LGP w Libercu: Schlierenzauer wygrywa konkurs i Letnią Grand Prix!

Niesamowitą walkę stoczyli dwaj skoczkowie, którzy walczyli dzisiaj do końca o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix. Po pierwszej serii prowadził Gregor Schlierenzauer przed Simonem Ammannem, jednak w finale Szwajcar nie wytrzymał presji i zakończył zmagania tuż za podium. Konkurs w Libercu, i tym samym klasyfikację generalną Letniej Grand Prix, wygrał będący w świetnej formie Gregor Schlierenzauer...

W pierwszej serii Schlierenzauer oddał skok na odległość 135,5 metrów i o 3,5 metra wyprzedzał Simona Ammanna. W finale Szwajcar oddał nieco krótszy skok (129 m) i ostatecznie znalazł się tuż za podium. Austriak lądował dokładnie w tym samym miejscu co Ammann, jednak przewaga z pierwszej serii pozwoliła mu wygrać dzisiejszy konkurs i jednocześnie klasyfikację generalną Letniej Grand Prix.

Drugie miejsce w dzisiejszym konkursie wywalczył Japończyk Daiki Ito, po świetnym skoku w drugiej serii na 133,5 metra. Ostatnie miejsce na podium zajął Austriak Martin Koch (dwa skoki na 131,5 metra).

Najlepszy z Polaków, Adam Małysz, zajął ostatecznie 9. miejsce. Po pierwszej serii plasował się na 6. pozycji (128 m), jednak słabszy drugi skok (120 m) zepchnął go w końcowej klasyfikacji. Marcin Bachleda, który w pierwszej kolejce zajmował 26. miejsce (119 m), w finale lądował 2,5 metra dalej co w rezultacie dało mu 21. lokatę. Zdobyte przez niego punkty sprawiły, że od początku tej zimy Polska będzie mogła w Pucharze Świata wystawiać do zawodów pięciu, a nie jak do tej pory czterech skoczków.

Niestety pozostali nasi skoczkowie nie awansowali do finału. Łukasz Rutkowski po skoku na odległość 115 metrów zajął ostatecznie 35. miejsce, natomiast Piotr Żyła uzyskał zaledwie 105 metrów i zakończył zmagania na 47. pozycji.

Polska drużyna w pierwszym periodzie sezonu zimowego będzie mogła wystawić do zawodów aż 5-ciu zawodników. Po konkursie w Libercu, który zamykał kolejny period w skokach narciarskich, w grupie 55 zawodników rankingu WRL znalazło się 5-ciu Polaków. Są to Adam Małysz (15. miejsce), Kamil Stoch (38. miejsce), Łukasz Rutkowski (39. miejsce), Maciej Kot (41. miejsce) oraz, dzięki dobremu występowi w dzisiejszych zawodach, Marcin Bachleda (53. miejsce).

Zobacz końcową klasyfikację generalną Letniego Grand Prix...»