Strona główna • Mistrzostwa Świata w Lotach

MŚwL w Bad Mitterndorf: Stefan Kraft ze złotym medalem! Piotr Żyła szósty

Stefan Kraft mistrzem świata w lotach narciarskich! Reprezentant Austrii wykorzystał swoją szansę w trzeciej i jedynej sobotniej serii konkursowej na skoczni w Kulm (HS235) w Bad Mitterndorf, szybując na 228 metr i sięgając po złoty medal. Srebro wywalczył Andreas Wellinger (229 m), a brąz - lider po piątkowych rundach - Timi Zajc (209,5 m). Szóste miejsce wywalczył Piotr Żyła (225 m).

Od początku dnia zbyt silny wiatr krzyżował plany organizatorów MŚ w lotach narciarskich. Najpierw zaplanowana na 13:00 seria próbna została odwołana. Następnie jury zawodów wielokrotnie była przekładana, kolejno z 14:00 na 14:30, 14:45, 15:00, 15:15, 15:30 i 15:45.

O godzinie 15:30 jury podjęło decyzję o kolejnym przełożeniu trzeciej i jednocześnie finałowej serii konkursowej, tym razem na 16:00. Jednocześnie podkreślono, iż jest to ostatnia możliwa pora rozpoczęcia zawodów, z uwagi na nadchodzący zachód słońca i brak sztucznego oświetlenia skoczni Kulm. Ostatecznie warunki pozwoliły organizatorom rozpocząć sobotnie zawody z dwugodzinnym opóźnieniem.

Trzecia seria ułożyła się po myśli gospodarzy mistrzostw. Stefan Kraft zaatakował z drugiej pozycji i dzięki próbie na 228 metr został nowym mistrzem świata w lotach narciarskich! Austriak wyprzedził o 2,2 punktu Andreasa Wellingera, który wylądował na 229 metr i z czwartego miejsca sięgnął po srebrny medal. Lider po dwóch rundach, Timi Zajc w gorszych warunkach wietrznych uzyskał 209,5 metra i ostatecznie został brązowym medalistą. Tuż za podium konkurs ukończyli Johann Andre Forfang (217 m) i Lovro Kos (221 m).

Piotr Żyła poszybował na 225 metr i utrzymał się na szóstej pozycji. Siódmy był Niko Kytosaho (215 m), ósmy Michael Hayboeck (215,5 m), dziewiąty Ryoyu Kobayashi (231,5 m), a dziesiąty Stephan Leyhe (218,5 m).

Na dwunastej pozycji rywalizację zakończył Aleksander Zniszczoł (198 m). Dwudziesty czwarty był Dawid Kubacki (183,5 m), a dwudziesty dziewiąty Paweł Wąsek (161 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 23. i 22. belki startowej. Nowy rekord życiowy ustanowił Gregor Deschwanden (235,5 m).

Stefan Kraft jest piątym reprezentantem Austrii w historii, który został mistrzem świata w lotach narciarskich. Wcześniej tej sztuki dokonali Armin Kogler (Planica 1979), Andreas Felder (Bad Mitterndorf 1986), Andreas Goldberger (Bad Mitterndorf 1996) i Gregor Schlierenzauer (Oberstdorf 2008).

Ponadto świeżo upieczony mistrz świata jest dopiero czwartym zawodnikiem gospodarzy, który sięgnął po złoto lotniczego czempionatu na własnej ziemi, po Austriakach w Bad Mitterndorf - Andreasie Felderze (1986) i Andreasie Goldbergerze (1996) oraz Norwegu Mariusie Lindviku w Vikersund (2022).

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej sobotniej serii najlepszy okazał się Andreas Wellinger (229 m) przed Stefanem Kraftem (228 m) i Lovro Kosem (221 m). Czwarty był Piotr Żyła (225 m), osiemnasty Aleksander Zniszczoł (198 m), dwudziesty szósty Dawid Kubacki (183,5 m), a dwudziesty ósmy Paweł Wąsek (161 m).

Na niedzielę zaplanowano ostatni akcent 28. MŚ w lotach narciarskich - konkurs drużynowy z udziałem 9 reprezentacji narodowych. Polacy wystąpią w składzie: Aleksander Zniszczoł, Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła. Początek zawodów o 14:00. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.