Strona główna • Puchar Świata

PŚ w Lillehammer: Piękne zwycięstwo Thomasa Morgensterna

Trzeci konkurs w ramach Turnieju Nordyckiego rozgrywany w norweskim Lillehammer zdecydowanie wygrał Austriak Thomas Morgenstern, który wyprzedził reprezentanta gospodarzy, Bjoerna Einara Romoerena oraz swojego kolegę z drużyny, Andreasa Koflera. Adam Małysz wylądował poza czołową 10-tką...

Dużo kłopotów miało jury dzisiejszego konkursu w drugiej serii zawodów z optymalnym ustaleniem najazdu. Początkowo zawodnicy skakali z 7. bramki, następnie po słabych skokach niektórych zawodników podniesiono rozbieg o dwa oczka w górę, ale po krótkiej chwili zdecydowano o ponownym podniesieniu belki startowej do numeru 11.

Dzisiejszy konkurs zdecydowanie wygrał złoty medalista z Turynu, Thomas Morgenstern. Młody Austriak lądował na 138 i 132 metrze i odniósł drugie w swojej karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Tuż za nim uplasował się Bjoern Einar Romoeren (134 i 135 m) a na ostatnim stopniu podium towarzyszył mu kolega z reprezentacji, Andreas Kofler (dwa razy 132,5 m).

Drugiego miejsca zajmowanego po pierwszej serii (135,5 m) nie utrzymał Fin Janne Happonen (127,5 m) i spadł aż na 9. miejsce. Podobnie swojej pozycji zajmowanej na półmetku zmagań nie obronił Roar Ljoekelsoy. Norweg był trzeci, ale po nieco słabszym skoku w finale uplasował się tuż poza podium.

Adam Małysz, po skoku na odległość 134 metrów w pierwszej serii zawodów, zajmował 12. pozycję z szansami na awans do czołowej 10-tki , w finale oddał nieco słabszy skok (129,5 m) i w rezultacie zajął 11. miejsce.

Słabo zaprezentował się w dzisiejszych zawodach Janne Ahonen, który zajął dopiero 23. miejsce (124,5 i 125 m). Ze zwojego występu nie może być także zadowolony Jakub Janda, który uplasował się na 17. pozycji (129 i 128,5 m).

Niestety do finału nie awansowali nasi pozostali skoczkowie. Stefan Hula uzyskał zaledwie 114,5 metra i zajął ostatecznie 46. miejsce a Kamil Stoch lądując na 123 metrze uplasował się na 34. pozycji.

Thomas Morgenstern, dzięki wspaniałemu zwycięstwu na skoczni "Lysgaardsbakken" w Lillehammer, objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej Turnieju Nordyckiego i wyprzedza o 3,6 pkt dotychczasowego lidera, Andreasa Kuettela, który w dzisiejszym konkursie zajął 6. miejsce.

Kolejny konkurs w ramach Turnieju Nordyckiego zostanie rozegrany w najbliższą niedzielę na skoczni w Oslo. Serdecznie zapraszamy do relacji z tych zawodów na łamach serwisu Skijumping.pl!