Strona główna • Kobiece Skoki Narciarskie

Kanadyjskie zawodniczki wstępują na drogę sądową

Na listopadowym posiedzeniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego powiedziano zdecydowane "NIE" dla kobiecych skoków narciarskich podczas Igrzysk Olimpijskich. Kanadyjski Związek Narciarski uznał to za dyskryminację i zamierza wstąpić na drogę sądową.

Po uzyskaniu prawa do organizacji Mistrzostw Świata w kobiecych skokach narciarskich w 2009 roku w czeskim Libercu, wszystkie związki narciarskie wyrażały nadzieję, iż rywalizacja będzie się toczyć także na Igrzyskach Olimpijskich w 2010. Międzynarodowy Komitet Olimpijski odrzucił jednakże wniosek FIS w tej sprawie. Kobiece skoki nie stały się zatem dyscypliną olimpijską.

Z takim rozwiązaniem spornej kwestii nie zamierzają pogodzić się kanadyjskie zawodniczki. Uzyskując poparcie Kanadyjskiego Związku Narciarskiego wstąpią na drogę sądową. Pozew przeciwko dyskryminacji zostanie złożony przeciwko kanadyjskiemu rządowi jako głównemu sponsorowi konkursów skoków narciarskich na Olimpiadzie w Vancouver.

Zdaniem skoczkiń kobiety są ofiarami takiej dyskryminującej polityki. Skoki narciarskie są bowiem jedyną dyscypliną olimpijską zarezerwowaną wyłącznie dla mężczyzn. W pierwszej instancji pozew sądowy zostanie rozpatrzony przez komisję do spraw praw człowieka.