Andreas Kuettel triumfuje w Bischofshofen

Andreas Kuettel wygrał konkurs Letniego Grand Prix w austriackim Bischofshofen. Szwajcar dzięki skokom na 135 i 137m wyprzedził lidera klasyfikacji generalnej - Jakuba Jandę, który w finale uzyskał najlepszą odległość dnia - 140,5m. Trzecie miejsce przypadło dziś Niemcowi - Michaelowi Uhrmannowi (133 i 138m).

Szwajcar objął prowadzenie już po pierwszej serii zawodów, kiedy to poszybował aż na 135m i wyprzedzał Jakuba Jandę (134,5m) oraz trzeciego Michaela Neumayera (136,5m), który mimo najlepszej odległości, przegrywał z rywalami notami za styl.

W finale jury zawodów zdecydowało się na podniesienie rozbiegu o dwie belki startowe, dzięki czemu Jakub Janda zadziwił wszystkim skokiem aż na 140,5m, jednak lądowanie na dwie nogi zaoowocowało słabymi notami od sędziów. Wykorzystał to Andreas Kuettel, który lądował z telemarkiem na 137m i wygrał swój pierwszy w życiu konkurs Letniego Grand Prix. Bardzo dalekim skokiem w serii finałowej (138m) popisał się także Michael Uhrmann, który ostatecznie wywalczył trzecią lokatę.

Najlepszy dziś z Polaków - Kamil Stoch - zajął ostatecznie 15. miejsce, po skokach na 128 i 129m. Po pierwszym słabym skoku na 124m, w finale poprawił się także Adam Małysz, który z wynikiem 131m uplasował się na 20. pozycji.

Najgorszy skok zawodów oddał niestety trzeci z reprezentantów Polski - Krystian Długopolski (113,5m i 50. miejsce), który na dodatek zaliczył niegroźny upadek, już poza obszarem ocenianym przez sędziów.

Upadkiem zakończył swój pierwszy skok także Kamil Stoch, który najwyraźniej po lądowaniu nadmiernie rozluźnił się, co zaowocowało wywrotką po wjechaniu na mokrą korę, jaka kończy zeskok skoczni w Bischofshofen. 18-latkowi z Zębu nie przeszkodziło to jednak w udanym występie w drugiej serii.

Po sobotnim konkursie w Bischofshofen nadal liderem klasyfikacji generalnej LGP pozostaje Jakub Janda z 406 punktami. Na drugim miejscu jest Wolfgang Loitzl (370 pkt.), a trzecią lokatę zajmuje Thomas Morgenstern (326 pkt.).

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem przed dwoma konkursami w Japonii jest Kamil Stoch (16. miejsce), 22. jest Krystian Długopolski, a 33. Adam Małysz.