Strona główna • Rosyjskie Skoki Narciarskie

Rosjanie wciąż na marginesie skoków, medalistka olimpijska kończy karierę

32-letnia Irina Awwakumowa jest pierwszą postacią z rosyjskiej czołówki skoczków i skoczkiń narciarskich która, wobec zakazu startów tamtejszych sportowców w zawodach międzynarodowych, zdecydowała się na zakończenie kariery. Swoją decyzję ogłosiła podczas trwającej właśnie spartakiady w Niżnym Tagile, po zdobyciu brązowego medalu w konkursie drużyn mieszanych

Indywidualnie zajęła piąte miejsce na skoczni normalnej, gdzie zwyciężyła Aleksandra Kustowa, wyprzedzając Kristinę Prokopiewą i Adelinę Ibragimową. Wśród mężczyzn triumfował Michaił Nazarow przed Daniłem Sadriejewem i Michaiłem Purtowem. Dopiero piątą lokatę zajął najlepszy w ostatnich latach z Rosjan, medalista olimpijski, Jewgienij Klimow.

Największym sukcesem Awwakumowej jest srebrny medal olimpijski wywalczony w konkursie mikstów podczas imprezy w Pekinie. Najlepszy indywidualnie wynik igrzysk zanotowała cztery lata wcześniej. W Pjongczangu zajęła czwarte miejsce. W swojej karierze dwanaście razy stawała na podium zawodów  PŚ, odnosząc jedno zwycięstwo. Miało to miejsce w Czajkowskim w styczniu 2014 roku.

Pięciokrotnie plasowała się w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W sezonie 2013/14 znalazła się nawet na czwartej pozycji na koniec sezonu  Trzy razy kończyła na podium rozgrywki Letniego Grand Prix, zdobyła też niezliczoną liczbę trofeów z zawodów niższej rangi. Jej ostatnim międzynarodowym startem był występ w Pucharze Świata w Hinzenbach 27 lutego 2022 roku, który ukończyła na 26 miejscu.

Polscy kibice zapamiętali ją z mało chlubnego wydarzenia, gdy w marcu 2022 roku na moskiewskim stadionie Łużniki wraz z Jewgienijem Klimowem uczestniczyła w wiecu poparcia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Mimo trwającej wojny za naszą wschodnią granicą co jakiś czas wraca ze strony MKOl temat powrotu Rosjan do rywalizacji międzynarodowej. W grudniu komitet olimpijski informował, że po spełnieniu szeregu warunków rosyjscy sportowcy mogą dostać zielone światło w kontekście występu na tegorocznych igrzyskach w Paryżu.