Strona główna • Skoki Narciarskie

Plany modernizacyjne skoczni w Polsce

Sukcesy Adama Małysza zwróciły uwagę całej Polski. Kibice jeżdżą za naszą drużyną skoczków narciarskich po całym świecie. Wyniki zawodników wywoływały już niejednokrotnie burzę medialną.

Wśród tego całego zamieszania znalazła się spora grupa młodych chłopców chcących naśladować mistrza. Sęk w tym, że do osiągania dobrych wyników niezbędny jest nie tylko zapał, lecz również odpowiednie warunki. Brak nowoczesnych obiektów może w przyszłości zahamować rozwój naszych talentów. Dlatego już teraz trzeba zatroszczyć się o zapewnienie skoczkom odpowiednich możliwości rozwoju.

W porównaniu do wspaniałych skoczni w Niemczech nasze obiekty prezentują się bardzo skromnie. W Polsce jedyną skocznią z prawdziwego zdarzenia jest Wielka Krokiew. W Zakopanem regularnie odbywają się zawody Pucharu Świata i Pucharu Kontynentalnego, ale moglibyśmy przecież walczyć o prawa do kolejnych konkursów w innych miejscowościach. Zwłaszcza po ostatnich sukcesach Adama Małysza. Cóż jednak można zrobić, gdy prace na skoczni "Malinka" w rodzinnym mieście Adama Małysza zostały przerwane. Powodem tego było osunięcie się ziemi z zeskoku w sierpniu zeszłego roku. Podczas budowy obiektu popełniono szereg błędów. Projektanci wykonali niewystarczającą ilość odwiertów, źle określono jakość podłoża. Z ekspertyz wynikało, że skocznia budowana jest na skale, a w rzeczywistości jest to niestabilny łupek. Do tej pory nie powstał jeszcze projekt naprawczy obiektu, gdyż analizom trzeba poświecić więcej czasu. Tym sposobem termin rozpoczęcia prac ponownie zostanie przesunięty, a ukończenie prac tego lata wydaje się niemożliwe. Dodatkowo konieczne jest uzyskanie nowego zezwolenia budowlanego. Dalsze działania według obecnego planu mogłyby zakończyć się katastrofą budowlaną.

Nowa "Malinka" ma być najnowocześniejszą skocznią w Polsce. Jej punkt konstrukcyjny będzie znajdował się na 120 metrze, trybuny pomieszczą osiem tysięcy widzów. Dotychczas na unowocześnienie skoczni wydano około 25 milionów złotych, a całkowity koszt był szacowany na 38 milionów złotych.

Obecnie trwa też konkurs na najlepszy projekt modernizacji skoczni K-85 w Szczyrku Skalitem, na której w 2008 roku mają odbyć się Mistrzostwa Świata Juniorów.
"Zgłosili się projektanci zarówno z Polski jak i z zagranicy. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 26. kwietnia. Potem ogłosimy przetarg na wykonawstwo. Liczę, że w maju pojawią się na skoczni robotnicy" - powiedział dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku Zbigniew Łagosz.

Na początku przyszłego roku powinny zostać ukończone prace nad profilem skoczni, której punkt konstrukcyjny będzie znajdował się na 95 metrze. Planuje się również ukończenie prac budowlanych wieży sędziowskiej i wyciągu dla zawodników. W dalszej kolejności powstaną mniejsze obiekty o punktach konstrukcyjnych: K-70 i K-40.

Miejmy wiec nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i już niedługo będziemy mogli oglądać konkursy skoków na nowych, pięknych obiektach w Wiśle i Szczyrku.