tracił 3,1 punktu do prowadzącego Wellingera.

Na piątej pozycji sklasyfikowany został Daniel Tschofenig (90 m), szósty był Jan Hoerl (90 m), siódmy Gregor Deschwanden (90,5 m), ósmy Anze Lanisek (89 m), a dziewiąty Fredrik Villumstad (88,5 m). Czołową dziesiątkę zamykali ex aequo Piotr Żyła (89,5 m) i Philipp Raimund (88 m).

Awans do finału wywalczyło jeszcze dwóch Polaków. Dwudzieste dziewiąte miejsce na półmetku zajmowali wspólnie Paweł Wąsek (86,5 m) i Kacper Juroszek (87 m).

Aleksander Zniszczoł wylądował na 85 metrze i zakończył rywalizację w sobotnim konkursie na trzydziestej drugiej pozycji.

Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 12. belki startowej.

W finale Andreas Wellinger przypieczętował piąte w karierze, a pierwsze od 7 lat, zwycięstwo w zawodach Letniego Grand Prix. Podopieczny Stefana Horngachera uzyskał 90,5 metra i tym samym pokonał różnicą pięciu punktów kolegę z kadry, Stephana Leyhe (88,5 m). Na najniższy stopień podium wskoczył Daniel Tschofenig (88,5 m), który wyprzedził rodaków - Jana Hoerla (91,5 m) i Stefana Krafta (88 m). Szóste miejsce zajął Anze Lanisek (92 m).

Dawid Kubacki w drugiej próbie wylądował na 87 metrze i ostatecznie ukończył zawody na siódmym miejscu, przed Gregorem Deschwandenem (93,5 m) i Fredrikiem Villumstadem (90 m). Czołową dziesiątkę zamknął Piotr Żyła po skoku na 89 metr.

Kacper Juroszek (87 m) i Paweł Wąsek (88,5 m) zostali sklasyfikowani na dwudziestej czwartej i dwudziestej piątej pozycji.

Serię finałową przeprowadzono z 13., 12. i 11. platformy.

W klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix prowadzi Władimir Zografski (500 pkt.), który nie zakwalifikował się do dzisiejszego konkursu. Przewaga Bułgara nad drugim Gregorem Deschwandenem (446 pkt.) stopniała do 54 punktów. Trzeci jest Ren Nikaido (306 pkt.), który wciąż zachowuje matematyczne szanse na końcowy triumf. Na czwarte miejsce awansował Piotr Żyła (186 pkt.), który wyprzedził piątego Aleksandra Zniszczoła (181 pkt.).

W Letnim Pucharze Narodów Polacy (770 pkt.) utracili prowadzenie na rzecz Austriaków (785 pkt.). Trzecie miejsce zajmują Szwajcarzy (675 pkt.).

W niedzielę rozegrany zostanie drugi konkurs w Hinzenbach. O 13:30 rozpoczną się kwalifikacje, zaś o 14:45 same zawody.