Strona główna • Puchar Świata

PolSKI Turniej w Zakopanem: 37. zwycięstwo i 109. podium Krafta! 50 tysięcy euro dla Austriaków

Stefan Kraft zapisuje się w historii Pucharu Świata w skokach narciarskich. Reprezentant Austrii triumfował w niedzielnym finałowym konkursie PolSKIego Turnieju na WIelkiej Krokwi (HS140) w Zakopanem, zaliczająć rekordowe, 109. podium w karierze. Lider PŚ oddał skoki na odległość 137 m oraz 134 m. Drugie miejsce zajął Andreas Wellinger, a trzecie Anze Lanisek. Najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł był jedenasty. Punktowało sześciu Biało-Czerwonych.

Po pierwszej serii liderem konkursu był Stefan Kraft. Austriak poszybował na 137 metr i ma 1,9 punktu przewagi nad Janem Hoerlem (140 m) oraz 4,8 pkt. nad Anze Laniskiem (137,5 m). Czwarte miejsce zajmował Aleksander Zniszczoł po skoku na odległość 141,5 metra. Reprezentant Polski tracił 1,4 punktu do miejsca na podium.

Na piątej pozycji sklasyfikowany został Michael Hayboeck (136 m), szósty był Andreas Wellinger (135,5 m) ex aequo z Ryoyu Kobayashim (136,5 m), ósmy Lovro Kos (137 m), dziewiąty Manuel Fettner (135,5 m), natomiast dziesiąty Marius Lindvik (133 m).

Awans do serii finałowej wywalczyło sześciu Polaków - po raz pierwszy od 5 listopada 2022 roku i konkursu w Wiśle. Trzynaste miejsce na półmetku zajmował Paweł Wąsek (137,5 m), piętnasty był Dawid Kubacki (135 m), dwudziesty Kamil Stoch (132,5 m), dwudziesty siódmy Maciej Kot (133,5 m), natomiast dwudziesty dziewiąty Piotr Żyła (128,5 m).

Klemens Murańka po skoku na 130 metr ukończył konkurs na czterdziestej pozycji. Czterdziesty trzeci był Andrzej Stękała (126,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 20., 19. i 18. belki startowej. Rywalizacja stała na wysokim poziomie - aby awansować, zawodnik musiał uzyskać 145-punktową notę.

W finale Stefan Kraft poszybował na 134 metr i triumfował z przewagą 4,5 punktu nad Andreasem Wellingerem (137 m) oraz 5 pkt. nad Anze Laniskiem (133,5 m). Tuż za podium zawodów znaleźli się Michael Hayboeck (136 m), Ryoyu Kobayashi (136,5 m) i Jan Hoerl (133 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Manuel Fettner (137,5 m), ósmy był Johann Andre Forfang (134 m), dziewiąty Lovro Kos (134 m), zaś dziesiąty Ren Nikaido (142 m).

Aleksander Zniszczoł w drugiej próbie uzyskał 128,5 metra i ukończył konkurs na jedenastej pozycji, tuż przed dwunastym Dawidem Kubackim (137 m). Siedemnasty był Kamil Stoch (137,5 m), dwudziesty drugi Paweł Wąsek (130 m), dwudziesty siódmy Maciej Kot (130,5 m), a dwudziesty dziewiąty Piotr Żyła (130 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 19. i 17. platformy.

Stefan Kraft po raz 109. w karierze stanął na podium zawodów indywidualnych Pucharu Świata i tym samym został pod tym względem samodzielnym rekordzistą wszech czasów. Austriak odniósł również 37. pucharowe zwycięstwo. Więcej wygranych od 30-latka mają już tylko Gregor Schlierenzauer (53), Matti Nykaenen (46), Adam Małysz (39) i Kamil Stoch (39).

Zawody w Zakopanem zakończyły pierwszą edycję PolSKIego Turnieju. Rzutem na taśmę po zwycięstwo i nagrodę w wysokości 50 tysięcy euro sięgnęli Austriacy (3872,9 pkt.), którzy o 9,9 punktu wyprzedzili Słoweńców (3863,0 pkt.). Trzecie miejsce zajęli Niemcy (3743,4 pkt.). Polacy z dorobkiem 3532,3 pkt. zajęli szóstą pozycję.

Dzięki wygranej na Wielkiej Krokwi, Stefan Kraft (1089 pkt.) umocnił się na prowadzeniu w Pucharze Świata. Austriak wyprzedza Andreasa Wellingera (837 pkt.) i Ryoyu Kobayashiego (736 pkt.). Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła (117 pkt.) zajmuje dwudzieste drugie miejsce.

Na czele Pucharu Narodów znajdują się niezmiennie Austriacy (3505 pkt.) przed Niemcami (2889 pkt.) i Słoweńcami (2043 pkt.). Polacy (647 pkt.) zajmują szóstą lokatę.

Teraz na zawodników czeka główne wydarzenie sezonu 2023/2024 - mistrzostwa świata w lotach narciarskich, które rozegrane zostaną od czwartku do niedzieli, 25-28 stycznia na skoczni Kulm (HS235) w Bad Mitterndorf. Puchar Świata powróci za dwa tygodnie, 3-4 lutego w Willingen (HS147).