Strona główna • Puchar Świata

PŚ Pań w Engelbergu: Zwycięstwo Pagnier, groźny upadek Stroem

Josephine Pagnier odniosła drugie z rzędu zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata pań. Liderka cyklu triumfowała w piątkowym konkursie indywidualnym na Gross-Titlis-Schanze (HS140) w Engelbergu po skokach na odległość 132 m i 135,5 m. Drugie miejsce zajęła Alexandria Loutitt, a trzecie Ema Klinec. Groźny upadek po wylądowaniu w serii finałowej zaliczyła Anna Odine Stroem. Norweżka opuściła zeskok obiektu na noszach. Na ostatniej pozycji konkurs ukończyła Anna Twardosz.

W pierwszej serii najdalej poszybowała Ema Klinec. Rekordzistka świata w długości lotu wylądowała na 134 metrze, ustanawiając oficjalny kobiecy rekord Gross-Titlis-Schanze. Słowenka wyprzedzała na półmetku drugą Josephine Pagnier (132 m) różnicą pięciu punktów. Trzecia była Yuki Ito (129 m), czwarta Anna Odine Stroem (128 m), a piąta Marita Kramer (127 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowane zostały ex aequo Nika Prevc (122,5 m) i Alexandria Loutitt (128 m). Ósma była Jacqueline Seifriedsberger (121 m), dziewiąta Nika Kriznar (122 m), a dziesiąta Lisa Eder (121,5 m).

Anna Twardosz zajęła ostatnie, czterdzieste miejsce po skoku na 98 metr.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 28. i 26. belki startowej. Eirin Maria Kvandal na życzenie trenera startowała z 23. platformy, ale nie uzyskała wymaganej odległości, aby otrzymać bonifikatę punktową.

W finale po drugie pucharowe zwycięstwo w karierze poszybowała Josephine Pagnier. Liderka Pucharu Świata uzyskała odległość 135,5 metra i tym samym triumfowała z przewagą 2,8 punktu nad nową rekordzistą skoczni, Alexandrią Loutitt (139 m). Prowadząca na półmetku, Ema Klinec przegrała zwycięstwo nienajlepszym lądowania na 135 metrze i ostatecznie zajęła trzecie miejsce, przed Jacqueline Seifriedsberger (131,5 m), Maritą Kramer (133,5 m) i Yuki Ito (129 m).

Na siódmej pozycji zawody ukończyła Nika Prevc (130 m). ósma była Nika Kriznar (130 m), dziewiąta Jenny Rautionaho (124,5 m), z kolei dziesiąta Lisa Eder (123,5 m).

Groźny upadek po wylądowaniu na 122 metrze zaliczyła Anna Odine Stroem. Norweżka najechała nartą na nartę i straciła równowagę, upadając na zeskok. Zawodniczka opuściła wybieg Gross-Titlis-Schanze na noszach z pomocą służb medycznych.

Rundę finałową rozegrano z 26. i 27. belki. Z oddania próby zrezygnowała Eirin Maria Kvandal.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata pań prowadzi Josephine Pagnier (280 pkt.) przed Alexandrią Loutitt (220 pkt.) i Yuki Ito (176 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów pań znajdują się Słowenki (329 pkt.) przed Austriaczkami (320 pkt.) i Norweżkami (302 pkt.).

W sobotę drugi konkurs pań w Engelbergu. O 11:00 rozpoczną się kwalifikacje, z kolei o 12:30 same zawody.