Raw Air Pań w Vikersund: Kvandal wygrywa konkurs i turniej, rekord świata Opseth, Prevc z Kryształową Kulą!

Eirin Maria Kvandal triumfatorką Raw Air pań 2024. Norweżka zwyciężyła w finałowym konkursie lotów narciarskich na Vikersundbakken (HS240) w Vikersund po lotach na 202 m oraz 214 m. Drugie miejsce zajęła Silje Opseth, która w finale ustanowiła nowy rekord świata kobiet w długości lotu - 230,5 metra. Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zapewniła sobie Nika Prevc.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowała się Eirin Maria Kvandal. Norweżka na życzenie trenera startowała z 17. belki, ale wcześniej jury skróciło jej rozbieg do 18. platformy. Dzięki tej decyzji liderka Raw Air po locie na 202 metr prowadziła z przewagą 4,7 punktu nad Silje Opseth (203 m). Trzecia, ze stratą 23,7 pkt. do Kvandal, była Ema Klinec (197 m).

Tuż za czołową trójką plasowały się Yuki Ito (200 m), Alexandria Loutitt (200 m) i Sara Takanashi (188 m - rekord życiowy). Siódme miejsce zajmowała Katharina Schmid (183,5 m), ósma była Eva Pinkelnig (194 m), a dziewiąta - Jacqueline Seifriedsberger (191,5 m). Czołową dziesiątkę zamykała Nika Prevc z nową "życiówką" - 190,5 metra. Słowenka uniknęła dyskwalifikacji i tym samym zapewniła swoją pierwszą w karierze Kryształową Kulę.

Nowy rekord życiowy ustanowiła również Nozomi Maruyama (176 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 21. belki. Silje Opseth ruszała z 19., a Eirin Maria Kvandal z 17. platformy startowej.

Bohaterką rundy finałowej została Silje Opseth. Norweżka poszybowała na odległość 230,5 metra, ustanawiając nowy rekord świata kobiet w długości skoku. Mimo tego wyczynu, zawodniczka zakończyła rywalizację na drugiej pozycji, gdyż lepsza o 6 punktów okazała się - skacząca z trzech belek niżej - Eirin Maria Kvandal (212 m - rekord życiowy). Najniższy stopień podium utrzymała Ema Klinec (203 m), wyprzedzając Katharinę Schmid (195 m), Yuki Ito (185 m) i Sarę Takanashi (188 m).

Na siódmej pozycji zawody ukończyła Jacqueline Seifriedsberger (180,5 m), ósma była Alexandria Loutitt (177 m), dziewiąta Eva Pinkelnig (180 m), a dziesiąta Nika Kriznar (184,5 m). Tuż za czołową dziesiątką sklasyfikowana została Nika Prevc (161 m).

Nowy rekord Francji - 181 metrów - ustanowiła w finale Josephine Pagnier.

Rundę finałową przeprowadzono z 21. platformy. Eirin Maria Kvandal skoczyła z 20., a Eirin Maria Kvandal - z 17. belki.

Triumfatorką Raw Air 2024 została Eirin Maria Kvandal. Norweżka zgromadziła 1790,4 punktu i wyprzedziła o 152 pkt. drugą Silje Opseth (1638,4 pkt.). Trzecie miejsce wywalczyła Eva Pinkelnig (1634,9 pkt.).

Zdobywczynią Kryształowej Kuli w Pucharze Świata została Nika Prevc (1394 pkt.), która przed finałowym konkursem sezonu 2023/2024 ma 189 punktów przewagi nad Evą Pinkelnig (1205 pkt.). Trzecie miejsce zajmuje Yuki Ito (986 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriaczki (3660 pkt.) przed Słowenkami (3322 pkt.) i Japonkami (2291 pkt.).

Finałowe zawody sezonu 2023/2024 z udziałem czołowej "30" klasyfikacji generalnej Pucharu Świata pań rozegrane zostaną w najbliższy czwartek, 21 marca na Srednijej Skakalnicy (HS102) w Planicy.