LGP w Klingenthal: Gregor Schlierenzauer zwycięża, Kamil Stoch piąty!

Finałowy konkurs Letniej Grand Prix na Vogtland-Arena w niemieckim Klingenthal wygrał Gregor Schlierenzauer. Austriak uzyskał 137 metrów w pierwszej serii oraz aż 143,5 metra w finale.

Drugie miejsce wywalczył niespodziewanie Pavel Karelin, Rosjanin prowadził na półmetku zawodów po skoku na 140,5 metra, w drugiej serii skoczył jednak bliżej (134m) i nie zdołał utrzymać swojej pozycji. Na najniższym stopniu podium stanął Anders Jacobsen, który oddał dziś dwa równe skoki na 136 i 137,5 metra. Pierwszą szóstkę uzupełnili Andreas Kofler, Kamil Stoch oraz Simon Ammann.

W finałowej serii konkursu zobaczyliśmy tylko jednego Polaka. Kamil Stoch, w stosunkowo niekorzystnych warunkach, zdołał skoczyć 132 metry w pierwszej serii, co dało mu 14. pozcyję ze sporymi szansami na awans do czołowej "10". Zwycięzca z Oberhofu nie dał za wygraną, w drugiej próbie poszybował na 139 metrów, co było wynikem gorszym jedynie od Gregora Schlierenzauera. Mieszkaniec Zębu zajął ostatecznie bardzo dobrą, 5. pozycję. Prawa startu w drugiej serii nie wywalczył Piotr Żyła, 126 metrów to dopiero 38. wynik finałowych zawodów LGP.

W pierwszej serii zawodnicy startowali z 25. belki, w finale skoczkowie rywalizowali z 23. pozycji startowej.

Zwycięzcą klasyfikacji Letniej Grand Prix został Thomas Morgenstern, który zajął dziś jednak dopiero 22. miejsce. Nieobecny w Oberhofie i Klingenthal, Adam Małysz utrzymał 2. pozycję a najniższy stopień podium zajął Gregor Schlierenzauer.

Dzięki świetnemu występowi Kamila Stocha i słabszej dyspozycji Andreasa Kuettela Polska utrzymała drugie miejsce w Pucharze Narodów. Wygrali bezkonkurencyjni Autriacy a na trzecie miejsce przebojem wdarli się Niemcy. Patrząc na tę klasyfikację warto pamiętać o tym, że Norwegowie czy Finowie wciąz traktują letnie rozgrywki jak trening.

Zobacz końcową klasyfikację generalną Letniego Grand Prix »
Zobacz końcową klasyfikację Pucharu Narodów »