• Rekord życiowy: 253,5 metra, Vikersund (18.03.2017)
  • Trener: Alexander Pointner
  • Debiut w PŚ: 06.01.2012, Bischofshofen
  • Pierwsze punkty w PŚ: 04.01.2013, Innsbruck

Opis zawodnika

Stefan Kraft po raz pierwszy w międzynarodowych zawodach wystąpił w 2007 roku, kiedy jako 14-latek zajął przedostatnie miejsce w Berchtesgaden w konkursie z cyklu Alpen Cup. W styczniu 2009 roku zadebiutował w zawodach FIS Cup, ale pierwsze punkty zdobył dopiero sezon później. W 2011 roku po serii świetnych startów w zawodach Alpen Cup został powołany na Mistrzostwa Świata Juniorów. Z estońskiego Otepaeae wrócił z dwoma medalami. Srebro wywalczył indywidualnie, natomiast złoto w drużynie. Już tydzień później zaliczył pierwszy start w Pucharze Kontynentalnym w Brotterode. W swoim debiucie odniósł od razu zwycięstwo. W tej randze zawodów brał udział już do końca sezonu.

Latem 2011 roku w pierwszym występie w Letniej Grand Prix w Hinzenbach wywalczył 29. pozycję. W trakcie sezonu zimowego po raz pierwszy został zgłoszony do Pucharu Świata. Podczas Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku nie przeszedł kwalifikacji, a trzy dni później w Bischofshofen, gdzie kwalifikacji nie rozgrywano, uplasował się na odległym 54. miejscu. Na MŚJ w Erzurum zdobył swój kolejny medal, tym razem był to brąz w drużynie.

Na następne starty wśród najlepszych przyszło czekać mu dokładnie rok. Startujący w grupie narodowej Kraft najpierw w Innsbrucku zdobył pierwsze punkty PŚ (23. miejsce), a w ostatnim konkursie TCS w Bischofshofen sprawił ogromną sensację, stając na najniższym stopniu podium. Dwa dni później ustanowił oficjalny rekord skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Podczas kwalifikacji młody Austriak poszybował na 139. metr. Z MŚJ w Libercu wrócił z kolejnym brązem w drużynie. Za sprawą dobrych wyników, Alexander Pointner włączył go do kadry na MŚ w Val di Fiemme. Na normalnym obiekcie był 33., a na dużym 23.

28 lutego 2014 roku w fińskim Lahti zajął 2. miejsce, co jest jak dotąd jego najlepszym wynikiem w życiu.

Stefan Kraft zdominował rywalizację w sezonie 2016/2017. Austriak został dwukrotnym mistrzem świata w Lahti oraz sięgnął po Kryształową Kulę za triumf w Pucharze Świata. Lotem na odległość 253,5 m w Vikersund ustanowił nowy nieoficjalny rekord świata w długości skoku.

CIEKAWOSTKI:
* Rekord życiowy: 253,5 m (18.03.2017, Vikersund - nieoficjalny rekord świata)
* Pierwsze podium w PŚ: 3. miejsce w Bischofshofen (06.01.2013)
* Pierwsze zwycięstwo w PŚ w Oberstdorfie (29.12.2014)

Sezon 2008/2009

Zobacz wyniki skoczka w konkursach Pucharu FIS »

Sezon 2009/2010

Sezon 2010/2011

Zobacz wyniki skoczka w konkursach Pucharu Kontynentalnego »

Sezon 2011/2012

Zobacz wyniki skoczka w konkursach Pucharu Kontynentalnego » Zobacz wyniki skoczka w konkursach Pucharu FIS » Zobacz wyniki skoczka w konkursach Letniego Pucharu Kontynentalnego » Zobacz wyniki skoczka w konkursach Letniego Grand Prix » Zobacz wyniki skoczka w konkursach Pucharu Świata » Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni: 67 miejsce

Sezon 2012/2013

Zobacz wyniki skoczka w konkursach Pucharu Kontynentalnego » Zobacz wyniki skoczka w konkursach Letniego Pucharu Kontynentalnego » Zobacz wyniki skoczka w konkursach Letniego Grand Prix » Zobacz wyniki skoczka w konkursach Pucharu Świata » Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni: 40 miejsce

Sezon 2013/2014

Zobacz wyniki skoczka w konkursach Pucharu Kontynentalnego » Zobacz wyniki skoczka w konkursach Letniego Grand Prix » Zobacz wyniki skoczka w konkursach Pucharu Świata » Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni: 27 miejsce

Sezon 2014/2015

Zobacz wyniki skoczka w konkursach Letniego Grand Prix » Zobacz wyniki skoczka w konkursach Pucharu Świata » Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni: 1 miejsce

Sezon 2015/2016

Sezon 2016/2017

Zobacz wyniki skoczka w konkursach Letniego Pucharu Kontynentalnego » Zobacz wyniki skoczka w konkursach Letniego Grand Prix » Zobacz wyniki skoczka w konkursach Pucharu Świata » Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni: 6 miejsce