PŚ Pań w Willingen: Opseth wygrywa ze 150-metrowym lotem, Twardosz z punktami

Silje Opseth triumfatorką niedzielnego konkursu indywidualnego Pucharu Świata pań na Muehlenkopfschanze (HS147) w Willingen. Reprezentantka Norwegii poszybowała na odległość 141,5 m oraz 150 m. Drugie miejsce zajęła Nika Prevc, a trzecia była Yuki Ito. Pierwsze pucharowe punkty w sezonie wywalczyła dwudziesta piąta Anna Twardosz.

W pierwszej serii konkursowej rywalkom odleciała Silje Opseth. Norweżka uzyskała odległość 141,5 metra i na półmetku wyprzedzała o 7,4 punktu Sarę Takanashi (138,5 m) oraz o 12,2 punktu Nikę Kriznar (130 m). Tuż za czołową trójką plasowały się Yuki Ito (137 m), Alexandria Loutitt (132 m) i Nika Prevc (133,5 m).

Skład czołowej dziesiątki uzupełniały Niemki - Katharina Schmid (127 m) i Selina Freitag (129 m) oraz Austriaczki - Jacqueline Seifriedsberger (131,5 m) i Marita Kramer (125 m).

Anna Twardosz w swojej próbie uzyskała odległość 108,5 metra i na półmetku zmagań w Willingen zajmowała dwudziestą drugą lokatę. Tym samym reprezentantka Polski wywalczyła swoje pierwsze punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w tym sezonie.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 20. belki startowej.

W finale Silje Opseth przypieczętowała zwycięstwo najdłuższym lotem weekendu Pucharu Świata pań w Willingen. Norweżka wylądowała na 150 metrze i triumfowała z przewagą 8,1 punktu nad Niką Prevc (146 m), która awansowała z szóstej na drugą lokatę. Trzecia była Yuki Ito (144,5 m), a tuż za podium znalazły się Sara Takanashi (136 m), Nika Kriznar (138,5 m) i Katharina Schmid (137 m).

Na siódmej pozycji konkurs ukończyła Marita Kramer (137 m), ósma była Jacqueline Seifriedsberger (podparty skok na odległość 146,5 m), dziewiąta Jenny Rautionaho (134 m), zaś dziesiąta Selina Freitag (129 m).

Anna Twardosz w drugiej próbie wylądowała na 117 metrze i ostatecznie została sklasyfikowana na dwudziestej piątej pozycji.

Rundę finałową przeprowadzono z 21. platformy.

W klasyfikacji Pucharu Świata prowadzi Nika Prevc (949 pkt.) przed Yuki Ito (771 pkt.) i Evą Pinkelnig (671 pkt.). Czterdzieste siódme miejsce zajmuje Anna Twardosz (6 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriaczki (2363 pkt.) przed Słowenkami (2278 pkt.) i Japonkami (1597 pkt.). Polki z dorobkiem 16 punktów zajmują czternastą lokatę.

Kolejne zawody zaliczane do Pucharu Świata pań rozegrane zostaną za dwa tygodnie, 17-18 lutego w Rasnovie (HS97).