Strona główna • Zasady Skoków Narciarskich

Zasady lotów narciarskich

Loty narciarskie to niezwykle lubiana i popularna dyscyplina skoków narciarskich. Dużo dalsze odległości, a co za tym idzie większe ryzyko to cechy, które odróżniają loty od zwykłych skoków narciarskich.

Zawodowo uprawiają je tylko mężczyźni, na gigantycznych skoczniach o punkcie konstrukcyjnym między 145 a 185 metrami, zwanych stąd mamucimi. Dzisiaj takich obiektów, posiadających homologacje Międzynarodowej Federacji Narciarskiej jest na całym świecie zaledwie 5. Są to: w Harrachovie( Czechy) Certak o K- 180, w Oberstdorfie( Niemcy) skocznia imienia Heiniego Klopfera o K- 185, w Bad Mitterndorf( Austria) Kulm o K- 185, w Planicy(Słowenia) Velikanka o K- 185 oraz w Vikersund( Norwegia) mamut o K- 185.

Zawody lotów narciarskich odbywają się na zasadach Pucharu Świata, z taka różnicą, że w ich czasie częściej skaczą przedskoczkowie- zwiększone ryzyko wymaga po prostu podjęcia większych środków bezpieczeństwa. Konkursy rozgrywa się zarówno w ramach Pucharu Świata( co najmniej 3 w sezonie), jak i Pucharu Narodów( zwykle jeden w sezonie). Rezultaty wyłącznie z nich rezultaty składają się również na odrębną, wewnetrzną klasyfikację. Jej zwycięzca- najlepiej "latający" skoczek sezonu na jego zakończenie otrzymuje Mała Kryształowa Kulę.

Każdego nieparzystego roku odbywają się Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich. Jeśli nie występują żadne utrudnienia, trwają one cztery dni.

Pierwszego ma miejsce trening, do którego każdy związek narciarski może wystawić najwyżej sześciu skoczków( ograniczenie to nie dotyczy gospodarzy). Drugiego runda próbna, oraz kwalifikacje, mające na celu wyłonienie pięćdziesięciu najlepszych skoczków. Tylko oni uczestniczą w trzecim dniu, kiedy odbywa się ponownie runda próbna oraz składający się z dwóch serii konkurs. W rozgrywanej nazajutrz rundzie próbnej oraz punkcie kulminacyjnym mistrzostw- ostatnim konkursie bierze udział już tylko trzydziestu najlepszych skoczków. Na wynik końcowy składają się rezultaty z czterech rund konkursowych, czyli po prostu łączny wynik 2 konkursów