PK w Vikersund: Peter Zonta wygrywa, kompromitacja Polaków

Powracający na światowe skocznie, Peter Zonta wygrał pierwszy z dwóch konkursów Pucharu Kontynentalnego w norweskim Vikersund. Słoweniec w swoich próbach osiągnął 94,5m oraz 102,5m.

Drugie miejsce zajął Stefan Thurnbichler ( 95,5m i 99,5m ). Trzecie miejsce należało do Stefana Kaisera. Reprezentant Austrii w pierwszym skoku uzyskał 95,5m, a w drugiej serii konkursowej poszybował aż o pięć metrów dalej. Tuż za podium uplasował się mistrz olimpijski z Turynu, Lars Bystoel ( 95,5m i 97m ). Piąta pozycja przypadła Rolandowi Muellerowi ( 95m i 96,5m ).

Fatalnie spisali się Polacy. Najlepszy z nich, Robert Mateja skoczył zaledwie 88m, co pozwoliło mu na zajęcie 31. miejsca. Osiem metrów krócej wylądował Marcin Bachleda. 80m ‘’Diabełka’’ było dopiero 44 rezultatem zmagań na ‘’Vikersundbakken’’’. Tomisław Tajner dzięki skoku na odległość 79,5m uplasował się na 46 pozycji. Jeszcze gorzej spisał się Rafał Śliż. Polak ‘’spadł’’ na 69 metr i wyprzedził tylko reprezentanta Turcji, Barisa Demirci. Warto dodać, że 48 był Bjoern Einar Romoeren ( 78m ).

Zawody przeprowadzono pomimo początkowych problemów. O 11:00 miała rozpocząć się seria próbna lecz silny wiatr, wiejący w porywach z siłą do 12m/s uniemożliwił jej rozpoczęcie. Zmianie uległa także godzina przeprowadzenia konkursu indywidualnego, z 12:30 na 14:00. Zawody rozpoczęły się, ale po próbach zaledwie kilku skoczków jury zadecydowało o ich przerwaniu. Dopiero około godziny 16:00 wznowiono rywalizację skoczków w konkursie.

Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Kontynentalnego »