Strona główna • Puchar Świata

PŚ w Klingenthal: Schlierenzauer wygrywa, nowy rekord skoczni, Adam Małysz na podium!

Młody Austriak Gregor Schlierenzauer pobił rekord skoczni Vogtland Arena i wygrał zawody Pucharu Świata w Klingenthal. Adam Małysz zajął trzecie miejsce.

W pierwszej swojej próbie Austriak lądował na 142,5m, co jest nowym rekordem obiektu. W finale skoczył już nie tak daleko, ale 138,5 m wystarczyło, aby obronić pozycję z pierwszej serii.

Drugą lokatę wywalczył Simon Ammann, który w po pierwszej serii był 4. z rezultatem 134,5 m, a w drugiej lądował bardzo daleko: na 141,5 m.

Adam Małysz po pierwszej serii zajmował drugą lokatę, ex aequo z Michaelem Uhrmannem. Obaj skoczyli po 137,5 metra. W drugiej rundzie Niemiec stracił miejsce na podium, natomiast Adam, dzięki odległości 134,5 metra znalazł się na trzeciej pozycji.

Siódme miejsce wywalczył Dmitri Wasiljew. Rosyjski zawodnik upadł przy lądowaniu w pierwszej serii, ale odległośc jaką uzyskał była bardzo dobra: 134,5 m. W drugiej rundzie powetował sobie to niepowodzenie lądując na 141. metrze.

Dobrze wypadli młodzi reprezentanci Polski: Piotr Żyła i Kamil Stoch, którzy zakwalifikowali się do finału, odpowiednio na 13. i 20. pozycji. Ostatecznie zajęli miejsca w drugiej i trzeciej dziesiątce: Piotr Żyła był 20.(128 m i 125 m), a Kamil Stoch - 24. (125 m i 124,5 m).

Do finału nie awansował Robert Mateja.

Seria pierwsza była rozgrywana z 30 belki, a druga z 29.

Konkurs w Klingenthal został pierwotnie przerwany, gdy skoczył 28. zawodnik. Okazało się, iż zbyt wysoko ustawiono belkę startową i zawodnicy osiągali fantastyczne, jak dla nich, odległości. Dwa razy nawet bito rekord skoczni. Decyzja jury była jednoznaczna. Konkurs przerwano i rozpoczęto od nowa.