Strona główna • Puchar Świata

Planica: Schlierenzauer wygrywa ostatni konkurs, Morgenstern odbiera Kryształową Kulę

Gregor Schlierenzauer potwierdził w ostatnim konkursie tej zimy swą fantastyczną formę. Osiemnastolatek z Innsbrucku pięknymi skokami na 217 i 231 metrów zapewnił sobie 11 zwycięstwo w karierze i szóste w tym sezonie. Zdobył 442,1 punkta. Na drugim stopniu podium stanął Martin Koch (435,2 pkt.). Zapewniły mu to skoki na 216,5 i 229,5 metra. Trzecie miejsce zajął Janne Happonen (203,5 m, 220,5 m 418,8 pkt.) Sezon zimowy 2007/2008 zakończył się triumfem innego Austriaka - Thomasa Morgensterna.

Zdobywca Kryształowej Kuli nie zmobilizował się na ostatni konkurs. Skoki na 184,5 oraz 201,5 metra dały mu 17 lokatę (368,9 pkt.) Jednak już od wielu tygodni było wiadomo, że to on jest bohaterem sezonu. W 27 konkursach zgromadził 1794 punktów. Dziesięcioma zwycięstwami w pierwszej części sezonu uzyskał olbrzymią przewagę w klasyfikacji generalnej, której nikt już poźniej nie potrafił zniwelować.

Pomimo dalekiego skoku w drugiej serii (214,5 metra) miejsce na podium stracił Robert Kranjec. Odebrał mu je wspaniałym skokiem na 220,5 metra Janne Happonen.

Polacy spisali się zgodnie z przewidywaniami i na miarę swej obecnej formy. Kamil Stoch po skokach na 176 oraz 196,5 metra zajął z notą 342 punkty 29 pozycję. Adam Małysz w pierwszej serii skoczył 195 metrów i zajmował 10 miejsce. Drugi skok na 204 metry nie poprawił jego pozycji. Adam zdobył w ostatnim konkursie 383,8 punktów i zajął 12 miejsce. Tym samym zeszłoroczny zdobywca Pucharu Świata zakończył ten sezon bez odwiedzin na podium.

W drugiej serii zawodnicy skakali z rozbiegu o dwie belki dłuższego niż w pierwszej. Zaowocowało to dłuższymi lotami. Po skoku Martina Schmitta na 212,5 zebrało się nawet jury, ale nie podjęto decyzji o skróceniu najazdu. W konkursie nieco rozczarowali Norwegowie, którzy wczoraj brylowali w konkursie drużynowym. Dziś najlepszy z nich - Anders Bardal - zajął dopiero 6 miejsce. Kolejną nieprzyjemną przygodę w tym sezonie, miał w pierwszej serii Bjoern Einar Romoeren. Posiadacz rekordu świata miał problemy w powietrzu i ratował się lądowaniem awaryjnym na 90 metrze.

Dzisiejszy konkurs zakończył zmagania w Pucharze Świata. Indywidualnie zwycięzył Thomas Morgenstern, drużynowo Austria. Oficjalnie w tym roku nie przyznano żadnej nagrody za zwycięstwo w klasyfikacji lotów narciarskich. Warto jednak wspomnieć, że wygrał ją Janne Ahonen. W 3 konkursach zgromadził 225 punktów. 200 punktów w dwóch konkursach, w których startował, uzyskał Gregor Schlierenzauer. Dodając do tego Mistrzostwo Świata w lotach, z czystym sumieniem możemy nazwać go najlepszym lotnikiem sezonu. A przecież ten skoczek dopiero w tym roku debiutował na skoczni mamuciej i wygrał wszytkie konkursy lotów, w jakich startował. 156 punktów w 3 konkursach zdobył Tom Hilde.

Polacy spisali się tej zimy słabiutko. Najlepszy nasz zawodnik - Adam Małysz zgromadził w 25 konkursach 632 punkty i zakończył rywalizację na 12 pozycji. Oprócz tego w Pucharze punktowało jeszcze 3 zawodników: Kamil Stoch (155 pkt. 30 miejsce), Stefan Hula (10 pkt. 72 miejsce) i Marcin Bachleda (5 pkt. 78 miejsce). W Pucharze Narodów Polska zajęła 10 lokatę.