Strona główna • Japońskie Skoki Narciarskie

51-letni Kasai wraca do Pucharu Świata, dwóch debiutantów w składzie

Japoński Związek Narciarski ogłosił dziewięcioosobową kadrę skoczków na tegoroczną edycję Pucharu Świata w Sapporo. Na Okurayamie pokaże się między innymi 51-letni Noriaki Kasai. Szansę występu pośród światowej elity – przed własną publicznością – otrzyma także dwóch debiutantów.

Trzon reprezentacji gospodarzy będzie tworzyć piątka zawodników, która tej zimy punktowała już w zawodach najwyższej rangi. Są to Ryoyu Kobayashi, Ren Nikaido, Junshiro Kobayashi, Naoki Nakamura i Taku Takeuchi. Dorobek 1782 punktów daje im piątą pozycję w Pucharze Narodów.

W piątkowych i niedzielnych kwalifikacjach – w ramach grupy krajowej – skoczą Noriaki Kasai, Sakutaro Kobayashi, Asahi Sakano oraz Keiichi Sato. Prawie 52-letni Kasai, który w ostatnich tygodniach błyszczał na krajowym podwórku, stanie zatem przed szansą wyśrubowania kolejnych rekordów.

Przeczytaj także: Kasai po drugim miejscu w Sapporo: Jestem rozczarowany

Po raz pierwszy w Pucharze Świata sprawdzą się za to 23-letni Sakutaro Kobayashi i 18-letni Asahi Sakano. Pierwszy z nich przed rokiem został mistrzem uniwersjady w kombinacji norweskiej, a latem 2023 roku zadebiutował w cyklu FIS Cup w skokach narciarskich. Prawo startu w elicie wywalczył w styczniu – podczas Pucharu Kontynentalnego w Sapporo. Ojcem Asahiego Sakano jest Yukio, który w przeszłości także próbował swoich sił pośród najlepszych. Jego niespełna 19-letni syn w ubiegłym tygodniu zajął 24. miejsce podczas światowego czempionatu juniorów w Planicy.

W najbliższy weekend w Kraju Kwitnącej Wiśni dwukrotnie mają odbyć się indywidualne zawody na 137-metrowym obiekcie. Przed rokiem Ryoyu Kobayashi wygrał na Okurayamie dwa z trzech pucharowych konkursów, a raz finiszował trzeci. W tym sezonie 27-latek zgarnął już Złotego Orła, a w Pucharze Świata jest trzeci – mając na swoim koncie jedną wiktorię, na obiekcie im. Adama Małysza w Wiśle.