Strona główna • Letnie Grand Prix

Zbliża się LGP 2007

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna edycja Letniej Grand Prix w skokach narciarskich. Już w sobotę na słynnej skoczni "Adlerschanze" w niemieckim Hinterzarten odbędzie się konkurs drużynowy, natomiast dzień później najlepsi skoczkowie rywalizować będą indywidualnie.


Historia Pucharu Świata na igelicie nie jest zbyt długa, jej początek sięga 1994 roku. Wtedy też cały letni sezon rozegrany został na europejskich obiektach.

Pierwsze, legendarne już zawody miały miejsce na Skoczni Orła w Hinterzarten. Wówczas najlepszy okazał się Japończyk Takanobu Okabe. W czołówce znalazły się również tacy zawodnicy jak Nicolas Dessum, Jens Weissflog, Ari-Pekka Nikkola, czy dobrze znany polskim kibicom Andreas Goldberger. Oprócz inauguracji w Schwarzwaldzie, zawodnicy rywalizowali jeszcze we włoskim Predazzo, austriackim Stams, a zakończenie letnich zmagań, podobnie jak ich początek, odbyło się w południowo-zachodnich Niemczech.

Warto podkreślić, że nie tylko w pierwszym konkursie na najwyższym stopniu stanął Okabe. Doświadczony reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni również w pozostałych zawodach spisywał się znakomicie i bezapelacyjnie triumfował w klasyfikacji generalnej.

Rok później Letnia Grand Prix po raz pierwszy zawitała do Skandynawii, a od 1998 roku tradycyjnie gości w Japonii.

LGP rozgrywana jest przeważnie w sierpniu oraz wrześniu. Zawody te służą przede wszystkim do sprawdzenia formy przez zawodników, a także umożliwiają lepsze przygotowanie się do zimy.

Międzynarodowa Federacja Narciarska miała plany, aby, podobnie jak w przypadku Pucharu Kontynentalnego, letnie konkursy skoków zaliczane były również do końcowej klasyfikacji śnieżnych zmagań. Z tego pomysłu szybko jednak zrezygnowano.

LGP to czas, gdy federacja narciarska testuje różne nowinki dotyczące np zasad oceny skoku czy sposobu kwalifikacji (2000r).

W sezonie 2002 wprowadzono odmienny sposób oceniania stylu skoku - noty przyznawano jedynie za lądowanie, pomijając fazę lotu. Także ta innowacja nie została wprowadzona na stałe. Aktualnie znów obowiązują zasady znane z Pucharu Świata".

Stosowanie tych jak i innych nowinek w czasie lata ma na celu podniesienie bezpieczeństwa na skoczniach i atrakcyjności zawodów.. Niektóre z nowości wprowadza się na stałe do Pucharu Świata, a z tych, które nie sprawdziły się - po prostu rezygnuje.

Z nowości wprowadzonych tylko w tym roku:

- 10 najlepszych skoczków z klasyfikacji generalnej nie będzie musiało się kwalifikować do konkursu. Do tej pory było ich 15.

- zielony plastron będzie nosił zwycięzca kwalifikacji do danego konkursu. Ta zmiana ma zwiększyć prestiż i znaczenie rundy kwalifikacyjnej.

- dotyczy sezonu zimowego: wprowadzono limit wieku (18 lat) dla uczestników lotów, który będzie jednak dotyczył tylko przedskoczków. Ma to uchronić młodych zawodników przed groźnymi upadkami na skoczniach mamucich.

- zmianie uległy przepisy dotyczące kroju kombinezonów: obwód kołnierzyka może być maksymalnie o 8 centymetrów większy od obwodu szyi. Taki ciasny kołnierzyk może niektórych uciskać. Adam Małysz przyznaje nawet, że czasem ma problemy ze swobodnym oddychaniem!

Najlepsze trójki Letniej Grand Prix:

1994 Takanobu Okabe Ari-Pekka Nikkola Andreas Goldberger

1995 Andreas Goldberger Kazuyoshi Funaki Ari-Pekka Nikkola

1996 Ari-Pekka Nikkola Mika Laitinen Masahiko Harada

1997 Masahiko Harada Espen Bredesen Martin Höllwarth

1998 Masahiko Harada Kazuyoshi Funaki Martin Schmitt

1999 Sven Hannawald Andreas Goldberger Janne Ahonen

2000 Janne Ahonen Matti Hautamäki Hideharu Miyahira

2001 Adam Małysz Andreas Goldberger Stefan Horngacher

2002 Andreas Widhölzl Janne Ahonen Clint Jones

2003 Thomas Morgenstern Akseli Kokkonen Martin Höllwarth

2004 Adam Małysz Martin Höllwarth Daniel Forfang

2005 Jakub Janda Wolfgang Loitzl Thomas Morgenstern

2006 Adam Małysz Wolfgang Loitzl Andreas Kofler