Trzej Norwegowie kończą ze skokami
Koniec sezonu zimowego to tradycyjnie moment podsumowań i decyzji o przyszłości. O zakończeniu sportowych karier poinformowało trzech norweskich zawodników związanych ze skokami narciarskimi i kombinacją norweską: Paal Haakon Bjoertomt, Espen Bjoernstad oraz Jo Krogstad. Każdy z nich ogłosił swoją decyzję w mediach społecznościowych, podsumowując lata spędzone na skoczniach.
Paal Haakon Bjoertomt przez większość kariery rywalizował w zawodach FIS Cup oraz Pucharu Kontynentalnego. Największy sukces w międzynarodowej rywalizacji odniósł w lutym 2024 roku, gdy 17 lutego wygrał konkurs Pucharu Kontynentalnego w Brotterode. Informując o zakończeniu kariery, 25-latek zamieścił krótki wpis na Instagramie:
- Dziękuję za wszystkie podróże, za wszystkie chwile i za możliwość robienia tego, co kocham najbardziej - napisał Bjoertomt, który przez lata pozostawał częścią szerokiego zaplecza swojej reprezentacji, regularnie startując w zawodach niższych rangą cykli FIS.
Znacznie bardziej utytułowaną postacią jest były kombinator norweski Espen Bjoernstad. Urodzony 26 grudnia 1993 roku w Trondheim Norweg zakończył karierę w wieku 31 lat, mając w dorobku największe sukcesy w swojej dyscyplinie. Bjoernstad jest dwukrotnym mistrzem świata w sztafecie - triumfował z reprezentacją Norwegii w Seefeld (2019) oraz Oberstdorfie (2021). Największym osiągnięciem pozostaje jednak złoty medal olimpijski w drużynie, wywalczony podczas igrzysk w Pekinie w 2022 roku.
Karierę zakończył w wyjątkowy sposób podczas weekendu w Vikersund, gdzie wystąpił jako przedskoczek i spełnił jedno ze swoich sportowych marzeń.
- W Vikersund spełniło się moje marzenie: ponad 200-metrowy lot na nartach. Idealny sposób na zakończenie kariery. 231 metrów - tym kończę - przyznał w publikacji zamieszczonej na Instagramie.
Warto dodać, że minionego lata Norweg pojawił się także w zawodach skoków narciarskich - w konkursie FIS Cup w Einsiedeln zajął 7. miejsce.
Karierę kończy również Jo Krogstad. 22-latek w trakcie swojej przygody ze sportem startował głównie w zawodach FIS Cup. W sezonie 2025/26 sześciokrotnie pojawił się w międzynarodowej rywalizacji tego cyklu, jednak nie zdobył punktów. Najlepszy wynik osiągnął w Klingenthal, gdzie zajął 38. miejsce. Podobnie jak Bjoernstad, również Krogstad zakończył swój skokowy rozdział w Vikersund, gdzie wystąpił jako przedskoczek i ustanowił nowy rekord życiowy.
- Sezon dobiegł końca, a ja żegnam się z moją małą karierą. Wielkie podziękowania dla mojej rodziny, całego zespołu i wszystkich sponsorów, którzy wspierali mnie przez całą drogę. To było wspaniałe zakończenie w Vikersund z najdłuższym skokiem na odległość 207 metrów i nowym rekordem życiowym - podsumował swoje poczynania Krogstad.