Ari Pekka Nikkola gotów do pracy w Polsce

Jak informuje "Fakt", Ari Pekka Nikkola jest gotowy do objęcia posady pierwszego trenera polskiej reprezentacji skoczków. 37-letni Fin jest głównym kandydatem na to stanowisko, obok doświadczonego Hannu Lepistoe.

Jak zapewnia Fin, nie boi sie on pracować w naszym kraju i presji ze strony PZN oraz kibiców, a praca z Adamem Małyszem byłaby dla niego przyjemnością.

"Pamiętam Adama z czasów, kiedy obaj skakaliśmy. Kojarzy mi się z pracowitością. Był też otwarty na nowe różne metody treningowe. Myślę, że wspólnie możemy coś osiągnąć." - uważa Nikkola.

Ari-Pekka Nikkola urodził się 16 maja 1969 roku w Kuopio, gdzie mieszka do dziś. Nikkola należy do tego pokolenia skoczków, którzy skakali dwoma stylami - klasycznym i stylem V. Jednak Fin miał z tym przekwalifikowaniem się spore problemy, jak sam wspomina "Ciężko jest robić coś nowego zwłaszcza, że przez 15 lat robiło się to inaczej. Cały czas układałem narty po prawej stronie, a przy nowym stylu prawa narta powinna być po prawej a lewa po lewej stronie. Miałem ogromne problemy w okolicach 20-30 metra z poprawnym ułożeniem lewej kostki. Jeżeli zaraz po wybicie przyjmiesz odpowiednią pozycję, to potem nie ma problemu".

Nikkola startował na przełomie lat 80-90-tych. W 1990 roku wywalczył najwyższe trofeum w skokach narciarskich - Kryształową Kulę. Po sześciu latach był bliski powtórzenia swojego sukcesu, niestety zajął dopiero, albo aż drugą lokatę.

Ari-Pekka wziął udział w czterech Igrzyskach Olimpijskich. Pierwszy jego start miał miejsce w Calgary w 1988 roku i od razu przywiózł złoty medal. Wraz z kolegami z drużyny - Nykanenem, Puikkonenem i Ylipullienem - zdobył najcenniejszy krążek na skoczni normalnej. Po czterech latach we Francji, w Albertville, ekipa Suomi, w składzie Nikkola, Nieminen, Laitinen oraz Lakonen, powtórzyła swój sukces i ponownie skoczkowie stanęli na najwyższym stopniu podium. Na drugim miejscu uplasowali się Austriacy, którzy mieli w ekipie naszego obecnego szkoleniowca Heinza Kuttina. Ostatni start Nikkoli na Igrzyskach miał miejsce w Nagano w 1998 roku, jednak nie odniósł tam znaczącego sukcesu.

Również starty w Mistrzostwach Świata Fin może zaliczyć do udanych. W 1989 roku na skoczni K90 w Lahti zdobył tytuł Vice Mistrza Świata w skokach, na trzeciej pozycji wylądował Heinz Kuttin a zwyciężył Jens Weissflog. Dwa lata później na skoczni normalnej w Val di Fiemme tytuł Mistrza Świata zdobył Austriak - Kuttin, a Nikkola sklasyfikowany został na trzeciej pozycji. Ostatni start jego start na Mistrzostwach Świata miał miejsce w Trondheim w 1997 roku - 4. lokata na skoczni dużej.

Ari-Pekka Nikkola w całej swojej karierze dziewięć raz stawał na najwyższym stopniu podium konkursów Pucharu Świata, 42. znajdował się w pierwszej trójce zawodów.

Obecnie odpowiedzialny jest za kadrę B Finlandii. Między innymi pod jego opieką znajduje się Janne Happonen.