Andreas Kofler wygrywa w Einsiedeln, trzech Polaków w finale

Andreas Kofler wygrał konkurs Letniej Grand Prix w Einsiedeln i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej tegorocznego cyklu. Adam Małysz ukończył szwajcarskie zawody na piątym miejscu.

W pierwszej serii warunki pogodowe były zmienne, a skoczkom przeszkadzał wiatr, który potem na tyle się uspokoił, że w finale podwyższono rozbieg o 2 belki.

Kofler był dziś liderem już po pierwszej serii, kiedy to lądował na 108 m. W finale poprawił ten rezultat o 2 metry, czym przypieczętował swoje zwycięstwo. Drugie miejsce zajął Gregor Schlierenzauer, do którego należy najdłuższy skok dzisiejszego konkursu - 112 m uzystkane w finale. W pierwszej serii młody Austriak skoczył o 6 metrów bliżej. Trzecią lokatę wywalczył Simon Ammann (106 m i 108 m).

Adam Małysz uplasował się dziś na piątym miejscu. Polak lądował na 107,5 m i 106,5 m. Oprócz niego w pierwszej trzydziestce znalazło się jeszcze dwóch Polaków - na 16. pozycji - Kamil Stoch (106,5 m i 104,5 m), a na 28. - Rafał Śliż (105,5 m i 102 m). Warto zaznaczyć, że przed finałem konkursu wszyscy ci trzej nasi skoczkowie sklasyfikowani byli w czołowej piętnastce. Niestety, do drugiej rundy nie awansował Stefan Hula.

Niemiłą niespodziankę sprawił sobie i swoim fanom Andreas Kuettel. Szwajcar wygrał serię próbną przed dzisiejszymi zawodami i to między innymi w nim można było upatrywać kandydata do zwycięstwa. Stało się jednak inaczej - Andreas zepsuł swój skok i nie awansował nawet do finału. Zajął dopiero 39. miejsce. Jego los podzielili także inni znani skoczkowie - Jakub Janda, czy Bjoern Einar Romoeren.

W klasyfikacji generalnej prowadzi Andreas Kofler (230 pkt), przed Adamem Małyszem (185 pkt) i Gregorem Schlierenzauerem oraz Simonem Ammannem (po 150 pkt).

Zobacz aktualną klasyfikację Turnieju Czterech Narodów...»

Zobacz aktualną klasyfikację generalną Letniego Grand Prix...»