Strona główna • Puchar Świata

PŚ w Sapporo: Kolejny triumf Domena Prevca

Domen Prevc powtórzył swój sobotni sukces i wygrał niedzielny konkurs indywidualny Pucharu Świata na Okurayamie (HS137) w Sapporo. Reprezentant Słowenii triumfował dzięki próbom na odległość 137,5 m i 136,5 m. Drugi był Ryoyu Kobayashi, a trzeci Daniel Tschofenig. Awans do finału wywalczyło czterech Polaków. Najlepszy z Biało-Czerwonych, Kacper Tomasiak zajął dwunaste miejsce.

Po pierwszej serii liderem konkursu był Domen Prevc. Skaczący z dwóch belek niżej Słoweniec poszybował na odległość 137,5 metra i na półmetku wyprzedzał o 5,2 punktu Ryoyu Kobayashiego (136,5 m). Trzeci był Manuel Fettner (135,5 m), czwarty Daniel Tschofenig (134,5 m), piąty Jan Hoerl (132 m), a szósty Ren Nikaido (129 m).

Skład czołowej dziesiątki rundy uzupełnili Maximilian Ortner (132 m), Halvor Egner Granerud (130,5 m), Stephan Embacher (129,5 m) i Philipp Raimund (128,5 m).

Trzynaste miejsce na półmetku zajmował Dawid Kubacki (129,5 m). Awans do finału wywalczyli również siedemnasty Kacper Tomasiak (124,5 m), dwudziesty siódmy Maciej Kot (119 m) i - po raz pierwszy w karierze - trzydziesty Klemens Joniak (122,5 m).

Aleksander Zniszczoł z wynikiem 121 metrów zakończył niedzielny konkurs na trzydziestym szóstym miejscu.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 15. belki startowej. Domen Prevc jako jedyny ruszał z 13. platformy.

W rundzie finałowej Domen Prevc uzyskał odległość 136,5 metra i odniósł osiemnaste pucharowe zwycięstwo w karierze. Słoweniec okazał się lepszy o 3,5 punktu od Ryoyu Kobayashiego (138,5 m). Na najniższy stopień podium wskoczył Daniel Tschofenig (138,5 m), który wyprzedził Manuela Fettnera (135 m), Jana Hoerla (138,5 m) i Rena Nikaido (138 m).

Na siódmej pozycji rywalizację ukończył Maximilian Ortner (132 m), ósmy był Stephan Embacher (133,5 m), dziewiąty Philipp Raimund (134,5 m), natomiast dziesiąty Halvor Egner Granerud (130,5 m).

Kacper Tomasiak dzięki próbie na odległość 134,5 metra awansował na dwunaste miejsce. Piętnastą pozycję zajął Dawid Kubacki (127,5 m). Dwudziesty był Maciej Kot (131,5 m), natomiast trzydziesty Klemens Joniak (123 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 17., 15. i 14. platformy.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Domen Prevc (1414 pkt.) ma już 467 punktów przewagi nad drugim Ryoyu Kobayashim (947 pkt.). Trzecie miejsce zajmuje Ren Nikaido (761 pkt.). Dwunasty jest najlepszy z Polaków, Kacper Tomasiak (342 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się niezmiennie Austriacy (3730 pkt.) przed Słoweńcami (2748 pkt.) i Japończykami (2462 pkt.). Polacy zgromadzili 966 punktów i zajmują szóste miejsce.

Teraz na skoczków czeka rywalizacja w mistrzostwach świata w lotach narciarskich, które w najbliższy weekend (23-25 stycznia) gościć będą w Oberstdorfie. W piątek i sobotę na Heini-Klopfer-Skiflugschanze (HS235) rozegrany zostanie czteroseryjny konkurs indywidualny, z kolei na niedzielę zaplanowano zawody drużynowe.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:

Zobacz wyniki I serii konkursu >>>

Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>

Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>

Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Świata >>>

Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów >>>

Zobacz aktualny ranking WRL >>

Na co zwrócić uwagę przy wyborze producenta systemu grzewczego do domu?

Przy systemach grzewczych liczy się nie tylko cena urządzenia, ale przede wszystkim stabilność producenta: doświadczenie, obecność na rynku przez lata, dostępność serwisu i części zamiennych także za 10–15 lat. Warto patrzeć, czy w ofercie są różne technologie (np. pompy ciepła, kotły gazowe, rozwiązania hybrydowe, zarządzanie energią), które można ze sobą łączyć w jeden system zdalnie sterowany. Dobrze dobrany producent to trochę jak dobry sztab wokół skoczka – nie tylko jeden świetny skok, ale cały, spójny sezon: plan, sprzęt, serwis i wsparcie w trudniejszych warunkach.

Przydatne źródła:

>> Jak wybrać pompę ciepła?

>> Czym ogrzewać dom?

>> System grzewczy – jaki jest odpowiedni dla Ciebie?