Austriacy odkrywają karty

 • 2009-05-11 23:52

Austriacki Związek Narciarski ogłosił składy kadr na nadchodzący sezon. W drużynie podopiecznych Alexandra Pointnera nie zaszły większe zmiany.

W pięcioosobowej kadrze narodowej Austrii znaleźli się Gregor Schlierenzauer, Thomas Morgenstern, Wolfgang Loitzl, Martin Koch oraz Andreas Kofler.

Kadrę A w nowym sezonie będą tworzyć Markus Eggenhofer, Manuel Fettner, Daniel Lackner, Lukas Mueller, Stefan Thurnbichler i były kombinator norweski - David Zauner.

Zauner pozostanie w kadrze A tylko wówczas, jeśli w trakcie przygotowań do sezonu zimowego i w letnich startach będzie prezentował dostatecznie wysoki poziom. W przeciwnym razie 24-latek zostanie przesunięty do kadry B.

W kadrze pań znalazły się tylko dwie zawodniczki - Daniela Iraschko oraz Jaqueline Seifriedsberger.

W austriackich drużynach zabrakło miejsca dla Arthura Pauliego, o którym coraz częściej nieoficjalnie mówi się, że zamierza reprezentować nasz kraj.

Kadra narodowa:
KOCH Martin
KOFLER Andreas
LOITZL Wolfgang
MORGENSTERN Thomas
SCHLIERENZAUER Gregor

Kadra A:
EGGENHOFER Markus
FETTNER Manuel
LACKNER Daniel
MÜLLER Lukas
THURNBICHLER Stefan
ZAUNER David*

Kadra B:
HAYBÖCK Michael
HAYBÖCK Stefan
MÜLLER Roland
POPPINGER Manuel
SCHABEREITER Florian
STROLZ Andreas
THURNBICHLER Thomas
UNTERBERGER David

Kadra C:
DIETHART Thomas
DILITZ Lukas
INNAUER Mario
KRAFT Stefan
LACKNER Thomas
LENZ Johannes
OBERMAYR Johannes
PFANNENSTILL Elisas
SCHIFFNER Markus
STAUDER Christoph

Kadra A Pań:
IRASCHKO Daniela
SEIFRIEDSBERGER Jaqueline

Kadra B Pań:
KEIL KatharinaTadeusz Mieczyński, źródło: www.sportsplanet.at
oglądalność: (9030) komentarze: (91)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  Innauer w kadrze C?!

 • anonim

  Arthur Pauli złamał sobie rękę

  Wszystkiego najlepszego ponieważ obchodzi dziisaj 20 urodziny

 • anonim

  a wiecie dzieje sie z Artturem Pauli?

 • Davidsson doświadczony

  oni to maja zawodników ;)

 • czarnylis profesor
  @Strong Return

  Nie mam nic przeciwko Arturowi. Chodzi mi o to, że reprezentacja jest największym, sportowym skarbem narodowym i do niej powinni trafiać jedynie ludzie dla których Polska i jej reprezentacja są najważniejsze, i stoją na najwyższym stopniu drabinki wartości patriotycznych.
  Reprezentant Polski powinien mieć Polskę w sercu na miejscu pierwszym i nie ważne skąd pochodzi.

 • anonim
  @MorgiFan

  Masz rację. Lotnikiem to Morgenstern nie jest, ale jako jego kibic będę mu kibicowac żeby był chociaż na podium. Jeżeli jest się w formie to nawet argument że nie jest się dobrym lotnikiem może zostac pokonany, bo jak jest forma to wszystko wychodzi. Tak na serio to chciałbym żeby:

  MŚ w lotach w Planicy zakończyły się tak:
  1. Bjorn-Einar Romoren
  2. Adam Małysz
  3. Thomas Morgenstern

  IO w Vancouver:
  1. Thomas Morgenstern
  2. Wolfgang Loitzl
  3. Adam Małysz / Bjorn Einar Romoren / Simon Ammann

  PŚ 2009/2010
  1. Thomas Morgenstern
  2. Adam Małysz
  3. Anders Jacobsen
  4. Bjorn Einar Romoren
  5. Janne Ahonen
  6. Wolfgang Loitzl
  7. Simon Ammann
  8. Andreas Kuettel
  9. Kamil Stoch
  10. Dimitri Vassiliev

  Byłoby pięknie ! A Schlierenzauerowi chociaż go nie lubię to życzę mu szybkiego powrotu do zdrowia i na skocznię, ale niech się za bardzo nie rozpędza, bo nie widzę go w swoich przemyśleniach :)

 • TAMM profesor

  Thomas Thurnbichler
  Urodzony: 9 czerwca 1989.
  Debiut w PŚ: 06.01.2008 - Bischofshofen - 45.
  Najlepsze miejsce: 06.01.2008 - Bischofshofen - 45.
  Ilość startów:
  1 raz w konkursie

 • TAMM profesor
  Poprawka

  Florian Schabereiter
  Urodzony: 10 lutego 1991.
  Debiut w PŚ: 03.01.2009 - Innsbruck - 62. w kwalifikacjach
  Najlepsze miejsce: 05.01.2009 - Bischofshofen - 52. w kwalifikacjach
  Ilość startów:
  2 razy w kwalifikacjach

 • TAMM profesor

  Andreas Strolz
  Urodzony: 1 sierpnia 1988.
  Debiut w PŚ: 05.01.2009 - Bischofshofen - 57. w kwalifikacjach
  Ilość startów:
  1 raz w kwalifikacjach

 • TAMM profesor

  Florian Schabereiter
  Urodzony: 10 lutego 1991.
  Debiut w PŚ: 03.01.2004 - Innsbruck - 62. w kwalifikacjach
  Najlepsze miejsce: 05.01.2004 - Bischofshofen - 52. w kwalifikacjach
  Ilość startów:
  2 razy w kwalifikacjach

 • TAMM profesor

  Roland Mueller
  Urodzony: 16 grudnia 1986.
  Debiut w PŚ: 04.01.2004 - Innsbruck - 43.
  Najlepsze miejsce w karierze: 05.01.2008 - Bischofshofen - 15.
  Najlepsze miejsce w PŚ: 2007/08 - 55. - 23 pkt.
  Ilość startów:
  14 razy w konkursie
  5 razy w "30"
  2 razy w "20".
  Najlepsze miejsca w turniejach:
  51. miejsce w TCS 2007/08 - 232 pkt.
  21. miejsce w TN 2003/04 - 275,4 pkt.
  Rekord życiowy: 219m - Vikersund 2004

 • strong return doświadczony
  @czarnylis

  Rozumiem Twoje argumenty,jednak uważam,że Arturowi nleży przyznać obywatelstwo,jeśli udowodniłby,że tego chce.Sądze,że warto mu pomóc,ponieważ młody Pauli znajduje się teraz nad przepaścią.On o tym wie,a Polska nic na tym nie straci,najwyżej się Arthura odrestaurować nie uda i wtedy repolonizacja zakończy się szybko,oczywiście o ile w ogóle do niej dojdzie i głosu w tej sprawie nie zajmie zwykłe zniechęcenie z powodu braku startów w ważnych zawodach.
  Niejeden człowiek jak Pan Pauli senior wyemigrował za granicę,natomiast nie przypominam sobie,aby Niemcy mieli jakieś opory natury moralnej przed zaanekrtowanie tenisistek polskiego pochodzenia do swoich barw.Zresztą dochodziły tu też inne sprawy.Mnie też drażn,że po boisku biega czasem jeden Anglik na "11".No,ale nic się nie stanie jeżeli zrobimy jeden mały wyjątek w reprezentacji,to jest kadrze młodzieżowej,gdyby dzisiejszy stan rzeczy się utrzymał. Zresztą to,że młody Pauli mówi po polsku to mi wystarcza.Nasze obywatelstwo dostali już również tacy ,którzy tego nie potrafią.Ja nie mam nic przeciwko wywiadowi z Arthurem(Arturem) na tej stronie,ponieważ cała ta sprawa w gruncie rzeczy może być jednak tylko mrzonką.Pozdrawiam.

 • czarnylis profesor

  Ja jednak, gdyby rzeczywiście zmiana barw Artura stała się bardziej realna, chciałbym poznać odpowiedzi na pytania, które podałem niżej w wersji surowej, bez ubarwień stylistycznych i może dlatego skojarzyły się one @Stachowi z policyjnym przesłuchaniem. Pytania rzeczywiście brzmią szorstko, ale po małej polerce, zadane Arturowi (też go lubię) wyjaśniłyby nam motywy potencjalnej operacji zmiany barw. Oczywiście pod warunkiem, że Artur odpowiadałby szczerze. Myślę iż polscy kibice powinni wiedzieć dlaczego, jakby nie było austriacki zawodnik chce reprezentować nasz kraj.
  Gdzieś czytałem, że w przypadku Artura, Apoloniusz Tajner jest za i zrobi wszystko, aby umożliwić Pauliemu reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej. Może prezes już zna odpowiedzi na te pytania?
  Jednakże patrząc z dystansem na całą sprawę muszę stwierdzić, że chęć i zmiana barw to jedno, wywalczenie sobie miejsca w jakiekolwiek kadrze to drugie, a akceptacja kibiców to trzecie. Dwa lata sportowej wegetacji (kiedyś chyba był rok, ale mogę się mylić), bez startów, za to z ciężkimi treningami może Artura skutecznie zniechęcić w wyniku czego temat przestanie być aktualny i cytując nasz sympatyczny głos rozsądku czyli @Stacha, młody Austriak stanie się kolejnym "niespełnionym snem o repolonizacji".

 • Stacho bywalec
  Niespełnione sny....o repolonizacji

  Niby to dla polskich skoków narciarskich trwa sezon ogórkowy, ale go nie ma go|
  w rzeczywistości wyłącznie za sprawą licznych klawiatur wywołujących nowe wątki tematyczne lub przywracających ograne już stare opowieści przypominające, taki szekspirowski sen nocy letniej.
  Kiedyś, podczas zimy, na tym portalu gorąco chciano repolonizować, nie-Obywatela RP Alexandra Herra (l. 31). Nikt nie baczył na zwaśnienie byłego reprezentanta Niemiec z własnym kierownictwem i drużyną, szczególnie zaś osobiście z postacią nietuzinkową Wielkim Martinem.
  Alex, wedle życzenia niektórych forumowiczów, powinien skakać w barwach RP, chociaż o polskich korzeniach przypomniał sobie, po odrzuceniu jego oferty sportowej przez Szwedów, gdyż nie miał agrementu, czyli potrzebnej, cichej, zgody władz sportowych.
  Misyjną sprawę, asymilacji owego dysydenta w celu podreperowania narodowego zespołu skoczków , podobno zaprzepaścił - oczywiście i osobiście winny wszelkich plag, dotykających polskiego sportu, - Apoloniusz Tajner, który jak przystało na szefa dyscypliny sportu olimpijskiego z należna powagą i dyskrecją uszanował dobre obyczaje. Chylę czoło Panie Apoloniuszu.
  Jakby w rekompensacie ogromnego zawodu, podczas nocy polarnej pojawiła się na północy naszego kontynentu, jak zorza, sylwetka fińskiego zawodnika o polsko brzmiącym nazwisku - Huczkowski Herman (l.28). Ale po pełnej atrakcji nocy szczęśliwie dla naszego forum nastąpił dzień i okazało się, że ten zawodnik nikomu nie zagraża w rodzimej kadrze, zatem jego przydatność w nowej drużynie aspirującej do narodowej potęgi w skokach narciarskich jest niewielka, bądź żadna. Sprawdziłem: w ubiegłorocznych statystykach Herman nie jest odnotowany.

 • Stacho bywalec
  cd

  Potem oczy niektórych zwróciły się na gimnazjum w Obershofie, tam trenował Julian Musiol (l.23), przyjeżdżający co wakacje do babci mieszkającej w Świętochłowicach. Ale Julek, podkreślający polskie korzenie i stałe związki z Macierzą, jakoś nie kwapił się na zmianę przynależności narodowej. Być może, mający oparcie w ojcu Bogdanie - olimpijskim multimedaliście w bobslejach, wcześnie także kulomiocie reprezentującym barwy dawnej NRD, nie musi poszukiwać nowej tożsamości. Aktualnie na listach skoczków zajmuje odpowiednio: w klasyfikacji generalnej PK- 14- i WRL-10 miejsce.

  Dzisiaj na marginesie braku w kadrze Austrii młodego, lubianego u nas skoczka powróciła sprawa możliwości wykorzystania u nas potencjału sportowego Arthura Pauli (l.20).Podobnie jak w sytuacji A.Herra, H. Huczkowskiego i J. Musioła zachowuję potrzebny dystans i spokój. Nie proponuję potrzeby przeprowadzenia z Arturem wywiadu-prasowego na wzór przesłuchania policyjnego, nie odmawiam też zawodnikowi prawa jeśli rzeczywiście posiada polski paszport, do występowania w polskich barwach klubowych i naturalnego awansu do drużyny narodowej. Niemniej owa adopcja nie może być, spolegliwym przygarnięciem sportowca do kadry, który z różnych powodów, w tym odniesionej kontuzji, nie znalazł miejsca w dotychczasowej reprezentacji. W tej spontanicznej dyskusji radują szczególnie rozważne głosy, będące antytezą snu o repolonizacji Alexandra Herra.

 • klaudiaaaaa1990 bywalec

  A nasi piłkarze zza zachodniej granicy? O nich się nikt nie upomniał, choć Poldi chciał grać z orłem na piersi. Klose to inna sprawa.. Lukas nie cieszy się z zdobytych goli do Niemiec, nie śpiewa hymnu..

 • czarnylis profesor
  @Fanka

  W dobie globalizacji i zacierania się granic oraz różnic międzykulturowych, reprezentacje narodowe powinny pozostać tak jak ich nazwa wskazuje, narodowymi.
  Nawet nasz język powoli ewoluuje akceptując obcojęzyczne naleciałości i chociaż kadry narodowe, chciałbym, aby oparły się trendowi i modzie na "zagraniczność". Nie musimy chłonąć wszystkiego.
  Nie zrozum mnie źle. Jestem człowiekiem niezwykle liberalnym i tolerancyjnym, ale nie chcę aby reprezentacje polskie, stały się jedynie międzynarodowymi drużynami (osobami) reprezentującymi Polskę, przygarniającymi sportowców którzy kalkulują co im się bardziej opłaca lub gdzie mają szansę zaistnieć, jak to ma miejsce w klubach. Chciałbym aby nasz reprezentant, miał Polskę w sercu na pierwszym miejscu i po wygraniu zawodów dumnie uniósł w górę białoczerwoną flagę i nawet uronił łzę podczas Mazurka Dąbrowskiego (tak jak nasz Adaś).
  Artur Pauli wychował się w Austrii. Euzebiusz Smolarek w Holandii. Lecz jeden wybrał kraj w którym się wychował, drugi nawet nie brał tego pod uwagę i mimo, że dorastał w najbardziej liberalnym kraju na świecie (łatwo o akceptację) wolał Polskę. Tych dwóch przypadków nie da się porównać.

 • anonim

  Bardzo dobra kadra narodowa bardzo sie ciesz ze sie znalaz tam Andreas Kofler. Austria znowu bedzie mocna i tak ma być. heheh tego jeszcze nie slyszalam ze Arthur ma reprezentowac nasz kraj w sumie to fajnie :)

 • anonim

  po jasną chce koflera, a egenhoffera nie?

 • zabka bywalec
  -

  scnaider wruc
  kaiser wruc
  n.fetnner wruc
  oni powinni dosac szase w pś... są świetni! ! ! ! !


  *** Komentarz zmodyfikowany przez Moderatora(102), 2009-05-13 10:14:56 ***

 • anonim

  @czarnylis

  100% racja, dokładnie tak samo myślę.

 • MorgiFan stały bywalec
  @cobra11 (*226.internetdsl.tpnet.pl)

  Morgi może wygrać IO czy PŚ, ale MŚ w lotach raczej nie. Nie jest tak świetnym lotnikiem jak skoczkiem.

  @Fanka
  Sprawa z Herrem była w ogóle idiotyczna. Nie wiem czy nawet wiedział gdzie leży Polska :P Artur miałby prawo, ale wg mnie nie powinien zmieniać barw. Reprezentacja to nie klub!

 • czarnylis profesor
  @Strong Return

  Francja była państwem kolonialnym i głównie czerpie ze swoich byłych kolonii, więc to można jakoś zrozumieć. Zresztą, Francja to inny kraj, niech sobie robi chce.
  Nie znam wszystkich przypadków naturalizacji w Polsce obcokrajowców, którzy reprezentują nasz kraj, ale ze znanych mi przypadków uznaję jedynie przypadek Olisadebe. On przyjechał do Polski jako nastolatek, ożenił się z Polką i był na tyle dobry, że mógł grać dla swego rodzinnego kraju, Nigerii, która wówczas była dużo wyżej notowana niż Polska. Wybrał Polskę świadomie. Dla niego Polska był planem A.
  Przypadek Artura jest inny. On popatrzył w naszą stronę dopiero wtedy, gdy stał się tak słaby iż wypadł z kadry Austrii.
  Reprezentacja to nie klub. Zawodnik startujący pod naszą flagą winien czuć do niej szacunek i przywiązanie w pierwszej kolejności. Nie może być tak, że polska kadra to plan B, bo inaczej nasze reprezentacje stracą swą narodową tożsamość.
  Zamiast importować gotowych zawodników, możemy z Austrii czerpać wzorce systemowe i szkoleniowe, i jestem pewien że to przyniosłoby nam więcej korzyści.

 • TAMM profesor
  @Anika

  Aha. ;)
  Człowiek całe życie się uczy. ;)

 • Anika profesor
  @TAMM

  "Przysiąść fałdów" = usiąść i wziąć się do roboty :))

 • Gabriel początkujący

  PS. Przez pomyłkę podpisałem się jako Gabriej, ale to literówka tylko.

  @nieznany (*n15.neoplus.adsl.tpnet.pl)

  Pewnie, że bym chciał, żeby Polacy zawsze wchodzili do finału, ale w końcu się nie liczy tylko to, podtrzymuję to, że lepsze było by powiększenie limitu. Po co mają się marnować zawodnicy, tylko dlatego, że w tym kraju są lepsi, a oni sami są na równi silnych zawodników z innych krajów, i by sobie z nimi poradzili.

 • nieznany weteran
  @Gabriej

  Wypluj to słowo. Chcesz by nasi nie wchodzili do 30?

 • anonim

  W PŚ raczej będą z kadry A skakać na zmianę, i ten kto będzie miał dobry występ zostanie na następny konkurs PŚ. Mam nadzieję, że Zauner będzie miał też taką szansę, i że pokaże się z dobrej strony. Powinny też zostać powiększone limity dla krajów takich jak Austria, bo np. taki Stefan Thurnbichler się "kisił" w PK, przez co nie mógł w pełni rozwinąć się jako skoczek. Dlatego też może limit 10 skoczków byłby odpowiedniejszy.

 • nieznany weteran
  @cobra 11

  Ja jestem przeciw. Mam na to miejsce kilku innych kandydatów :)

 • anonim

  Dobrze że Pauli ma reprezentowac Polskę. W końcu niejest to zły zawodnik, ale dla Austriaków to słabizna a dla nas zawodnik na skalę światową. Morgi w tym sezonie obroni tytuł na Olipmiadzie i wygra cały PŚ i MŚ w lotach! ! ! Ktoś jest przeciw? ? ?

 • TAMM profesor
  @nieznany (*n15.neoplus.adsl.tpnet.pl)

  Co to znaczy "przysiąść fałdów"? ;)

 • TAMM profesor

  Stefan Thurnbichler
  Urodzony: 2 marca 1984.
  Debiut w PŚ: 06.01.2002 - Bischofshofen - 50.
  Najlepsze miejsce w karierze: 22.03.2003 - Planica - 11.
  Najlepsze miejsce w PŚ: 2002/03 - 44. - 67 pkt.
  Ilość startów:
  27 razy w konkursie
  9 razy w "30"
  3 razy w "20".
  Najlepsze miejsca w turniejach:
  47. miejsce w TCS 2005/06 - 276 pkt.
  21. miejsce w TN 2002/03 - 34 pkt.
  Rekord życiowy: 224m - Planica 2003

 • anonim

  No nie, co to to nie,
  wszystkiego znieść jednak nie można.

  Nie mogę sobie tego jakoś wyobrazić, że w naszej kadrze nagle zjawi się Austriak i rywalizuje z naszym Adasiem, tego nie zniosę, nie dość, że musi się z nimi użerać na skoczniach od ładnych kilku lat, to jeszcze miałby to robić we własnym kraju ?
  O nie, tylko nie to.
  Najpierw była opcja niejakiego Niemca, bo sie pokłócił z trenerem i chciał zaraz do Polski, niby to reprezentować nasz kraj, a teraz Austriak ?
  Dla mnie Pauli żeby miał pięc obywatelstw polskich i tak pozostanie Austriakiem.
  Chyba, ze Adam kiedyś zakonczy karierę to niech się Kamil z nim ujada :)) albo Łukasz.
  Nie brakuje nam młodych i zdolnych.

 • anonim
  -

  Nie wiecie co z Arthurem Pauli?

 • strong return doświadczony
  Z małej igły duże widły.

  Wszystkie te dywagacje mogą być w okresie najbliższych dwóch lat bezcelowe i przedwczesne.Wszak jest to dość długi okres czasu i przewidywanie co się stanie z Arthurem jest trochę jak wróżenie z fusów.Osobiście sądze,że bardzo prawdopodobne,iż jeszcze jeden lub dwa takie sezony,jak ten poprzedni,a Arthur definitywnie zakończy swoją przygodę ze sportem.
  Jak dla mnie Arthur jest Austriakiem,tak jak Podolski jest Niemmcem itd.No,ale trzeba sobie uzmysłowic,że pierwszy z nich dostawał wsparcie od Niemców na rozwój swojej kariery trudno było od niego wymagać,aby nie wykorzystał szansy grania w jakiejś reprezentacji w oczekiwaniu na to aż PZPN łaskawie wykona ruch.
  Ojciec Arthura z kolei po prostu wyemiogował jak to się zdarzało,więc syn styczności z Polską zbyt wielkiej nie miał,ale możnaby spróbować mu pomóc poprostu Co do wypowiedzi Pauliego seniora to po prostu chciał dla syna jak najlepiej i głosząc porównanie między polskim,a austriackim systemem szkolenowym nie był daleki od prawdy,doceniawszy oczywiście ten drugi na tle pierwszego gdzie brakuje często skordynowanych działań i chęci.
  .Nie stracimy tak wiele ,a docelowo możemy zyskać dobrego zawodnika.Jak dobrze zresztą pamiętamy w ostatnim sezonie z ledwością wystawialiśmy piątego zawodnika,a o szóstym to nie wspomnę.
  Gdyby Francuzi rozpatrywali tak szczegółowo, twardo i nieelastycznie kwestię typu przyznawanie narodowości to w życiu nie byliby Mistrzem Świata w piłce nożnej ani Mistrzem Europy w tejże dyscyplinie.
  Byłyby jednak dwa warunki,aby dać młodemu Pauliemu obywatelstwo,jeśliby się zdecydował:
  1) Zobowiązuje się,iż nigdy nie wraca już do kadry austriackiej kadry skoczków definitywnie.
  2) Nie domaga się otrzymania miejsca w kadrze polskiej miejsca o jakikolwiek stopień wyższego niżby to wynikało z tytułu prezentowanej formy.
  Wobec fatalnej postawy w otatnim czasie Pauli póki co musiałby na dzień dzisiejszy przebijać się począwszy od kadry młodzieżowej w Polsce.
  Jeśliby jednak potraktował całkiem Polskę instrumentalnie,czyl iw przeciągu załóżmy tej dwuletniej karencji przeżywał zwyżkę formy i zdeklarował się ,aby ponownie reprezentować Austrię,to nie mamy już o czym rozmawiać. Pzdr.

 • nieznany weteran

  Panie redaktorze, a może zamiast spamowania przysiąść fałdów i uzupełnic sylwetki skoczków na skijumping :P
  Lucasa Mullera tam nie ma do dnia dzisiejszego a to przeciez aktualny Mistrz Świata Juniorów :P

 • TAMM profesor

  Lukas MUeller.
  Urodzony: 14 marca 1992.
  Debiut w PŚ: 08.09.2009 - Lahti - 44.
  Najlepsze miejsce w karierze: 13.03.2009 - Lillehammer - 27.
  Najlepsze miejsce w PŚ: 2008/09 - 76. - 7 pkt.
  Ilość startów:
  3 razy w konkursie
  2 razy w "30".
  Najlepsze miejsca w turniejach:
  39. miejsce w TN 2008/09 - 439,8 pkt

 • TAMM profesor

  Daniel Lackner.
  Urodzony: 26 maja 1987.
  Debiut w PŚ: 07.03.2006 - Kuopio - 53.
  Najlepsze miejsce w karierze: 04.01.2009 - Innsbruck - 26.
  Najlepsze miejsce w PŚ: 2007/08 - 80. - 5 pkt.
  Ilość startów:
  8 razy w konkursie
  2 razy w "30"
  Najlepsze miejsca w turniejach:
  35. miejsce w TCS 2008/09 - 527,6 pkt.
  40. miejsce w TN 2005/06 - 390 pkt.
  Rekord życiowy: 195.5m - Planica 2006

 • TAMM profesor

  Manuel Fettner.
  Urodzony: 17 czerwca 1985.
  Debiut w PŚ: 04.01.2001 - Innsbruck - 44.
  Najlepsze miejsce w karierze: 06.01.2001 - Bischofshofen - 5.
  Najlepsze miejsce w PŚ: 2007/08 - 29. - 160 pkt.
  Ilość startów:
  54 razy w konkursie
  26 razy w "30"
  11 razy w "20"
  4 razy w "10"
  Najlepsze miejsca w turniejach:
  26. miejsce w TCS 2007/08 - 647,1 pkt.
  23. miejsce w TN 2007/08 - 627,6 pkt.
  Rekord życiowy: 200m - Planica 2005.

 • Marce93 stały bywalec

  Polacy do Polski ! Fruuu xD

 • Ania doświadczony

  a gdzie Schneider i Kaltenboeck ?

 • kamka weteran

  skład bardzo przewidywalny
  A co do Artura Pauli to jescze pare misciescy temus ie zarzekał , że do Polski nei dołączy

 • TAMM profesor

  Markus Eggenhofer.
  Urodzony: 11.12.1987
  Debiut w kwalifikacjach do PŚ: 27.11.2008 - Kuusamo - 30.
  Debiut w PŚ: 29.11.2008 - Kuusamo - 25.
  Najlepsze miejsce w karierze: 20.12.2008 - Engelberg - 8.
  Najlepsze miejsce w PŚ: 2008/09 - 27. - 232 pkt.
  Ilość startów:
  24 razy w kwalifikacjach
  21 razy w konkursie
  18 razy w "30"
  8 razy w "20"
  4 razy w "10".
  Najlepsze miejsca w turniejach:
  27. miejsce w TCS - 673,3 pkt.
  21. miejsce w TN - 749,8 pkt.
  Rekord życiowy - 196,5m - Planica 2009.

 • anonim

  Wiadome było że Poitner nie będzie robił większych zmian jednak myślę że za Koflera powinni kogo innego dać Kofler źle skacze kiedyś był dobry ale te czasy minęły :p

 • klaudiaaaaa1990 bywalec

  zauważyłam. zdrajcy to Ci, którzy otwarcie mówią, że nie chcą grać dla PL., a mogliby, bo w ich żyłach płynie polska krew..

 • nieznany weteran
  @klaudia

  Nie zrozumiałaś mojej ironii ;)

 • klaudiaaaaa1990 bywalec

  @ nieznany (*n15.neoplus.adsl.tpnet.pl), 12 maja 2009, 14:51

  tylko ze nie zawsze zależy to od jak Ty to nazwałeś/nazwałaś od "zdrajcy". czynniki zewnętrzne też mają wpływ, jak nie najważniejszy.

 • nieznany weteran

  A ja składam wniosek. Jak już ktos raz pracował za granicą, niech nigdy w życiu pracy w Polsce nie otrzyma. Zdrajca jeden wredny :PPPPP

 • klaudiaaaaa1990 bywalec

  Nie miałam na myśli konkretnie Arthura, ale takie gdybanie i osądzanie zawodnika, że czemu nie skacze, gra dla Polski jest bezmyślne i nierozważne. Nigdy do końca nie wiadomo, jakie są tego przyczyny.. Związek podaje jeden argument, a zawodnik kontrargument.. . i tak w kółko

 • Sadzio105 doświadczony

  Zauner podjął świetną decyzje, bo jak się go widzi na bieżni to ręce opadają.

 • anonim

  Ale przecież on ma już polskie obywatelstwo.

 • klaudiaaaaa1990 bywalec

  Proces nadania obywatelstwa wyklucza zawodnika na 2 lata ze sportu! Na moje, 2 lata to dużo.. A polski władze wcześniej mogą się starać o zawodnika, nie tylko wtedy, jak On chce. Jego wina (zawodnika), że rodzice, dziadkowie wyemigrowali, aby żyć lepiej?! Nie chodzi tylko o skoki. Podolski chciał grać dla nas, ale PZPN przypomniało się o Nim, gdy zaczął dobrze grać. Ebi Smolarek ma 2 obywatelstwa; miał do wyboru prestiżową Holandię, a wybrał Polskę, gdyż "Jego serce zawsze będzie biło dla Polski"..

 • patrycja381 weteran

  fakt faktem niewiele sie zmieniło jesli chodzi o to, kto jest w ktorej kadrze.

 • czarnylis profesor
  @TAMM

  Oczywiście, że tak. Gdyby Artur radził sobie w kadrze Austrii w ogóle nie byłoby tematu przejścia pod polskie skrzydła.
  Życzę mu wszystkiego najlepszego, wielu lat udanych startów, ale w kadrze Austrii, ponieważ w rzeczywistości to właśnie tam, jak sam stwierdził bardziej go ciągnie.

 • TAMM profesor
  @czarnylis

  Lepiej, aby w Polsce skakali rodowici Polacy mieszkający w Polsce.
  A nie obcokrajowcy polskiego pochodzenia "z odzysku". ;)
  Chyba, że Polak z zagranicy chce skakać tylko dla Polski, a nie zostawia sobie nasz kraj jako dodatkową opcję w razie niepowodzenia za granicą.

 • czarnylis profesor
  @TAMM z 13:20

  I bardzo dobrze.

 • TAMM profesor

  Arthur Pauli ma łatwiej od Herra.
  Ma polski paszport.
  Musiałby tylko wystosować odpowiednie pismo do PZN i przeczekać dwuletni okres przejściowy.

 • TAMM profesor
  @Indor

  Herr chciał u nas skakać.
  A jeszcze wcześniej u Szwedów.
  Ale procesy nadania obywatelstwa trwały zbyt długo.

 • TAMM profesor

  Z ważniejszych reprezentacji swoich kadr nie podały jeszcze Niemcy, Finlandia i Czechy.

 • anonim
  Pauli w polskiej kadrze

  Ojojoj jacy Polacy urażeni!
  Już nagonka, że opcja rezerwowa, że poblokuje miejsca (komu?), że volksdeutch itp.
  Jeśli by dobrze skakał, to dlaczego nie dac mu szansy?
  A jeśli będzie skakał źle, to przecież nikt go na siłę do zawodów nie wystawi.
  Najwyżej nasze "talenty" będą musiały się bardziej wykazac.
  Te przepisy o 2-letnim czasie oczekiwania sa idiotyczne, tak samo było z tym drugim gościem, któru chciał dla nas skakac (wyleciało mi nazwisko) i g**** z tego wyszło.

 • Lady_J bywalec

  Austriacka maszynka do produkcji skoczków ruszyła... szkoda Innauera :/

 • TAMM profesor

  "Nie mam więc powodu, aby zmieniać drużynę. Ale jeśli by taki był, to zawsze mam drugą opcję"

  Z takim podejściem, to Pauli raczej nie ma czego u nas w Polsce szukać.
  Skoro traktuje nasz kraj tylko jako opcje zapasową na "czarną godzinę", która właśnie nadeszła.

 • klaudiaaaaa1990 bywalec

  bardzo fajny skład. Najlepszy!

 • TAMM profesor

  A co do reprezentacji Austrii.
  Kadra narodowa była oczywista. ;)
  Zauner wybrał jednak skoki zamiast kombinacji.
  Kombinatorem był raczej kiepskim.
  Ale z reguły dobrze skakał.
  W pozostałych kadrach same raczej "znane" nazwiska.

 • czarnylis profesor
  @Ja

  Ze słów Artura wynika, że polska opcja była od początku opcją rezerwową, na wypadek gdyby coś poszło nie tak w Austrii.
  To wiele wyjaśnia.

 • TAMM profesor

  Jeśli nasi zawodnicy tacy jak Stoch, Rutkowski, bracia Kotowie, Miętus, Murańka, Zapotoczny itd. będą notować tendencje wzrostowe formy, to i tak w kadrze A raczej nie znalazłoby się miejsce dla Pauliego.
  Chyba, że wystrzeliłby z formę bardzo w górę.

 • anonim
  @czarnylis

  Arthur płynnie mówi po polsku,więc odpowiedź na jedno pytanie już masz.
  Fragment wywiadu ze skijumpingzone.pl
  "6. Czy nie żałujesz, że nie skaczesz dla Polski? Myślisz czasem jakby to było, gdybyś był reprezentantem tego kraju?
  A.P: Ludzie zadawali to pytanie tyle razy, a ja zawsze odpowiadam tak samo. Lubię Austrię i Polskę. Austria jest krajem, w którym się urodziłem i rozpocząłem karierę. Dobrze się tutaj czuję, tak jak w kadrze austriackiej. Nie mam więc powodu, aby zmieniać drużynę. Ale jeśli by taki był, to zawsze mam drugą opcję."

 • anonim

  My mamy sporo utalentowanej młodzieży i w kadrze "A" widzieliśmy tych, którzy prezentowali najlepszy poziom,
  minęły już czasy kiedy w naszej kadrze "A" zajmowali miejsca zawodnicy tylko dlatego, że są krewnymi kogoś tam, ich już nie ma.
  Ale nie trudno zauważyć, że Pauli prezentuje się ostatnimi czasy fatalnie i nie można byc głuchym na to co mówił, zapytany w sezonie 2007 przez naszego redaktora z TVP-1, co mysli o reprezentowaniu naszych barw ? Odpowiedział, że o tym nie mysli, że chce być w Austrii bo tam ma najlepsze warunki do trenowania.
  Więc o co teraz mu chodzi ?
  Jak nie jest w kadrze "A" u nich, to zaraz hop siup do Polski ?
  A co my jesteśmy, jakimś kółkiem charytatywnym ?
  Mamy sporo młodzieży i to bardzo utalentowanej tylko patrzeć jako zobaczymy znowu kogoś młodego i nowego w Kadrze i w PŚ.
  Pauli sam sobie zaszkodził tą wypowiedzią.

 • anonim

  www.sportowefakty.pl/ zimowe/2009/04/22/pauli- wciaz-mysli-o-skakaniu-dla-polski/

 • czarnylis profesor
  Prośba do redakcji

  Sprawa Artura to drażniący temat, więc dobrze by było gdyby redakcja przeprowadziła mały wywiadzik z samym zainteresowanym. Mógłby odpowiedzieć na kilka pytań, np. takich:
  1. Czujesz się Polakiem czy Austriakiem?
  2. Czy potencjalny wybór polskiej kadry nie będzie wyborem mniejszego zła?
  3. Czy mówisz płynnie po polsku?
  4. Czy znasz choć powierzchownie historię Polski?
  5. Dlaczego zastanawiasz się na zmianą barw?
  6. W Polsce rozlegają się głosy iż mógłbyś zająć miejsce młodemu zdolnemu z Polski. Jak to skomentujesz?
  7. Jakie są przyczyny Twojej obecnej słabej formy?
  8. Gdzie aktualnie trenujesz?
  9. Jak Ci się wydaje, czy masz jeszcze szanse na powrót do kadry Austrii?
  10. Jeszcze niedawno twierdziłeś, że nie myślisz o zmianie barw. Co się zmieniło od tego czasu?
  11. Czy Twoja decyzja będzie ostateczną?

  Myślę, że odpowiedzi na te pytania rozjaśniłyby nam nieco sytuację w temacie zmiany barw Artura i przekonałyby lub nie, ludzi temu przeciwnych takich jak ja.

  @Ojciec Marek
  Podolski jest Polakiem i choć często to manifestuje, to jednak przełożył interes własny nad narodowy i nie odmówił Niemcom z korzyścią dla siebie. Trudno nazwać go patriotą.
  Wydaje mi się iż podobnie jest z Arturem i ciężko mi teraz uwierzyć, że nagle obudziły się w nim patriotyczne uczucia. Pamiętajmy o tym, że reprezentowanie barw danego kraju to sprawa honorowa i absolutnie wyjątkowa i nie powinna wypływać z dylematów typu: pójdę tam gdzie mam szansę zaistnieć. Ciekawy jestem czy w ogóle pisalibyśmy teraz na ten temat gdyby Arturowi w kadrze Austrii powodziło sie dobrze.
  Myślę, że nie.

 • anonim
  @nieznany (*n15.neoplus.adsl.tpnet.pl)

  Tu nie chodzi o formę sportową Pauliego, która być może będzie za 2-3 lata wysoka. Chodzi o jego zachowanie i podejście do Polski, jakie zwykł prezentować. Powinniśmy szanować siebie samych i nie dopuszczać do kadry najemników, którzy chcą tu "ugrać" jakiś prywatny interes. Niewłączenie zawodnika w struktury szkolenia ogólnokrajowego w Austrii to zakręcenie kurka z pieniędzmi, zero szans na występy w zawodach prestiżowych. W takich oto realiach ów dżentelmen "przypomniał sobie" o Polsce. Nawet jeżeli za parę lat potrafiłby znów zdobywać po 200 pkt. w PŚ na sezon - nie kupczmy naszymi symbolami narodowymi!
  Wolę oglądać przeciętne występy POLSKICH zawodników w polskich barwach, aniżeli dobre tego pseudopolaka- sprzedawczyka.

 • anonim

  @maciejas

  Ale Pauli jest z pochodzenia Polakiem! To tak, jakbyś nazwał Podolskiego Niemcem. A przecież np. Ebi Smolarek praktycznie całe życie spędził poza Polską, a nikt nie czepia się tego, że nas reprezentuje. Podobna sytuacja jest z Benem Starostą w reprezentacji juniorskiej-jest przecież z pochodzenia Polakiem,gra w naszej reprezentacji, a całe życie mieszka w Anglii.

  No, to teraz mogę przejść do kwestii bardziej przyziemnej, czyli aktualnej formy Paulego. Nie ma się co oszukiwać-jest ona kiepska, ale być może to wina kontuzji. Myślę, że z Paulego dałoby radę zrobić skoczka na poziomie np. Stocha, ale najpierw musiałby swoje odpracować w kadrze B.

 • maciejas_ bywalec

  A zresztą ... reprezentacja to reprezentacja.

  Skoro Pan Pauli - pierwotnie obywatel Austrii skakał już dla Austrii to czego szuka w Polsce?

  To tak jak z piłką nożną ...

  Kluby mogą być przepełnione obcokrajowcami, bo klub to interes i zbija pieniądze :]

  Ale reprezentowac kraj na arenie miedzynarodowej moga jedynie rodowici obywatele, a nie jacys opłaceni najemcy typu Roger, Olisadebe :]

 • nieznany weteran
  STOP nagonce na Pauliego

  1) to że chce skakać dla Polski to tylko pogłoski a nie pewnik!

  2) Jeśli miałby skakac dla Polski to dopiero za 2 lata! (nikomu miejsca w kadrze nie zablokuje)

  3)Faktem jest, że miał fatalny sezon ( nie tylko dalekie miejsca w Pucharze Alp, ale również ostatnie miejsca w Pucharze Austrii), ale to nie znaczy, że za 2 lata nie będzxie przeskakiwał najlepszych z PŚ ( Pamiętamy jak skakał 20- letni Małysz?)

  4) Nie dajmy Arturowi wrogich sygnałów, że go tu nie chcemy, zanim jeszcze podjął decyzję.

  5) Polska potrzebuje każdego utalentowanego skoczka i jeśli tylko Artur będzie w formie, to chcę go zobaczyć za 2 lata jak reprezentuje nasz kraj!

 • maciejas_ bywalec

  Dobrze ze on nie przeszedł do repry Polski wczesniej, bo byloby, ze zesmy go zepsuli ^^

 • maciejas_ bywalec
  @Adrian

  A nie 2 razy?

  Tak mi sie cos zdawało.
  Dobra, niewazne. I tak skakał tragicznie ...

 • nieznany weteran
  @Prof Dan

  I czym się Ty przejmujesz? Pauli i tak przez 2 lata nie może reprezentować Polski. A jak za 2 lata wróci do formy, to ja nie mam nic przeciw temu, by był nawet w kadrze A.
  Ważne by w kadrze A byli najlepsi skoczkowie, a nie znajomi królika jak to czasami bywało ... Dobry skoczek nikomu miejsca nie blokuje i nie hamuje niczyjej kariery, bo miejsce w PŚ sam sobie wywalczy

 • Adrian D. redaktor
  @maciejas

  W "30" AC znalazł się tylko raz, 20 grudnia w Seefeld, dwa razy wszedł do trzydziestki COC, potem w zawodach zajmował już tylko miejsca w szóstej dziesiątce.

 • Adrian D. redaktor

  Należałoby się zastanowić czy Arhur Pauli w ogóle jest potrzebny polskiej reprezentacji. W minionym sezonie prezentował katastrofalną dyspozycję. Skakał głownie w zawodach Pucharu Alp, w których zajmował miejsca pod sam koniec stawki, będąc najsłabszym Austriakiem, wyprzedzanym regularnie przez młodych adeptów skoków z Francji czy Szwajcarii. To nie jest już nastolatek, któremu mogą się zdarzać całosezonowe wahania formy, chłopak skończy w tym tygodniu 20 lat, nikt nie da nam gwarancji, że jest choćby cień szansy na jego powrót do formy sprzed dwóch lat. Sądzę że w tej chwili byłby w Polsce skoczkiem co najwyżej numer 12-13. Mnie Pauli do szczęścia potrzebny nie jest.

 • maciejas_ bywalec

  Dla wszystkich zainteresowanych i niewiedzących.

  Pauli przed zeszlym sezonem, tak gdzies w maju miał kontuzję
  Potem jego forma się posypała. Przez cały sezon 08/09 skakał w zawodach Alpen Cup (kuźnia austriackich talentów)
  No i tam z kilkunastolatkami dostawał cięgi.
  W zawodach plasował się około 40 miejsca, pare razy był w "30".

  Natomiast Innauer również miał kontuzję na MŚJ w Zakopanem i jego forma również uległa pogorszeniu, w tych samych zawodach AC także nie błyszczał, lecz spisywał się lepiej niż Pauli.

 • anonim
  NIE dla Pauliego w polskiej kadrze!

  Oby tylko w głowach polskich działaczy nie zrodziła się myśl o włączeniu do kadry Polski tego "folksdojcza". Taki dywersant mógłby rozwalić naszą kadrę od środka. Gdy startował w Pucharze Świata, z arogancją i grymasami na twarzy wypowiadał się o ewentualnych startach w barwach Polski, a teraz, gdy został odstawiony przez Austriaków, to przyszła koza do woza?!
  Co do oceny kadr Austrii: Kadra Narodowa bez niespodzianek. Pozostałe kadry: z grona obecnych 25-26 latków pozostał tylko Thurnbichler, wyeliminowano słabiutkiego Kaltenboecka, a także Schneidera (może zbyt pochopnie) i Kaisera (ponownie). Ci trzej panowie chyba powinni już zająć się w życiu czymś innym. Młody Innauer został zdegradowany do 4. kadry, czyżby temu chłopakowi nadal szumiało w głowie po dobrym sezonie 2006/07? A może po prostu jest przeciętniakiem, dwie czy trzy klasy słabszym od swego sławnego ojca?

 • Antek doświadczony

  Dziwne, że w żadnej z kadr nie ma Bastiana Kaltenboecka i Nicolasa Fettnera

 • Antek doświadczony

  Czyli w większości zawodów zobaczymy Morgiego, Schlieriego, Loitzla, Koflera i Kocha. Mam nadzieję, że przyjadą również do Zakopanego. Uzupełniać będą ich pewnie Eggenhofer i Lukas Mueller albo Fettner.

  Czy znane są już kadry Finlandii?

 • anonim

  Mnie też to nieco dziwi bo jeszcze w 2007 roku Pauli stanowczo twierdził, że nie ma zamiaru reprezentować Polski, chodziło głównie o warunki jakie ma do treningów, nagle taki zwrot ? coś mi tu nie gra, o co tam chodzi.
  Poza tym my mamy wielu zdolnych zawodników, którzy jednak mają pierwszeństwo.
  I czy aby to prawda, że Morgenstern będzie trenował indywidualnie ? Bo tak ponoć zapowiadał po zakończonym sezonie.
  U nich coś zgrzyta, tylko głośno o tym nie mówią.

 • nieznany weteran

  Trzeba pooglądać wyniki Pucharu Austrii, to wszystko stanie się jasne ;)

 • vegx redaktor

  Ciekawe to wszystko... najbardziej dziwi pozycji Mario Innauera, który jeszcze w sezonie 2006/07 był czesto wystawiany w zawodach z niezlym skutkiem.
  Podobnie Pauli. Ciekawe dlaczego zniknal w ogole z kadr? Czyzby prezentowal tak niski poziom czy może jakies problemy dyscyplinarne? To przeciez takze etatowy uczestnik zawodów PŚ przed dwoma sezonami.
  A jego przejsce do Polski? Mam mieszane uczucia, sam mówił, że woli Austrie, bo ma tam lepsze warunki... a teraz? No, ale to co było sie nie liczy. Na pewno jest to juz po czesci ukształtowany zawodnik, wiec warto by go pozyskać.
  Czy ma talent i wiele osiagnie? Nie wiadomo, ale warto dać mu szanse.

 • nieznany weteran
  Lucas

  I Mistrz Świata Juniorów w kadrze A. Ciekawe jak się zaprezentuje w tym sezonie?

 • Gall stały bywalec

  Zauner przerzuca się na skoki? Ciekawe... Zapewne będzie kolejnym "kontynentalnym" Austriakiem, jak Schneider, czy Thurnbichler...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl