Strona główna • Mistrzostwa Świata Juniorów

MŚJ w Planicy: Pewne zwycięstwo Tiny Erzar, dwie Polki w finale

Tina Erzar mistrzynią świata juniorek! Reprezentantka Słowenii zdominowała rywalizację na Srednijej skakalnicy (HS102) i sięgnęła po złoty medal po skokach na odległość 101 m oraz 97,5 m. Srebro wywalczyła Julia Muehlbacher, a brąz Taja Bodlaj. Dwudzieste drugie miejsce zajęła Pola Bełtowska. W finale wystąpiła również dwudziesta piąta Wiktoria Przybyła.

W pierwszej serii konkursowej Tina Erzar potwierdziła wysoką formę prezentowaną na treningach. Słowenka poszybowała na 101 metr i na półmetku prowadziła z przewagą 4,9 punktu nad swoją rodaczką, Tają Bodlaj (99 m). Trzecie miejsce zajmowała Julia Muehlbacher (98 m) przed Veroniką Jencovą (95 m), Kurumi Ichinohe (95,5 m) i Siną Arnet (93,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowana została Alvine Holz (94 m), ósma była Emely Torazza (93,5 m), dziewiąta Josie Johnson (95 m), natomiast dziesiąta Klara Ulrichova (93 m).

Awans do finału wywalczyły dwie reprezentantki Polski. Pola Bełtowska po skoku na 95 metr zajmowała dziewiętnastą pozycję. Dwudziesta piąta była Wiktoria Przybyła (85 m).

Natalia Słowik po skoku na odległość 82,5 metra ukończyła rywalizację na trzydziestej szóstej pozycji. Czterdziesta czwarta była Sara Tajner (77 m).

Groźnie wyglądający upadek po skoku na 85 metr odniosła Żanna Hłuchowa. Reprezentantka Ukrainy opuściła zeskok Srednijej skakalnicy na toboganie, ale na szczęście nic poważnego się jej nie stało.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 21. belki startowej.

W finale Tina Erzar uzyskała odległość 97,5 metra i tym samym wywalczyła tytuł mistrzyni świata juniorek. 16-letnia Słowenka wyprzedziła o 15,4 punktu srebrną medalistkę, Julię Muehlbacher (95,5 m). Brąz ostatecznie przypadł Tai Bodlaj (93,5 m). Na czwartej pozycji rywalizację zakończyła Kurumi Ichinohe (97 m), piąta była Veronika Jencova (96,5 m), natomiast szósta Sina Arnet (96,5 m).

Na kolejnych pozycjach rywalizację zakończyły Alvine Holz (96 m), Klara Ulrichova (96 m) i Kjersti Graesli (98 m). Pierwszą dziesiątkę zamknęła Ingvild Synnoeve Midtskogen (96 m).

Pola Bełtowska w drugiej próbie wylądowała na 90 metrze i ostatecznie zakończyła zawody na dwudziestej drugiej pozycji. Dwudzieste piąte miejsce utrzymała Wiktoria Przybyła (83 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 21. i 20. platformy. Julia Muehlbacher na życzenie trenera startowała z 19. belki, ale nie uzyskała wymaganej odległości 96,5 metra, aby uzyskać bonifikatę punktową.

Tina Erzar jako trzecia reprezentantka Słowenii w historii wywalczyła tytuł mistrzyni świata juniorek w skokach narciarskich. Wcześniej tej sztuki dokonały Nika Kriznar w 2018 oraz Nika Prevc w 2022 roku.

W czwartek w Planicy rozegrany zostanie konkurs indywidualny mężczyzn (początek o 17:00). Panie przystąpią z kolei do serii treningowej przed piątkowymi zawodami drużynowymi.