Strona główna • Skocznie Narciarskie

Projekt tunelu na Wielkiej Krokwi z prestiżową nagrodą The Architecture Community

Pomysł zadaszenia rozbiegu na Wielkiej Krokwi w polskim środowisku skoków narciarskich wywołuje liczne kontrowersje, tymczasem autor projektu, Przemysław Gawęda z firmy Archigeum, otrzymał z niego prestiżową nagrodę Architect of The Year Awards przyznawaną przez The Architecture Community.


Polakowi przyznano nagrodę w kategorii „Obiekt sportowy i rekreacyjny roku 2023” za projekt „Inteligentnego tunelu na rozbiegu skoczni narciarskiej Wielka Krokiew". -  Ta nagroda to miłe wyróżnienie nie tylko mojej osoby ale przede wszystkim całego zespołu projektowego, który tworzymy. Projektowanie dziś to składowa interdyscyplinarnych zagadnień w której wartością i siłą zawsze jest zespół ludzi. Tematy projektowe, które realizujemy, wynikają z naszych zainteresowań, co jest atutem, ale także wartością samą w sobie. Architektura, którą tworzymy, nie powstaje w wyniku plebiscytów czy sondaży – jest wyrazem naszych poglądów i przekonań projektowych, gdyż w projektowaniu nie szukamy i nie idziemy na kompromisy. Architektura jest albo dobra, albo zła. Nie ma też nic dobrego pomiędzy – mówi w rozmowie z portalem Krakow.naszemiasto.pl Przemysław Gawęda. - Tunel ma być systemem multimedialnym, który pozwoli nie tylko obserwować zawodnika w czasie najazdu, ale także wyświetlać na tej szklanej powłoce np. barwy narodowe skoczka, czy grafiki - dodaje.

W rozmowie na portalu Skijumping.pl przeprowadzonej w październiku architekt informował, że w tej chwili dogadywany jest termin montażu tunelu na Wielkiej Krokwi. - Jesteśmy na etapie wdrożenia i produkcji podzespołów w celu skompletowania modułów. W chwili obecnej dogadujemy termin montażu, ten rok może być "ciasny", ze względu na wydarzenia sportowe, co rozumiemy i zbliżającą się zimę, ale jeżeli nie w tym roku, to pewnie będzie to wiosna 2024. 

- W chwili obecnej dobiegły końca badania z zakresu aerodynamiki, które przeprowadzał dla nas Instytut Lotnictwa w Warszawie, a które wykazały i udowodniły, że instalacja pod względem podmuchów wiatru, wirów wiatru itd. spełnia wymagania i po zainstalowaniu na rozbiegu pozwoli na bezpieczne skoki. Przedmiotem spekulacji było zagadnienie, czy aby tego skoczka po wyjściu z progu "wiatr nie zdmuchnie". Uspokajamy, badania jednoznacznie wykazały, że nic takiego nie będzie miało miejsca. Można będzie bezpiecznie skakać - zapewniał Gawęda.