Strona główna • Puchar Świata

Matti Hautamaeki wygrywa w Planicy

Matti Hautamaeki po wspaniałej walce w sobotnim konkursie w Planicy, zdołał odnieść szóste zwycięstwo w PŚ z rzędu. Fin skokami na 223,5 i 219,5m wyprzedził Andreasa Widhoelzla (227,5 i 220m). Na trzecim miejscu uplasował się Bjoern Einar Romoeren, którego lot na 228,5m w finałowej serii był najdłuższym w konkursie.

W sobotni poranek, w Planicy, przy ponad 15 stopniach i słonecznej pogodzie mogliśmy emocjonować się jednym z najlepszych konkursów w tym sezonie. Bardzo dalekie, ponad 220 metrowe skoki, nie należały do rzadkości, a zawodnikom pomagał niezbyt silny wiatr pod narty.

Jedyny polski skoczek w konkursie - Adam Małysz - po pierwszej serii (223,5m) zajmował czwartą lokatę i bardzo niewiele tracił do czołowej trójki. W finale Polak niestety nieco zepsuł skok i lądując na 214,5m zdołał wywalczyć dopiero piątą lokatę.

O podium do ostatniej chwili walczył także Roar Ljoekelsoey, który szybował dziś na 218,5 oraz 221m i do trzeciego Romoerena zabrakło mu zaledwie 2.5 punktu.

Zawiedli nieco gospodarze, którzy zajmowali bardzo wysokie lokaty na półmetku zawodów. Trzeci po pierwszej serii (223,5m) - Robert Kranjec- w finale nie wytrzymał presji i po skoku na 211m spadł na miejsce 10. Nieco tylko lepiej spisał się Rok Benkovic (piąty po I serii), który ostatecznie został sklasyfikowany na 7. pozycji.

Warto pochwalić za bardzo wysoką formę na koniec sezonu całą drużynę Norwegów, którzy zajęli dziś aż cztery miejsca w pierwszej "10" konkursu.

Zmęczenie dało o sobie znać w przypadku Janne Ahonena. Fin po dość przeciętnym pierwszym skoku na 215m podparł się i przy bardzo niskich ocenach od sędziów uplasował się dopiero na 30. miejscu. W finałowej serii Ahonen pokazał jednak klasę i skokiem na 219,5m przesunął się na 17. lokatę.

Zupełnie nieudane występy zaliczyli Jakub Janda (30. miejsce) oraz Martin Hoellwarth (23. lokata). Także dla tych zawodników ten sezon wydaje się być o tydzień za długi.

Już jutro finał Pucharu Świata oraz PŚ w Lotach. Po dzisiejszym piątym miejscu szanse na zdobycie małej Kryształowej Kuli zachował Adam Małysz, jednak Polak traci do prowadzącego Widhoelzla już aż 55 punktów, a tuż za nim plasuje się rewelacyjny Matti Hautamaeki (15 punktów straty do Małysza).